W dniach 7-8 lutego w Terespolu odbyły się Otwarte Mistrzostwa Województwa Lubelskiego Zrzeszenia LZS w podnoszeniu ciężarów. W turnieju startowało 99 zawodniczek i zawodników 32 kobiety i 67 mężczyzn. Rywalizowano w dwóch kategoriach wiekowych: I kategoria — sportowcy urodzeni w latach 1998-2001 i II kategoria — urodzeni w roku 1997 i starsi. Organizatorami zawodów byli: Wojewódzkie Zrzeszenie LZS w Lublinie, LOZPC Lublin, Urząd Miasta Terespol, MOK Terespol, MULKS Terespol.
Najlepszy wynik w terespolskim turnieju uzyskała wicemistrzyni kraju do lat 15 Klaudia Witkowska z Unii Hrubieszów, która w rwaniu kat. 48 kg (juniorki do lat 16) uzyskała 47 kg. Jest to rezultat o 1 kilogram lepszy od należącego do tej zawodniczki rekordu kraju, ustanowionego podczas pierwszych MP do 15 lat w październiku 2013 w Małaszewiczach.
Na uwagę zasługują także wyniki w grupie starszej Agaty Fus (Znicz Biłgoraj) w kat. 48 kg — 131 kg (57 kg + 74 kg), Szymona Wojtowicza (Agros Zamość) — 315 kg (145 kg + 170 kg) oraz Krzysztofa Bulaka (Znicz Biłgoraj) — 295 kg (135 kg + 160 kg). W grupie młodszej zaś Eweliny Ozon (GOK Koroszczyn) w kat. 63 kg — 125 kg (58 kg + 67 kg) i Mateusza Skulimowski (MUKS Terespol) — 217 kg (97 kg +120 kg).
Pod koniec ubiegłego roku sieć miejskich serwisów informacyjnych naszemiasto.pl ogłosiła plebiscyt pt. Zakręceni Patriotycznie”, który honorowym patronatem objął Prezydent Bronisław Komorowski. Wyniki ogłoszono na początku lutego. Na Pomorzu zwycięzcą plebiscytu został działacz LZS Jan Trofimowicz jr.
Jak napisali pomysłodawcy plebiscytu: podczas trwania całej akcji szukają ludzi świadomych historii swojego regionu, społeczników biorących udział w ważnych lokalnych wydarzeniach. Zakręconych trenerów, społecznie zachęcających dzieci do czynnego uprawiania sportu… Plebiscyt był dwuczęściowi, najpierw przez 6 tygodni do 2 lutego internauci głosowali na nominowanych — w tym głosowaniu Jan Trofimowicz jr zajął 5 miejsce otrzymując ponad 24 700 głosów. Następnie specjalna Komisja Plebiscytowa spośród osób, które otrzymały najwięcej głosów od internautów wybrała zwycięzcę i… został nim działacz Zrzeszenia LZS. Kandydaturę Jana Trofimowicza jr zgłosiło do plebiscytu Gminne Zrzeszenie LZS w Trąbkach Wielkich. A oto fragment ich rekomendacji.
Jan Trofimowicz junior urodził się 11 kwietnia 1980 roku w Pszczółkach. Pasję historyczną i społecznikostwą odziedziczył po rodzicach — Zofii i Janie, którzy od 1962 roku związani byli z gminą Trąbki Wielkie, a od 1968 roku z Ełganowem.
Od 1995 roku jeden z głównych organizatorów życia sportowego w miejscowości oraz w strukturach Ludowych Zespołów Sportowych. Dzięki jego staraniom i działaniu ogniwo LZS było nagradzane na konkursach ogólnopolskich organizowanych przez Radę Główną LZS w Warszawie. Od 1998 roku nieprzerwanie pisze kroniki wsi Ełganowo — powstało już 7 grubych tomów (w sumie ok. 1400 stron!), w których ocala pamięć o ludziach i wydarzeniach wsi — zapisuje wydarzenia strażackie, sportowe, rocznicowe, patriotyczne, osobowościowe, socjologiczne i turystyczne. Wpisy w kronikach złożyli m.in. obecny premier Donald Tusk, były Marszałek Sejmu śp. Maciej Płażyński, a także byłe więźniarki obozu KL Rawensbruck.
