26 czerwca br w Krakowie — Swoszowicach odbył się wojewódzki turniej „Piłkarska Kadra Czeka” chłopców. W Krakowie występowali zwycięscy turniejów w rejonach małopolskim sądeckim, tarnowskim, krakowskim i małopolski zachodniej. Na finał centralny do Słubic pojedzie Gród Podegrodzie.
W pierwszym meczy Zatorzanka Zator łatwo pokonała gospodarzy Krakus Swoszowice 3:0 (3 bramki strzelił Patryk Kozak), natomiast faworyci turnieju Gród Podegrodzie pokonali Tuchovię Turów 6:0. Po serii pierwszych spotkań widać było, że o pierwsze miejsce turnieju będą walczyć Zatorzanka i Podegrodzie. Zwycięsko z bezpośredniego pojedynku wyszło Podegrodzie, które wygrało 2:0.
Tabela końcowa: 1. Gród Podegrodzie, 2. Zatorzanka Zator, 3. Krakus Swoszowice, 4. Tuchovia Tuchów.
Przewodniczący Wojewódzkiego Zrzeszenia LZS w Krakowie, Jacek Kucybała podziękował wszystkim uczestnikom, zaznaczając, że dwie pierwsze drużyny z powodzeniem mogłyby reprezentować Małopolskę na turnieju ogólnopolskim, jednak regulamin na to nie pozwala.
24 czerwca na stadionie miejskim GOSiR w Skarszewach został rozegrany turniej półfinałowy XXX Jubileuszowego Ogólnopolskiego Turnieju Chłopców „Piłkarska Kadra Czeka” im. Stanisława Tymowicza. Do turnieju zakwalifikowały się trzy drużyny, nie dojechała jedna z nich — LKS Żuławy. O awans do finału wojewódzkiego walczyło więc Gimnazjum im. Kazimierza Jagiellończyka Trąbki Wielkie i KS Wietcisa Skarszewy. Wygrały Trąbki Wielkie 5:2.
Otwarcia turnieju dokonał Robert Stoliński, zastępca burmistrza Skarszewy w obecności wielu zaproszonych, m.in. Katarzyny Piekarskiej dyrektora GOSiR Skarszewy, Wiesława Szczodrowskiego wiceprzewodniczącego Pomorskiego Zrzeszenia LZS w Gdańsku oraz sędziów PZPN w Gdańsku Stanisława Poniatowskiego i Grzegorza Kabzińskiego.
Mecze pomiędzy drużynami KS Wietcisy i Trąbek Wielkich zawsze były bardzo zacięte, a o zwycięstwie zwykle decydowała przewaga jednej bramki. Młodych piłkarzy z gimnazjum poprowadzili do walki nauczyciele wychowania fizycznego Adrian Wysiecki i Zenon Kulwikowski. Tym razem zwycięstwo było przekonywujące, Trąbki Wielkie wygrały 5:2. Zwycięzcy w nagrodę otrzymali piękny puchar i sprzęt sportowy w postaci piłek. MVP turnieju został Paweł Zieman z Trąbek Wielkich.
W tym miejscu należy przypomnieć ze drużyny z Trąbek Wielkich w okresie 30 lat rozgrywania „PKCz” dwukrotnie z finału krajowego wracały z medalami. W 2003 ze złotym — drużyna LZS Orzeł Trąbki Wielkie, a 2012 ze srebrnym — LKS Orzeł Trąbki Wielkie. Trenerem tych drużyn był zasłużony trener dla piłki nożnej w gminie i województwie pomorskim Tomasz Kempa.
17 czerwca br. na stadionie im. Janusza Kusocińskiego w Ostrzeszowie odbyła się V Spartakiada Osób Niepełnosprawnych „Sprawni — Razem”. Startowało 234 zawodników z 13 placówek opiekuńczych. Spartakiadę zorganizowali wspólnie: Powiatowe Zrzeszenie LZS w Ostrzeszowie, warsztaty terapii zajęciowej i domy pomocy społecznej powiatu ostrzeszowskiego oraz Zakład Aktywności Zawodowej w Książenicach, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Ostrzeszowie i LKS Orkan Ostrzeszów.
