Roztoczańskie Biegi Przełajowe odbyły się 21 kwietnia 2016 r. na bardzo dobrze przygotowanych trasach biegowych przy Szkole Podstawowej i wokół zalewu w Łosińcu, gmina Susiec. Uczestniczyło 19 szkół podstawowych i 14 szkół gimnazjalnych oraz 9 szkół reprezentujących klasy „0”. Łącznie 575 zawodniczek/zawodników. Wśród szkół podstawowych pierwsze miejsce zajęły Tyszowce, drugie Lubycza Królewska, trzecie Łaszczów. Wśród gimnazjów „na pudle” stanęli: Tomaszów Nr 1, Ulhówek i Łaszczów. Medale, puchary i dyplomy wręczali: przewodniczący Rady Wojewódzkiej Z LZS w Lublinie Józef Poterucha, wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Tomaszowie Lubelskim, Sekretarz UG w Suścu Tadeusz Suski, wicestarosta tomaszowski Jerzy Wereszczak, przewodniczący Rady Miasta w Tomaszowie Lubelskim Mirosław Fus. Organizatorami byli: Rada Wojewódzka Z LZS w Lublinie, Rada Powiatowa Z LZS w Tomaszowie Lubelskim i Szkoła Podstawowa w Łosińcu.
15 kwietnia 2016 roku odbyły się Otwarte Mistrzostwa Miasta Zamość i Powiatu Zamojskiego LZS w biegach przełajowych szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. W biegach startowało 365 zawodniczek i zawodników reprezentujących 17 szkół podstawowych, 7 gimnazjów oraz 2 SPG z terenu Miasta Zamość i Powiatu Zamojskiego (I LO Zamość i ZSP Nr 2 Zamość). Zawody zostały przeprowadzone na terenie parku miejskiego w Zamościu. Organizatorem Mistrzostw było Powiatowe i Miejskie Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe przy wsparciu finansowym Starostwa Powiatowego i Miasta Zamość oraz organizacyjnym KT Return i KS Agros Zamość. Najlepsi zawodnicy otrzymali medale a wyróżnione szkoły za miejsca I-III puchary.
Wśród szkół podstawowych trzy pierwsze miejsca zajęły szkoły ze Zwierzyńca, Miączyna i Wierzby. Wśród gimnazjów najlepsi byli uczniowie z Krasnobrodu, Starego Zamościa i Szewni Górnej.
8 kwietnia 2016 roku w Solcu Wielkopolskim odbyły się Mistrzostwa Wielkopolski LZS w Biegach Przełajowych dla młodzieży ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz Ranking Powiatów dla szkół podstawowych. Przeprowadzono też bieg bez limitu wieku. Trasa biegu była dość wymagająca: piaszczysta z lekkimi podbiegami. W Rankingu Powiatów wzięło udział 106 szkół podstawowych z 13 powiatów. Startowało ponad 600 zawodników i zawodniczek. Najlepszy okazał się ZS Nr2 w Pile, drugie miejsce zajęła SP Duszniki a trzecie ZS Krzykosy. Wśród powiatów zwyciężył powiat Środa Wlkp., przed Szamotułami i Ostrzeszowem. W mistrzostwach uczestniczyły 62 szkoły gimnazjalne i ponad gimnazjalne z 14 powiatów — ponad 320 osób. Najlepsza okazała się szkoła ZSRiT Powodowo, przed ZS Nr 1 Ostrzeszów i ZSP Nietążkowo. Wśród powiatów triumfował powiat Pleszew przed Ostrzeszowem i Piłą.
113 osób, w tym goście z Ukrainy i Białorusi, wzięło udział w XXVI Otwartych Mistrzostwach Zelowa w Szachach im. Stanisława Komidzierskiego, które odbyły się 3 kwietnia 2016 r. Rywalizacja toczyła się na kilkudziesięciu stołach, przez kilka godzin. Najmłodszy uczestnik miał pięć, a najstarszy 81 lat.