Społeczny organizator i współorganizator imprez sportowych i turystycznych o randze wiejskiej, gminnej, powiatowej i wojewódzkiej. Od 15 lat organizuje Mistrzostwa Województwa Pomorskiego Weteranów w piłce nożnej. Zachęca byłych zawodników z gminy Trąbki Wielkie — rozsianych obecnie po całym Wybrzeżu, by pod szyldem LZS Sokół Ełganowo reprezentowali wieś i powiat gdański w zawodach wojewódzkich. Społeczny organizator festynów wiejskich oraz Balów Sportu wsi Ełganowo i Gminy Trąbki Wielkie. Społeczny kierownik drużyny wojewódzkiej na zlotach turystycznych LZS na Westerplatte oraz na Igrzyskach LZS.
Zbieracz pamiątek z Wolnego Miasta Gdańska, do którego przed II wojną należało Ełganowo. W 2013 roku był współautorem książki wydanej z okazji 40-lecia istnienia Gminnego Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe w Trąbkach Wielkich. Jest to pierwsza publikacja książkowa o sporcie wiejskim w województwie pomorskim. Był także jednym z pomysłodawców odsłonięcia obelisku 10 maja 2013 roku w Trąbkach Wielkich z okazji jubileuszu LZS.
30 stycznia 2014 r., na Wydziale Fizjoterapii Politechniki Opolskiej odbyła się gala podsumowująca Wojewódzkie Igrzyska LZS Młodzieży Szkół Wiejskich za rok 2013. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele najlepszych szkół podstawowych (dyrekcja, nauczyciele wychowania fizycznego, uczniowie) szkół podstawowych i gimnazjalnych z całego województwa. Wojewódzkie Zrzeszenie LZS reprezentowali: przewodniczący Gerard Halama, wiceprzewodniczący i jednocześnie prezes Opolskiego Związku Piłki Nożnej Marek Procyszyn, a także sekretarz WZ LZS w Opolu Jan Siekaniec. Wśród szkół podstawowych w klasyfikacji generalnej zwyciężyła Publiczna Szkoła Podstawowa z Łubnian (382 punktów), a wśród szkół gimnazjalnych PG Korfantów 638 pkt.
W Wojewódzkich Igrzyskach LZS 2013 roku wzięło udział ponad 70 szkół podstawowych i 40 gimnazjalnych. Uczestniczyło w nich ponad 1400 uczniów szkół podstawowych i 1300 gimnazjalistów z całego województwa. Uczniowie rywalizowali w grach zespołowych (siatkówka, koszykówka, piłka ręczna) oraz w 12 konkurencjach lekkoatletycznych.
Najlepsze szkoły zostały nagrodzone pucharami oraz sprzętem sportowym. Wśród szkół podstawowych w klasyfikacji generalnej zwyciężyła Publiczna Szkoła Podstawowa z Łubnian (382 punktów), na drugim miejscu uplasowała się szkoła z Domaszowic (366 punktów), a na trzecim PSP Kadłub (338). Kolejne miejsca zajęły PSP Strojec (301), PSP Pokój (299), PSP Idzikowice (274).
W kategorii szkół gimnazjalnych klasyfikacja przedstawia się następująco: 1. PG Korfantów 638 pkt., 2. PG Domaszowice 482, 3. PG Pokój 437, 4.PG Łambinowice 383,5, 5. PG Świerczów 348. 6. PG Dobrzeń Wlk. 282.
Już w marcu rozpoczyna się kolejna edycja Wojewódzkich Igrzysk Sportowych LZS 2014.
Na zdjęciu stoją od lewej: Jan Siekaniec (sekretarz WZ LZS), Anna Sowa (kapitan drużyny siatkarskiej-PSP Łubniany), Marek Procyszyn (wiceprzewodniczący i prezes OZPN), Wiesława Palt (dyrektor PSP Łubniany), Anita Rossa (mistrzyni województwa w skoku w dal-PSP Łubniany), Gerard Halama (przewodniczący WZ LZS w Opolu), Dariusz Palt (nauczyciel wychowania fizycznego w PSP Łubniany).