Uczestnicy rywalizowali między innymi w biegach na 60 m i 100 m, w sztafetach, w skoku w dal, wykonywali rzuty piłką lekarską oraz piłeczką palantową, był też wyścig na wózkach inwalidzkich, marsz z kijkami, rzuty do kosza i rzuty lotkami do tarczy. Zawody sportowe urozmaicił występ drużyny aerobiku z I Liceum Ogólnokształcącego w Ostrzeszowie, który prowadzi Bogumiła Alcer oraz zespołów Crazy Kids i Crazy Dance pod wodzą Joanny Kondoł. A ponieważ pogoda dopisała wszyscy bawili się znakomicie. W przedsięwzięcie wsparło także Starostwo Powiatowe, Miasto i Gmina Ostrzeszów oraz Powiatowy Szkolny Związek Sportowy. Celem spartakiady była popularyzacja sportu i ożywienie działalności sportowej wśród osób niepełnosprawnych, rehabilitacja i podnoszenie sprawności fizycznej oraz szeroko rozumiana integracja.
15 czerwca 2014 roku odbyły się w Piszczacu III Powiatowe Sportowo-Rekreacyjne Igrzyska LZS, w których udział wzięli zawodnicy z 6 gmin powiatu oraz z miasta Biała Podlaska. Pomimo nie najlepszej pogody zawodnicy dzielnie rywalizowali w poszczególnych konkurencjach sportowych oraz znajomości przepisów bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a także konkurencjach zabawowych jak dojenie sztucznej krowy na czas, przeciąganie liny kobiet i mężczyzn. Igrzyska wygrali gospodarze.
Igrzyska LZS to przede wszystkim wspólna rywalizacja sportowa, rodzinne spędzenie niedzieli, zabawy oraz wymiana doświadczeń organizatorów różnych lokalnych imprez sportowych. Zwycięzcy z poszczególnych konkurencji uzyskali prawo startu w igrzyskach wojewódzkich. Zgromadzona licznie publiczność oklaskiwała zawodników, a dzieci i młodzież korzystały z darmowej zjeżdżalni, wszyscy świetnie się bawili, a turniej władz samorządowych wzbudził największe emocje.
Organizatorem igrzysk było Powiatowe Zrzeszenie LZS w Białej Podlaskiej oraz Gmina Piszczac. Przewodniczący Powiatowego Zrzeszenia LZS Arkadiusz Maksymiuk oraz wójt Gminy Piszczac Jan Kurowski dziękują wszystkim zawodnikom i opiekunom za udział i przygotowanie zespołów, oraz sponsorom do których należą: Starostwo Biała Podlaska, Wójtowie Gmin wymienionych, Bank Spółdzielczy w Białej Podlaskiej, Bank Spółdzielczy w Łomazach, TELBIAL SP. Zoo, Lew-Trans Agencja Ochrony, PPHU Transbet, Eurogaz sp. Jawna, Wideofilmowanie Brodacki Jan, Handel Artykułami Spożywczo-Przemysłowymi Patryk Parczewski, Sklep Spożywczy „Magda” oraz „Sławeks” — Janusz Sławiński.
Punktacja: 1. Gmina Piszczac, 2. Gmina Rokitno, 3. Gmina Zalesie, 4. Gmina Konstantynów, 5. Gmina Biała Podlaska, 6. Gmina Sławatycze, 7. Miasto Biała Podlaska.
Młodzi piłkarze z trzech powiatów — drużyn z Kuźni Raciborskiej, Gaszowic, Nowej Wsi, Markowic, Rydułtów, Nędzy oraz Górek Śląskich walczyło 21 czerwca br. o tytuł najlepszej drużyny drugiej edycji zawodów „Górki Cup”, zorganizowanych przez LKS Górki Śląskie. Pełna emocji impreza towarzyszyła obchodom jubileuszu 65-lecia istnienia klubu.
Pierwsze miejsce w turnieju zajęła ekipa Dąb Gaszowice, drugie LKS 1908 Nędzę, trzecie SP1 Rydułtowy, a na kolejnych: LKS 07 Markowice, LKS Górki Śląskie, Akademia Piłkarska Silesia Kuźnia Raciborska i LKS Czarni Nowa Wieś.