Triumfatorem zawodów został Rafał Kowalczyk z klubu LKS Park Starzenice. Drugie miejsce zajął Ukrainiec Vitalij Poziak z Wieży Pęgów, a trzecie Białorusin Sergiej Zhuck z Grodna.
26. miejsce w zawodach zajęła Grażyna Szmacińska z Łodzi, która okazała się najlepszą kobietą w turnieju. Najlepszym zawodnikiem z powiatu bełchatowskiego okazał się Emil Osiński, szachista LKS Stomil Bełchatów, który w klasyfikacji generalnej zajął 31. miejsce.
Organizowane od 1989 roku Otwarte Mistrzostwa Zelowa w Szachach to największa szachowa impreza w tym regionie. Organizatorem jest Miejsko-Gminny Ludowy Klub Sportowy w Zelowie. Turniej odbywał się pod patronatem burmistrza Zelowa Urszuli Świerczyńskiej.
20 marca 2016 roku w sali sportowej w Rynie odbyły się Mistrzostwa Warmińsko-Mazurskiego Zrzeszenia LZS w halowej piłce nożnej. W finałowej rozgrywce wystąpiło pięć drużyn, które wcześniej przebrnęły przez wielostopniowe eliminacje. Nie było łatwo, bowiem futbol halowy w mniejszych miejscowościach jest bardzo popularny i dobrych zespołów nie brakuje. Najlepsza okazała się Nowa Różanka. Mistrzowie wygrali bezapelacyjnie z kompletem zwycięstw, bez straty bramki, mając w składzie najlepszego zawodnika turnieju Rafała Żukowskiego.
Na podium znalazły się jeszcze zespoły z Biskupca (Michał Andrzejczak najlepszym bramkarzem turnieju) i Lider Złotowo. Kolejne miejsca zajęły Barciany i Ryn.
IX Mistrzostwa w Halowej Piłce Nożnej LZS Samorządowców o Puchar Prezydenta Miasta Zamość i Starosty Powiatu Zamojskiego odbyły się 13 marca 2016 w hali sportowej Ośrodka Sportu i Rekreacji
W Zamościu. Organizatorem było Powiatowe i Miejskie Zrzeszenie LZS w Zamościu przy współpracy:
Miasta Zamość i Starostwa Powiatowego w Zamościu. Wzięły w nich udział reprezentacje gmin: Miączyn, Nielisz, Skierbieszów, Zamość i miasto Zamość. Mecze rozgrywano każdy z każdym po 10 minut. Pierwsze miejsce zajęła Gmina Zamość, drugie gmina Nielisz a trzecie Miączyn.
Królem strzelców został Łukasz Kierepka — Gmina Skierbieszów — 4 bramki, najlepszym bramkarzem wybrano Mariusza Sokołowskiego — Gmina Zamość a najlepszym zawodnikiem Marka Borowińskiego z drużyny Gminy Nielisz.
W Giżycku odbyły się 5 marca 2016 r. Mistrzostwa Województwa Warmińsko-Mazurskiego w podnoszeniu ciężarów. Sztangiści walczyli również o Puchar Marszałka Województwa. Impreza zorganizowana przez IKS Integracja-Conan Giżycko miała bardzo uroczystą oprawę, zmagania zawodników obserwowali m.in. wicemarszałek Wioletta Śląska-Zyśk i dyrektor Departamentu Sportu Urzędu Marszałkowskiego Waldemar Buszan. Nie zabrakło też dyrektora COS OPO w Giżycku — Anny Skrzypczyk i burmistrza Giżycka — Wojciecha Iwaszkiewicza.
W sumie w mistrzostwach wystartowało 27 mężczyzn i 5 kobiet w grupach wiekowych do 15, 17 i 20 lat. Najbardziej wartościowe wyniki uzyskali: Joanna Marcinowska (Siła Bartoszyce), Albert Steć (Siła), Dominik Rajkowski (Meyer Elbląg), Przemysław Korneluk (Nida Nidzica), Paweł Kulik (Meyer Elbląg), Krystian Augustyniak (Nida Nidzica) i Tomasz Marcinowski (Siła).
