Czytając historię Ludowych Zespołów Sportowych trzeba pamiętać, że organizacja istnieje 70 lat, z czego 2/3 jej działalności — lata 1946-1989 — przypadają na okres PRL, gdzie wszystko było upolitycznione, nawet sport. Wtedy większość decyzji dotyczących sportu wiejskiego zapadała w Warszawie — to partyjne gremia decydowały o strukturach organizacyjnych, o budowie obiektów sportowych i o tym kto ile dostanie pieniędzy. I trzeba pamiętać o tych pionierskich czasach tuż po wojnie, kiedy to zmęczeni wojenną zawieruchą ludzie tęsknili za normalnym życiem, a jednym z jego przejawów było uprawianie sportu. Nie powinno więc dziwić, że już w 1945 młodzież rozgrywała na prowizorycznych boiskach mecze piłki nożnej między sąsiadującymi wsiami. Tworzone przy tej okazji grupy nieformalne przeradzały się w pierwsze koła sportowe. Jednak odradzający się spontanicznie i żywiołowo ruch sportowy nie mógł się znaleźć poza kontrolą państwa, które by nad nim panować wprowadziło system sprawozdawczości ujęty w instrukcje. Ale z drugiej strony to dzięki LZS odkryto wiele talentów sportowych, a wiejska kultura fizyczna przyczyniła się do rozwoju polskiego sportu. Spełniła także olbrzymią rolę wychowawczą, edukacyjną i społeczną, a na Ziemiach Odzyskanych integracyjną.
Potem także każda zmiana w polityce społeczno-gospodarczej „przewodniej siły narodu”, czyli PZPR odbijała się na działalności LZS. Pamiętajmy więc o otoczeniu politycznym w jakim przez lata działały Ludowe Zespoły Sportowe. W „nowej” Polsce też nie miały łatwo, były przecież reliktem przeszłości, którą wielu chciało wymazać ze swoich życiorysów. Musiały przystosować swoje struktury i program do nowych warunków. Nauczyć się pozyskiwać fundusze w nowym systemie finansowania sportu, rekreacji i turystyki.
Pamiętajmy o tym, że przez te 70 lat członkami tej sportowej organizacji były setki tysięcy osób, a na imprezy i zawody sportowe, festyny rekreacyjne przychodziło i przychodzi miliony osób.
(Przy opracowaniu wykorzystano informacje zawarte w książkach Stanisława Drążdżewskiego Ludowe Zespoły Sportowe, Rafała Szuberta Kultura fizyczna w przemianach wsi polskiej w latach 1944-1956, w artykule prof. Eligiusza Małolepszego Sport i turystyka w działalności Krajowego Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe w latach 1989-2009 zamieszczonego w książce Stan i rozwój regionalnego sportu i rekreacji, Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy, Bydgoszcz 2010 oraz książkach wydanych przez działaczy wojewódzkich zrzeszeń LZS m.in.: Mariana Głuszka i Janusza Wesołowskiego — Wielkopolska, Ryszarda Lecha — Dolny Śląsk, Marka Mazura — Województwo łódzkie, a także w materiałach RG KZ LZS)
Historia-lata 1946-1951.pdf | Historia-lata 1976-1989.pdf |
Historia-lata 1952-1956.pdf | Historia-lata 1990-2016.pdf |
Historia-lata 1957-1975.pdf | Przewodniczący Zrzeszenia LZS 1948-2016.pdf |