Górki Śląskie kochają futbol. — Wielu mieszkańców naszej miejscowości od marca do listopada z niecierpliwością wypatruje kolejnego weekendu. Soboty lub niedziele to nie tylko czas odpoczynku i cotygodniowej mszy, ale i meczów! W zależności od wyniku najwierniejsi kibice będą mieli dobry albo zły humor przez najbliższe parę dni — mówi Artur Weiner, prezes LKS Górki Śląskie. Datą, od której liczy się zorganizowany ruch sportowy w Górkach Śląskich jest 3 lipca 1949 roku. Wtedy na zebraniu założycielskim powołano do życia Ludowy Zespół Sportowy. — Z charakterystycznym dla owych czasów entuzjazmem założono aż 5 sekcji. Najliczniejszą była sekcja piłki nożnej, do której przystąpiło 35 członków. Chęć uprawiania piłki ręcznej zadeklarowało 25 osób, niewiele mniej siatkówki i lekkiej atletyki. Górki Śląskie liczyły wtedy niespełna 400 mieszkańców. Pierwszym przewodniczącym zarządu LZS został Jan Napora. Wybrano równocześnie dwóch wiceprzewodniczących — do spraw kulturalno-oświatowych pana Huberta Przybyłę oraz do spraw szkoleniowych pana Eryka Bulendę. Skład zarządu uzupełniali panowie: Augustyn Kałuża, Paweł Jarząbek i Gerard Wolnik — przypominał początki klubu obecny prezes. — Na mecze wyjazdowe jeżdżono albo furmanką rodziny Gwóźdź z Bogunic, albo samochodem dostawczym Nysa, którym kierował grający w drużynie Wiktor Niedźwiedzki. Do dalszych miejscowości dojeżdżano pociągami. Buty piłkarskie szyte były ze zużytej skóry. Na treningu zawodnicy mieli jedną, sfatygowaną piłkę. Zdarzało się również, że chłopaki trenowali boso. Za wygrany mecz można było co najwyżej dostać litr wódki na całą drużynę. Nie przeszkadzało to jednak w dobrej zabawie. Istnienie klubu dawało młodzieży możliwość uprawiania sportu, rywalizacji z rówieśnikami spoza Górek, brania udziału w życiu społecznym.
Dziś LKS to cztery drużyny — seniorzy grający w raciborskiej B klasie oraz drużyny sportowe: juniorzy, trampkarze i orliki. Głównym celem klubu jest propagowanie sportu i aktywnego stylu życia głównie wśród młodych ludzi, m.in. właśnie poprzez organizację turnieju „Górki Cup”.
W ramach obchodów odbył się też mecz oldbojów między Górkami Śl. a Bogunicami a później publiczność zabawiała Kapela ze Śląska im. Józefa Poloka, a po niej DJ Zyga. Gratulujemy jubileuszu i życzymy dalszych osiągnięć.
GLKS Świdnica realizują kolejną edycję „Sportowych Weekendów na Wsi”. W turniejach bierze udział 20 sołectw. W programie są kręgle, siatkówka, strzelectwo, rekreacja, łucznictwo. Finał odbędzie się podczas dożynek gminnych, które w tym roku zaplanowano na 31 sierpnia 2014 r. na terenie Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego. Rozgrywki finansuje Gmina Świdnica.
Zgodnie z ubiegłorocznymi sugestiami, tegoroczne rozgrywki sportowe sołectw zostały poszerzone o konkurencje dla młodzieży — piłka siatkowa i turniej rekreacyjny. Obie imprezy są punktowane do klasyfikacji łącznej turnieju, a ich uczestnikami jest młodzież w wieku 13-19 lat. Do finału już blisko.
Rozpoczęli od zmagań w kręglach. Turniej odbył się 29 marca w Kręgielni „Maria” w Wałbrzychu. Udział wzięło 20 czteroosobowych reprezentacji. Wygrało sołectwo Wiśniowa.
W dniach 26-27 kwietnia na hali sportowej w Witoszowie Dolnym odbył się turniej piłki siatkowej. Startowało 13 Sołectw oraz reprezentacja Urzędu Gminy. Wygrało sołectwo Krzczonów.
10 maja w Burkatowie odbył się turniej strzelecki. Wystartowało 72 zawodników, zwyciężyła drużyna z Witoszowa Dolnego zdobywając 219 punktów! Swoich sił w strzelaniu spróbował także minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, który odwiedził Burkatów w towarzystwie poseł Teresy Świło oraz senatora Wiesława Kiliana.
