Ponad 300 zawodników i zawodniczek wystartowało w Otwartych Mistrzostwach Warmińsko — Mazurskiego Zrzeszenia LZS w Biegach Przełajowych pod Patronatem Burmistrza Pasłęka, które odbyły się 26 lutego 2016 roku w Parku Ekologicznym. Rywalizowano na dystansach od 1000 m do 3000 m w pięciu kategoriach wiekowych wśród dziewcząt i chłopców.
Klasyfikację punktową gmin wygrała Gmina Pasłęk przed Gminą Dywity i Gminą Biskupiec. Rywalizację klubów wygrał LIKS Dystans Wydminy, na drugim miejscu uplasowała się pasłęcka Polonia. Mistrzostwa zorganizowały: Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie LZS, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Pasłęku, Zespół Szkół w Pasłęku, KS Polonia i Team Mustang Pasłęk.
Zwycięzcy poszczególnych biegów: 1000 m dziewcząt i chłopców rocz. 2003 i młodsze — Justyna Rumińska SP Frączki i Filip Rama SP 3 Biskupiec; 1500 m dziewcząt rocz. 2001/2 — Aleksandra Król Gim Nr 1 Biskupiec; 2000 m chłopców rocz. 2001/2 — Wiktor Chodoń ZS Czerwonka; 1500 m dziewcząt rocz. 2000/1999 — Natalia Gubert LUKS ASY Dywity; 2500 m chłopców rocz. 2000/1999 open — Grzegorz Zahorski MOS Zatoka Braniewo; 2500 m chłopców rocz. 2000/1999 LZS — Jacek Plawgo ZSEiT Pasłęk; 2000 m dziewcząt rocz. 1998/ 1997 open — Paulina Marciniak MOS Zatoka Braniewo; 2000 m dziewcząt rocz. 1998/1997 LZS — Ewa Malinowska Ząbrowo; 3000 m chłopców rocz. 1998/ 1997 open — Mateusz Drozd MOS Zatoka Braniewo; 3000 m chłopców rocz. 1998/ 1997 LZS — Stanisław Zaborowski Gim. Stębark; 3000 m kobiet 1996 i starsze — Beata Pokrzywińska-Osior Wydminy; 3000 m mężczyzn 1996 i starsi — Bartek Osior LUKS Dystans Wydminy.
19 reprezentacji (o cztery więcej niż w roku ubiegłym) przyjęło zaproszenie Zarządu Powiatowego Zrzeszenia LZS w Świdnicy i 26 lutego 2016 roku wzięło udział w VIII Samorządowo — Medialno — Sportowym Turnieju Kręgli Amatorskich. Turniej wygrała drużyna Rady Miejskiej w Świdnicy w składzie: Wiesław Żurek, Jan Czałkiewicz, Jan Jaśkowiak, Marek Marczewski.
Głównym celem imprezy było: integrowanie środowisk samorządowych, klubów sportowych, mediów lokalnych, podziękowanie za całoroczną współpracę organizacjom, z którymi na co dzień współpracuje Powiatowe Zrzeszenie LZS w Świdnicy, inauguracja nowego roku sportowego.
Impreza po raz czwarty odbyła się w kręgielni Maria w Wałbrzychu. Jak to na turniejach bywa zwycięskie zespoły otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz puchary, a za miejsca „na pudle” medale.
23 i 25 lutego 2016 r. w hali widowiskowo-sportowej przy ul. Głowackiego 7, odbyły się zajęcia w ramach akcji „Dni Otwarte 2016 w AP Olimpia” pod hasłem „Trenuj z nami, a może Ty zostaniesz gwiazdą reprezentacji Polski”. Organizatorem imprezy był UKS Olimpia Bobolice, sponsorem Grupa Energa. Dni Otwarte odbywały się również w ramach obchodów Jubileuszu XX-lecia UKS Olimpia Bobolice.
W pokazowych zajęciach treningowych z akcentem na piłkę nożną wzięło udział sześć grup dzieci z Przedszkola w Bobolicach. Pod fachową opieką dzieci miały okazję zaznajomić się z innowacyjnymi urządzeniami do nauki techniki oraz podstawowymi ćwiczeniami piłkarskimi.