30 listopada 2013 roku w hali przy Gimnazjum w Gałczewie Kujawsko-Pomorskie Zrzeszenie LZS zorganizowało Mistrzostwa LZS w piłce siatkowej kobiet. Do mistrzostw przystąpiło 6 drużyn:
Lnianio, Tucholanin, Zryw Wrocki, Gałczewko, Volley Golub-Dobrzyń, Brzuze. Mistrzem zostało Lniano, a wicemistrzem Tucholanin. Medale i puchary zawodniczkom wręczał wójt gminy Golub — Dobrzyń — Marek Ryłowicz w towarzystwie Przewodniczącego Rady Wojewódzkiej LZS — Michała Marszałkowskiego.
27 listopada 2013 roku w Sali sportowej Zespołu Szkół w Niechanowie odbyła się uroczysta gala z okazji Jubileuszu 10-lecia działalności UKS Błyskawica w Niechanowie. W uroczystości wzięli udział m.in.: Tadeusz Tomaszewski, poseł na Sejm RP, Przewodniczący WZ LZS w Poznaniu, członek Zarządu PKOL; Piotr Gruszczyński, senator RP; Marek Budziński, prezes Polskiego Związku Unihokeja; Dariusz Pilak, starosta powiatu gnieźnieńskiego; Eugeniusz Zamiar, wójt gminy Niechanowo oraz cała społeczność szkolna wraz z członkami UKS „Błyskawica” w Niechanowie.
Klub powstał 13 listopada 2003 roku i od początku istnienia unihokej stał się wiodącą dyscypliną. Było w tym trochę przypadku ponieważ zupełnie niespodziewanie na rok przed założeniem klubu znaleziono w magazynach miejscowej szkoły bandy do unihokeja. Prezes klubu Tomasz Wojciechowski tak wspomina początki — Jedni na nas patrzyli, jak na dziwaków, inni nie wierzyli, że cokolwiek osiągniemy, że jesteśmy zdolni zainteresować młodzież tą dyscypliną sportu, byli też tacy, którzy twierdzili, że to tylko chwilowa fascynacja kijem i piłeczką. Dziś z dumą możemy powiedzieć, że nasz klub to już nie tylko gimnazjum, to cała gmina. Wszyscy w Niechanowie nawet jeśli nie uprawiają unihokeja to doskonale wiedzą, co to jest za dyscyplina, jakie reguły obowiązują na boisku oraz wśród zawodników.
Przełomowy moment w działalności klubu miał miejsce w 2008 roku — pozyskano wtedy środki z Ministerstwa Sportu i Turystyki z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, które umożliwiły zorganizowanie letniego wypoczynku dzieci i młodzieży oraz pozyskanie podstawowego sprzętu do gry w unihokeja. Pozyskanie tych środków oraz start w rozgrywkach Polskiego Związku Unihokeja — jak powiedział prezes — zmieniło wizerunek klubu w oczach samorządu lokalnego. Stali się poważnym partnerem dla gminy i powiatu gnieźnieńskiego.
Jubileusz był okazją do uhonorowania, działaczy, sponsorów oraz zawodników i zawodniczek szczególnie zaangażowanych w działalność klubu, m.in.: Tomasz Wojciechowski i Tomasz Gaziński otrzymali brązowe odznaki Ministra Sportu i Turystyki „Za Zasługi dla Sport”; Tadeusz Tomaszewski otrzymał medal Polskiego Związku Unihokeja „Za Zasługi dla Polskiego Unihokeja”;
Justyna Meissner i Arkadiusz Maćkowiak otrzymali Złotą Honorową Odznakę LZS; Agnieszka Kozanecka i Adrian Jagodziński, zawodnicy UKS Błyskawica reprezentujących klub na mistrzostwach świata otrzymali Srebrną Honorową Odznakę LZS; Katarzyna Żak-Runowska, Agata Zybała, Paweł Kordoński i Maciej Wanke Brązową Honorową Odznakę LZS;
Galę uświetniły występy artystyczne uczniów z Zespołu Szkół w Niechanowie i prezentacja multimedialna przygotowana przez członków naszego klubu w ramach konkursu z okazji 10-lecia UKS „Błyskawica” Niechanów.