14 czerwca na boisku sportowym w Pogorzale odbył turniej rekreacyjny. Oprócz reprezentacji sołectw 35+, startowała także młodzież, łącznie 12 drużyn młodzieżowych oraz 16 drużyn dorosłych. Rywalizowano w 5 konkurencjach tj.: strzały na bramkę, numerologia, rzuty ringo, rzuty lotką oraz rzuty do rur. Zawody młodzieżowe wygrało sołectwo Witoszów Dolny, a dla dorosłych sołectwo Komorów.
5 lipca na boisku sportowym w Jagodniku odbył się ostatni turniej dla dorosłych — strzelanie z łuku. Wzięły w nim udział czteroosobowe reprezentacje sołectw, łącznie 17 drużyn. Każdy z zawodników miał do oddania 10 strzałów z łuku, z czego do punktacji brano 7 najlepszych wyników. Wygrało sołectwo Panków.
31 maja 2014 r. odbyło się uroczyste otwarcie boiska piłkarskiego w Ostaszewie. Istotną rolę przy jego budowie odegrali działacze miejscowego LZS Mustang. Wielu z nich otrzymało przy tej okazji odznaki LZS. Otwarciu towarzyszyła impreza sportowa.
Na ceremonii otwarcia boiska obecni byli m.in. wójt Gminy Łysomice Piotr Kowal, prezes K-PZPN Eugeniusz Nowak, przewodniczący Kujawsko-Pomorskiego Zrzeszenia LZS Michał Marszałkowski, właściciel firmy G&SYN Jerzy Gawlik. Przewodniczący Kujawsko-Pomorskiego Zrzeszenia LZS wręczył odznaczenia byłym oraz obecnym zawodnikom LZS Mustang. Odznaczeni zostali: Zasłużeni działacze LZS: Wacław Trawiński, Michał Kożuchowski, Jacek Rzepkowski; Złota odznaka LZS: Krzysztof Światkowski, Damian Węglarski, Jacek Czyszek, Michał Kruszyński, Tomasz Belzyt, Robert Frankowski, Wiesław Malinowski, Mateusz Dawiec, Jan Karasiewicz; Srebrna odznaka LZS: Michał Weber, Michał Niejadlik, Tomasz Weber, Piotr Olszewski, Jakub Falkowski, Jakub Klarkowski, Przemysław Figielski, Andrzej Bajerowski, Łukasz Wiśniewski, Maciej Paczkowski, Przemysław Pawlikowski, Jeremi Ziemba Brązowa odznaka LZS: Mateusz Ciesielski, Sebastian Niejadlik, Kamil Rzeźnik, Bartosz Piasecki Odznaczenie specjalne: Piotr Kowal — Wójt Gminy Łysomice. Kilkoro z wyżej wymienionych osób otrzymało też odznak K-P ZNP. Następnie przybyli goście mogli podziwiać występy artystyczne dzieci ze Szkoły Podstawowej w Ostaszewie. Uwieńczeniem ceremonii otwarcia były 3 mecze piłkarskie, w których udział wzięli Oldboye Mustanga, seniorzy, juniorzy starsi, trampkarze, orlicy oraz żaki. Po zakończeniu meczy rozpoczął się festyn rodzinny. Wszyscy uczestnicy mogli posilić się grochówką oraz kiełbaską z grilla. Dla dzieci atrakcją był dmuchany plac zabaw. Dla najmłodszych uczestników LZS Mustang zorganizował konkurs wiedzy o piłce nożnej, w którym do wygrania był m.in. wyjazd na mecz T-Mobile Ekstraklasy. Zwycięzcą konkursu został Dominik Dunajski.
W wieku 58 lat odszedł spośród nas Henryk Orlikowski, jeden z najlepszych bramkarzy w powiecie gdańskim. Za wkład w rozwój kultury fizycznej gminy Trąbki Wielkie został odznaczony medalem 40-lecia GZ LZS oraz Złotą Honorową Odznaką LZS, a za wkład osobisty w rozwój piłki nożnej w województwie gdańskim i pomorskim Złotą Odznaką — Zasłużony dla Pomorskiego Związku Piłki Nożnej w Gdańsku.