4 marca 2016 r. w Urzędzie Marszałkowskim Olsztynie odbyło się coroczne posiedzenie sprawozdawcze Warmińsko-Mazurskiego Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe. Spotkanie było okazją do podsumowania działalności gmin w rywalizacji sportowej w roku 2015. W uroczystości udział wzięli m.in.: wicemarszałek Wioletta Śląska Zyśk i przewodniczący W-M LZS Marek Konopka.
Sprawozdanie z działalności Warmińsko-Mazurskiego Zrzeszenia LZS w minionym roku zaprezentował sekretarz Marek Jaczun. Kultura fizyczna i sport są nadal bardzo ważnymi elementami codziennego życia na wsi i w małych miejscowościach. Chodzi nie tylko o efekty zdrowotne, ale również rolę integracyjną poszczególnych środowisk. W-M LZS stara się upowszechniać sport poprzez organizację wielu imprez masowych, szczególnym zainteresowaniem cieszą się Letnie i Zimowe Igrzyska Rekreacyjne, turnieje w kilku najbardziej popularnych dyscyplinach m.in. turniej tenisa stołowego o Puchar TVP Olsztyn. Mimo ograniczeń finansowych W-M LZS starał się pomagać również klubom ukierunkowanym na sport wyczynowy.
Podczas spotkania wręczono wyróżnienia i nagrody za wyniki sportowe. Otrzymali je: trenerzy: Zbigniew Borysewicz z KS Polonia Pasłęk i Wojciech Brodowski z UKS Atos Woźnice oraz „złoty” oszczepnik Kacper Oleszczuk Polonia Pasłęk.
Uhonorowano 10 najlepszych gmin, które szczególnie wyróżniły się we współzawodnictwie sportowym. A są to gminy: Iława, Lubawa, Ostróda, Olecko, Wydyminy, Biskupiec, Jeziorany, Morąg, Iłowo-Nowa Osada i Ełk.
28 lutego w Hali Sportowej w Złotowie odbyły się Mistrzostwa Gminy Lubawa w Halowej Piłce Nożnej o Puchar Wójta Gminy Lubawa. W zawodach udział wzięło 8 zespołów. Tytułu zdobytego przed rokiem bronili zawodnicy Martin Lubawa. W tym roku wygrała drużyna Tessa Tuszewo. W finale pokonała Lidera Złotowo po rzutach karnych. Trzecie miejsce zajęła ekipa z Prątnicy. Najlepszy strzelec — Malinowski Karol (Tessa Tuszewo) — 10 bramek, najlepszy bramkarz — Licznerski Marcin (Lider Złotowo).
Wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe puchary, zawodnicy drużyn z miejsc I — III dodatkowo medale, najlepszy strzelec oraz bramkarz statuetki. Wręczenia nagród dokonali Tomasz Ewertowski — wójt gminy Lubawa, Benedykt Czarnecki — przewodniczący GZ LZS w Lubawie, Mirosław Tomaszewski, Karol Kuczyński, Stanisław Kowalkowski oraz Bogusław Józefowicz — radni gminy Lubawa.
„Sobótki lekkoatletyczne” to sprawdzony pomysł na to, by wyłowić najbardziej utalentowanych zawodników, którzy zasilą sekcję miejscowego LKS Lubawa. Startują w nich, w oddzielnych zawodach, uczniowie szkół podstawowych oraz klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Trenerzy obserwują i notują. 27 lutego w Hali Widowiskowo-Sportowej przy ul. Św. Barbary rywalizowali uczniowie z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.
Tym razem rozegrano następujące konkurencje: 30 m, skok w dal, pchnięcie kulą oraz bieg na 600 m. W zawodach brało udział około 100 zawodników ze szkół w: Lubawie, Prątnicy, Sampławy oraz Kazanic. Padło kilka dobrych wyników. Jesteśmy przekonani, że niebawem niektórzy z uczestników z powodzeniem wystartują w imprezach wojewódzkich i krajowych. A reszta? Niech się nie zniechęca. Bo czasami talent ujawnia się znacznie później.
foto ZS Sampława