28 listopada 2013 r. w hali dzierżoniowskiego OSiR-u odbyły się XIV Dolnośląskie Zimowe Igrzyska Integracyjne Szkół i Ośrodków Specjalnych i Masowych. Startowało 5 ośrodków (jedna szkoła, mimo zapowiedzi, nie przebyła), w sumie 57 zawodników. Organizatorem imprezy było Powiatowe Zrzeszenie LZS Dzierżoniów i Dolnośląskie Zrzeszenie LZS we Wrocławiu. Finansowo igrzyska wsparli: Powiat Dzierżoniowski, Bank Spółdzielczy w Dzierżoniowie, Związek Gmin Powiatu Dzierżoniowskiego „zgpd-7”, Zofia Mirek — radna powiatu dzierżoniowskiego. Wszystkie dzieci otrzymały napoje i słodycze, ciepły posiłek oraz pluszaki.
Konkurencję „kto prędzej dookoła” oraz sadzenie ziemniaków i piłkę nożną wygrał Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Piławie Górnej, w przeciąganiu liny najlepszy był Zespół Szkół Specjalnych w Świdnicy. Igrzyskowa kolejność była następująca: 1. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Piławie Górnej, 2. Zespół Szkół Specjalnych w Świdnicy, 3. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Dzierżoniowie, 4. Towarzystwo Przyjaciół dzieci w Dzierżoniowie, 5. Fundacja Ziemi Świdnickiej na Rzecz Wspierania Profesjonalnej Pomocy „SKSK” w Świdnicy.
Dyplomy, puchary, medale oraz nagrody rzeczowe wręczali: Leszek Noworól — zastępca przewodniczącego Dolnośląskiego Zrzeszenia LZS we Wrocławiu, Ryszard Dudkowski — członek prezydium Dolnośląskiego Zrzeszenia LZS we Wrocławiu, Sławomir Skorupa — zastępca przewodniczącego Powiatowego Zrzeszenia LZS Dzierżoniów, Wiesław Jasiński — sekretarz Rady Powiatowego Zrzeszenia LZS Dzierżoniów.
29 listopada 2013 r. w Bielawie odbyły się Międzypowiatowe drużynowe zawody w strzelaniu z wiatrówki działaczy LZS. Organizatorem zawodów było Powiatowe Zrzeszenie LZS Dzierżoniów, a dofinansował je Powiat Dzierżoniowski.
Startowało 9 drużyna. Kolejność była następująca: 1. LKS Dobrocin (Agnieszka, Sławomir i Krzysztof Skorupa), 2. Dolnośląskie ZLZS (Renata i Leszek Noworól, Jacek Zamirski), 3. PZ LZS Świdnica (Mariola i Ryszard Dudkowscy, Beata Piątek), 4. LKS „Błękitni — I” Owiesno (Piotr i Kamil Śliwa, Adam Miarka), 5. Pogotowie Ratunkowe Włodzimierz Kapela (Małgorzata i Marek Dąbrowscy, Włodzimierz Kapela), 6. LKS „Błękitni — II” Owiesno (Barbara Miarka, Krystyna i Dariusz Piątek), 7. LKS „Orzeł” Piława Dolna (Bogusława Kasztelan Edward i Paweł Kasztelan), 8. LKS „Sparta” Ostroszowice (Anna Lachowicz, Paweł Lachman, Piotr Stasieńko), 9. PZ LZS Dzierżoniów (Elżbieta i Tomasz Jasińscy, Marta Zięba) Najlepszą strzelczynią okazała się Anna Lachowicz (91 pkt.), najlepszym strzelcem Sławomir Skorupa (95 pkt.), najlepszym strzelcem w strzelaniu z pistoletu był Edward Kasztelan (75 pkt.).