Należy podkreślić ogromne zaangażowanie dzieci uczestniczących w zajęciach i ich duże umiejętności sprawnościowe. Celem zajęć jest zachęcenie uczestników do systematycznej aktywności fizycznej. Dlatego podczas zakończenia wszystkie dzieci otrzymały zaproszenie na zajęcia w Akademii Piłkarskiej. Bliższych informacji o AP Olimpia udziela: trener Dawid Olearczyk tel. 509 290 809 lub prezes Klubu Henryk Kowalski tel. 604 138 872 email: olimpia-bobolice@wp.pl.
Informację nadesłał Henryk Kowalski
Wojewódzkie Zrzeszenie LZS w Opolu poinformowało, iż otrzymało dotację z Ministerstwa Sportu i Turystyki na organizację zajęć sportowych dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych ukierunkowanych na upowszechnianie sportów zimowych, pn. „Łyżwy + lodowisko = świetna zabawa”.
W projekcie trwającym od stycznia do marca 2016 r. będzie uczestniczyć ok. 800 uczniów z 22 szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu całego województwa opolskiego, pochodzących przede wszystkim z terenów wiejskich i małych miejscowości, mających utrudniony dostęp do korzystania z obiektów sportowych takich jak lodowisko, ze względu na miejsce zamieszkania. Projekt jest bezpłatny dla uczestniczących w nim szkół, ponieważ wszystkie koszty organizacyjne, tj. koszty dowozu dzieci na lodowisko, opiekę instruktorską, wynajęcie obiektu wraz z wypożyczeniem sprzętu pokrywa WZ LZS Opole.
25 lutego 2016 r., w sali Anny Jagiellonki na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, odbyło się uroczyste podsumowanie roku 2015 w kategorii sport młodzieżowy. Marszałek województwa Olgierd Geblewicz wyróżnił pucharami 6 najlepszych klubów, które w systemie sportu młodzieżowego prowadzonego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki zajęły najwyższe miejsca. Wśród najlepszych znalazł się po raz kolejny LKS Spartakus Pyrzyce.
Żeby bardziej podkreślić osiągnięcia naszego klubu warto zaznaczyć, że we wspomnianym współzawodnictwie w skali województwa sklasyfikowano 193 kluby, natomiast w całej Polsce uczestniczyło ich aż 3376.
Dzięki sukcesom zawodników LKS Spartakus, Gmina Pyrzyce zajęła 11 m. w województwie i 118 m. w Polsce, natomiast Powiat Pyrzyce uplasował się na 12 miejscu w województwie i 149 w Polsce.
Na wysokie miejsce LKS Spartakus złożyły się następujące sukcesy sumitów i zapaśników: 13 medali w MP w sumo w grupie młodzików, kadetów i juniorów; 3 złote medale w MP w zapasach; 20 medali w Międzywojewódzkich Mistrzostwach młodzików w zapasach i sumo; 12 medali w ME w sumo młodzików, kadetów i juniorów.
Miło nam też poinformować, że Minister Sportu i Turystki Witold Bańka zaprosił przedstawicieli LKS Spartakus na Galę Sportu Młodzieżowego, która odbędzie się w Warszawie w Centrum Olimpijskim 23 marca 2016 r.
Wśród wyróżnionych klubów z naszego zrzeszenia znalazły się jeszcze dwa — KK Ziemia Darłowska Darłowo i AKS Białogard.
B-klasowy zespół, LKS Budowlani Strojec wygrał Mistrzostwa Powiatu Oleskiego LZS w halowej piłce nożnej, które odbywały się 21 lutego 2016 roku w dwóch halach: w Gorzowie Śląskim i w Praszce.
Mistrzostwa Powiatu Oleskiego LZS to spore przedsięwzięcie, w którym biorą udział niemal wszystkie zespoły piłki nożnej A i B klasy, pochodzące z powiatu oleskiego. Organizatorami turnieju są Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Gorzowie Śląskim oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Praszce. W tym roku w całodniowym turnieju wzięło udział dwanaście drużyn, które zostały podzielone na cztery grupy.