Swoją karierę sportową — rozpoczął w 1974 w LZS Orzeł w Trąbkach Wielkich, a od 1977 związał się z LZS Sokół Ełganowo. W sezonie 1973/74 wraz drużyną Orła wywalczył historyczny awans do ligi okręgowej, która była zapleczem II ligi. Po trzech latach, w 1980 roku wywalczył z drużyną historyczny awans do ligi okręgowej. W tym okresie wraz z drużyną wywalczył awans do finału wojewódzkiego Pucharu Polski. Mecz został rozegrany w Ełganowie a przeciwnikiem była drużyna Wisły Tczew — ówczesny trzecioligowiec. Obecnie na boisku stoi kościół pw. Bł. Jerzego Popiełuszki. W latach 1973-1983 występował w finałach wojewódzkich igrzysk w pionie spółdzielczym i igrzyskach LZS m.in. w Pelplinie, Smętowie, Pucku, Skarszewach, Kościerzynie, Choczewie i Trąbkach Wielkich. Po zakończeniu kariery sportowej w ramach rekreacji i dla zdrowia w latach 1995-1998 z drużyną oldbojów LZS Sokół Ełganowo z dużymi sukcesami występował na arenie gminnej i powiatowej. Pożegnaliśmy Go 14 czerwca 2014 roku.
Z pamięcią Działacze GZ LZS w Trąbkach Wielkich
11 czerwca w Łomży odbył się mityng lekkoatletyczny zaliczany do Pucharu Polski, w którym licznie uczestniczyli lekkoatleci z elzetesowskich klubów. To kolejny sprawdzian przed imprezami rangi mistrzowskiej. Cieszy fakt, że wielu zawodników uzyskało najlepsze w tym roku wyniki. Widać, że forma idzie w górę. Podczas mitingu startowano na nietypowych dystansach — 300 czy 1000 metrów.
W sumie w mitingu startowało ponad 300 zawodników, w tym reprezentanci Ukrainy, Białorusi i Kenii.
Oto kilka wyników zasługujących na wyróżnienie. 300 m młodziczek — Alicja Potasznik GUKS Asy Dywity 41.82, 1000 m młodziczek — Dagmara Cybulska LKS Mazowsze Teresin 3:02.49 (RŻ), 100 m kobiet — Monika Dmochowska KS Podlasie Białystok 12.43 (SB), 400 m kobiet — Paulina Mikiewicz KS Podlasie Białystok 54.84 (RŻ), 5000 m kobiet — Justyna Korytkowska LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża16:20.97 (RŻ), pchnięcie kulą kobiet (4kg) — Klaudia Kardasz KS Podlasie Białystok 15.41, 1000 m młodzików — Rafał Pogorzelski LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża 2:50.02, 400 m mężczyzn — Łukasz Wilamowski KS Podlasie Białystok 48.3, 1500 m mężczyzn — Wojciech Jarosz KLKS Juventa-Kobex Starachowice 3:57.77, rzut oszczepem mężczyzn (800) — Krzysztof Szalecki KS Podlasie Białystok 72.26.
W Miejskim Centrum Kultury w Nowym Mieście Lubawskim 8 czerwca odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Województwa warmińsko-Mazurskiego LZS w Warcabach. W turnieju uczestniczyło dziewięć drużyn. Wygrali faworyci — zawodnicy Jezioran, którzy wygrali wszystkie spotkania. Srebrne medale wywalczyli reprezentanci Świątek, a brązowe medale przypadły warcabistom Domu Kultury Ruciane-Nida.
Wyniki indywidualne: warcabnica 1 — senior — Ryszard Romaszewski Jeziorany, warcabnica 2 — senior — Szymon Morzy Jeziorany, warcabnica 3 — junior — Zuza Suchocka Jeziorany, warcabnica 4 — kobieta — Raula Kmieć Jeziorany. Wręczenia nagród najlepszym drużynom oraz zawodnikom dokonali: wiceprzewodniczący Warmińsko-Mazurskiego Zrzeszenia LZS Benedykt Czarnecki, sekretarz Urzędu Miasta w NML Krzysztof Widźgowski oraz dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w NML Wioletta Tafel.