Puchary i nagrody rzeczowe wręczali: Leszek Noworól — zastępca przewodniczącego Dolnośląskiego Zrzeszenia LZS oraz Jacek Zamirski — przewodniczący Rady Powiatowego Zrzeszenia LZS Dzierżoniów.
24 listopada 2013 r. w Moszczenicy odbyły się Halowe Igrzyska LZS woj. łódzkiego. W zawodach wystartowało 350 sportowców — 14 reprezentacji gmin i powiatów województwa łódzkiego. Zawody rozegrano w takich dyscyplinach jak: szachy, warcaby, tenis stołowy, biegi przełajowe, podnoszenie odważnika 17,5 kg, przeciąganie liny, rzut lotką, wielobój sprawnościowy, zawody dla niepełnosprawnych (blok integracyjny). W Igrzyskach zwyciężyli reprezentanci Gminy Rozprza przed Gminą Gorzkowice i Gminą Zelów
W poszczególnych konkurencjach zwyciężyli drużynowo — rzut lotką kobiet i mężczyzn Gmina Bełchatów, warcaby kobiet Gmina Gorzkowice, warcaby mężczyzn Gmina Wola Krzysztoporska, biegi przełajowe kobiet Gmina Kleszczów, biegi przełajowe mężczyzn, integracja, wielobój, podnoszenie odważnika Gmina Rozprza, przeciąganie liny Powiat Łódzki Wsch., szachy mężczyzn i kobiet i tenis stołowy kobiet Gmina Moszczenica.
Członkowie LKT-S „Podróżnicy” brali udział w kolejnej wyprawie turystycznej pod hasłem „Zabawa — Rekreacja — Zdrowie”, która odbyła się w dniach 15 — 17 listopad w Niechorzu. Wyprawa, oprócz części turystyczno-rekreacyjnej, zawierała część oficjalną, obejmującą podsumowanie 5-letniej działalności Klubu oraz podsumowanie działalności za rok 2013 i plany na 2014.
W części oficjalnej uczestniczyli: członek Zarządu województwa zachodniopomorskiego i przewodniczący ZZLZS — Jarosław Rzepa, wiceprzewodniczący ZZ LZS — Tomasz Paciejewski, oraz przewodniczący GZ LZS — Andrzej Grochowski.
W trakcie uroczystości Jarosław Rzepa odznaczył Zbigniewa Kudrę i Andrzeja Grochowskiego Srebrną Odznaką Gryfa Zachodniopomorskiego za ich działalność społeczną. Zasłużeni działacze LKT-S otrzymali z rąk wiceprzewodniczącego ZZ LZS złote, srebrne, i brązowe Honorowe Odznaki LZS. Zostały również odczytane podziękowania i życzenia dalszej, owocnej działalności od pani Teresy Dery — wójta Gminy Dobra i przewodniczącego GZ LZS, pana Andrzeja Grochowskiego.
W dniach 16-17 listopada 2013 w Stradunach, gmina Ełk odbył się VII Ogólnopolski Mazurski Samorządowy Halowy Turniej Piłki Nożnej „Integracja poprzez sport”. Oprócz gospodarzy, czyli reprezentacji Gminy Ełk, startowały zespoły reprezentujące m.in. Kancelarię Prezydenta, Sejmu i Senatu, samorząd województwa warmińsko-mazurskiego czy areszt śledczy z Giżycka. Organizatorami zawodów byli: Gminne Zrzeszenie LZS w Ełku, Gmina Ełk, Klub Sportowy „Pojezierze Ełckie i Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie LZS.
Patronat honorowy nad imprezą sprawował Janusz Piechociński, wiceprezes Rady Ministrów, minister gospodarki oraz Antoni Polkowski, wójt gminy Ełk. A „duszą” całego przedsięwzięcia już od kilku lat jest Tomasz Bartnik, przewodniczący GZ LZS w Ełku.
Gospodarze okazali się jednak „niegościnni” i w meczu finałowym pokonali 2:1 w rzutach karnych Kancelarię Senatu. W meczu o 3 miejsce Gmina Dąbrówno uległa Aresztowi Śledczemu z Giżycka 0:8.