Zwycięzcy Budowlani Strojec, pokonali w drodze po tytuł mistrzowski przedstawicieli A klasy: LZS Rudniki 2-1, Piasta Gorzów Śląski 3-1 i LZS Ligota Oleska 2-0. Zespół prowadzony przez grającego trenera, Łukasza Cieślę (najlepszy zawodnik turnieju!) cechował się przede wszystkim zespołową grą i wyrównanym, silnym składem. Najlepszym strzelcem turnieju okazał się Tomasz Jasiński, a najlepszym bramkarzem Michał Kubat — obaj LZS Rudniki.
Puchary i nagrody rzeczowe wręczali Stanisław Belka, starosta oleski, wicestarosta Robert Fabianek, Jacek Pac dyrektor M-GOKiS i Alfred Nowak członek zarządu OZPN.
21 lutego 2016 roku w Lututowie zakończyły się półfinały 40. Indywidualnych Mistrzostw Polski w warcabach 100-polowych. W turnieju uczestniczyło 56 zawodników, reprezentujących kilkanaście klubów z całej Polski. O medale mistrzowskie dwunastu najlepszych warcabistów także powalczy w Lututowie. Zaplanowano je między 5 a 13 marca.
Awans z grupy A wywalczyli: Mariusz Ślęzak (LKS Czarna Damka Lututów), Jakub Gazda (LKS Unia Horyniec Zdrój), Przemysław Kosobudzki (MKS Mazovia Mińsk Mazowiecki) i Michał Szczybyło (MUKS Libero Basznia Dolna).
W grupie B z awansu cieszyli się: Damian Jakubik (UKS Lokator Gniezno), Mateusz Lewandowski (LUKS Zefir Janikowo), Mateusz Piątek (LKS Unia Horyniec-Zdrój) oraz Przemysław Oderkiewicz (LKS Czarna Damka Lututów).
Dołączą oni do medalistów sprzed roku: Łukasza Kosobudzkiego (MKS Mazovia Mińsk Mazowiecki), Damiana Reszki (UKS Lokator Gniezno) i Natalii Sadowskiej (MKS Mazovia Mińsk Mazowiecki). W finale MP zagra także Arkadiusz Ślęzak (LKS Czarna Damka Lututów), który otrzymał dziką kartę.
Zmagania półfinałowe zorganizowały: Gmina Lututów, LKS Czarna Damka oraz GOK w Lututowie.
20 lutego w Niedźwiadzie został rozegrany II Turniej z Cyklu Grand Prix LZS o Puchar Wójta Gminy Niedźwiada w tenisie stovłowym. Najlepsi zawodnicy zostavli uhonorowani pucharami i nagrodami okolicznościowymi ufundowanymi przez Wójta Gminy Niedźwiada Janusza Marzędę. Ten cykl turniejów organizowany jest przez Wojewódzkie Zrzeszenie LZS w Lublinie we współpracy z samorządami lokalnymi.
Turniej w Niedźwiadzie przebiegał w miłej i życzliwej atmosferze. Niespodziankę w zawodach sprawił Dominik Maciąg (UKS Fala Piotrawin), który niespodziewanie wygrał kategorię młodzików. Na uwagę zasługuje występ pana Teofila Czekaja (Piaskowia Piaski), najstarszego uczestnika turnieju (78 lat). W kategorii seniorek zwyciężyła — Dagmara Baranowska (Dystans Niedźwiada), w młodziczkach najlepsza była Julia Wójcik (Lewart Lubartów), w juniorach zwyciężył Mateusz Baranowski (Lewart Lubartów), w seniorach Marcin Grzyb (Błękitni). Sędziami zawodów byli: Leon Filipek — sędzia główny (Kock), Krzysztof Tkaczyk — sędzia pomocniczy (Górka Lubartowska), osobami odpowiedzialnymi za organizację i przeprowadzenie turnieju byli: Mariusz Baranowski i Arkadiusz Greguła (nauczyciele wychowania fizycznego Gimnazjum w Niedźwiadzie).
Janusz Przybyło został przewodniczącym Powiatowego Zrzeszenia LZS w Lubinie, a Tomasz Targowicz pokieruje gminnymi strukturami zrzeszenia. Nowe władze wybrane zostavły na czteroletnią kadencję. W tym roku Ludowe Zespoły Sportowe obchodzą 70-lecie istnienia. W Gminie Lubin, podobnie jak i w powiecie lubińskim LZS mają swoją długą i zapisaną wielkimi literami historię. Dlatego też Zjazd Delegatów Powiatowego Zebrania Sprawozdawczo-Wyborczego, który odbył się 16 lutego 2016 roku, był okazją do uhonorowania najbardziej zasłużonych działaczy. Wyróżnienia otrzymało ponad 50 osób.
Wiceprzewodniczącym PZ LZS został Ryszard Stasiuk, sekretarzem Krzysztof Lewicki. W skład Zarządu Powiatowego weszli: Mieczysław Lodziński, Bogdan Terefelko, Michał Lewandowski, Mirosław Majcher, Tomasz Targowicz i Jacek Kazimierczyk. Na przewodniczącego Komisji Rewizyjnej powołany został Kazimierz Furtak, a w jej skład weszli Jacek Cichosz i Czesław Barczak.
Na wiceprzewodniczącego ZG wybrano Karola Grolewskiego, a sekretarzem i skarbnikiem został Janusz Przybyło. W skład zarządu weszli: Zdzisław Korczak, Andrzej Moroch, Jan Chmielewski i Jan Chełpa. Członkami Komisji Rewizyjnej Gminnego Zrzeszenia LZS zostali natomiast Jacek Cichosz (przewodniczący), Marek Rogalski i Roman Staszak.
W Zebraniu Sprawozdawczo-Wyborczym Powiatowego Zrzeszenia LSZ uczestniczyli przedstawiciele samorządów: wójt Gminy Lubin Tadeusz Kielan oraz przedstawiciel starosty lubińskiego Henryk Rusewicz, a także przedstawiciele władz Dolnośląskiego Zrzeszenia LZS: wiceprezes Andrzej Cywiński oraz członek zarządu Grażyna Jóźwik.
W dniach 6, 13 i 14 lutego 2016 roku w hali widowiskowo-sportowej Gimnazjum im. Powstańców Wlkp. w Budzyniu odbyła się Powiatowa Zimowa Spartakiada LZS i Mieszkańców Wsi. Głównym współorganizatorem i inspiratorem było Gminne Zrzeszenie LZS w Budzyniu a patronat nad spartakiadą objął Starosta Chodzieski Julian Hermaszczuk.
6 lutego 2016 r. odbyły się mecz piłki siatkowej kobiet i mężczyzn, udział brało 7 drużyn (4 kobiet i 3 mężczyzn). W końcowej klasyfikacji kobiet zwyciężyła drużyna Gminy Margonin. Natomiast w kategorii mężczyzn drużyna z Gminy Budzyń — LZS Nowe Brzeźno. Puchary zwycięskim drużynom wręczyli: przewodniczący Gminnego Zrzeszenia LZS w Budzyniu Roman Schlabs oraz sędziowie zawodów Anna Jęsiek i Paweł Kita.
13 lutego 2016 r. odbyły się mecze halowej piłki nożnej, w których uczestniczyły 4 drużyny. Pierwsze miejsce zdobyła drużyna z Gminy Budzyń — LZS Ostrówki. Wszystkim drużynom puchary wręczył wójt gminy Budzyń Marcin Sokołowski.
Zwycięzcy tych turniejów walczyć będą w półfinałach Wielkopolskiej Zimowej Spartakiady LZS.
14 lutego 2016r. rozegrano konkurencje rekreacyjne: 1. rzuty karne do bramki na punkty — wygrali Ewa Bajserowicz z Gminy Chodzież i Paweł Fryska z Gminy Budzyń, 2. rzut lotką do tarczy — zwycięzcy Weronika Prech i Michał Goławski z Gminy Budzyń, 3. podnoszenie odważnika — 17,5 kg w kategorii mężczyzn do 80 kg zwyciężył Krzysztof Janas — Gmina Chodzież, w kategorii powyżej 80 kg zwyciężył Dawid Paliszewski z Gminy Margonin. W kategorii kobiet — odważnik 7.5 kg najlepsza okazała się Danuta Odor z Gminy Budzyń, 4. wielobój rekreacyjny — strzelanie z wiatrówki, rzut lotką i rzut do kosza — wygrali Kamila Szejner i Szymon Czerwień z Gminy Chodzież.
Zwycięzcy reprezentować będą Powiat Chodzieski na Finale Wielkopolskiej Zimowej Spartakiady LZS, która odbędzie się 6 marca 2016 r. w Chodzieży.