Jest jednym z najstarszych turniejów szachowych w Polsce i w Europie. Inicjatorem powołania „Złotej Wieży” — imprezy sportowej dla młodzieży wiejskiej i z małych miast zrzeszonych w LZS byli dwaj dziennikarze: Romuald Frey i Michał Kierczyński.
W złotych latach, „Złotej Wieży” patronowało Ministerstwo Kultury i Sztuki, co otworzyło szachistom wiejskim sale i komnaty wielu najpiękniejszych zamków i pałaców w kraju.
Wielu zawodników startujących kiedyś w turnieju w latach późniejszych znanych było na krajowych i międzynarodowych szachownicach. Wymieńmy tylko niektórych: Zyta Łęgowska, Elżbieta Choma, Barbara Szych, Teresa Gabrycka, Elżbieta Janocha, Halina Roszko, Hanna Grabczyńska, Alicja Pietruńko, Elżbieta Probola, Ewa Romanowska, Apolonia Litwińska, Hanna Jagodzińska, Elżbieta Sosnowska, Grażyna Pietras, Halina Maziarka, Iweta Radziewicz (Rajlich), Marta Zielińska, Dorota Czarnota, Zygfryd Raginia, Lutosław Manasterski, Emil Sypek, Wiesław Janocha, Zbigniew Tyszkiewicz, Dionizy Barwiński, Józef Gromek, Romuald Izdebski, Ryszard Skrobek, Krzysztof Żołnierowicz, Karol Pinkas Zbigniew Bojczuk, Marcin Tazbir, Kamil Mitoń, Paweł Czarnota.
Przez wiele lat imprezie patronował „Dziennik Ludowy”. W pierwszym turnieju, który odbył się na przełomie 1958/59 roku wystartowało 6793 drużyn, a uczestników było 20379. Puchar ufundowany przez redakcję „Dziennika Ludowego”. zdobył wtedy powiat cieszyński.
Prawdziwy renesans „Złotej Wieży” rozpoczął się od 1966 roku, kiedy to wprowadzono finał centralny. Szeroki zasięg imprezy, jej wzrastająca popularność i ranga skłoniły organizatorów do wprowadzenia zmian regulaminowych. Postanowiono, że począwszy od ósmego turnieju rozgrywki będą prowadzone systemem pięciostopniowych eliminacji — w środowisku wiejskim, w gromadach, w powiatach, w województwach i finał centralny.
W VIII turnieju wystartowało 34420 drużyn. W turnieju drużynowym uczestniczyło 104160 zawodników, a w indywidualnym 60000, ten ostatni rozegrano w 1966 roku po raz pierwszy.
Finał centralny odbył się wówczas w Warszawie, w salach reprezentacyjnych Domu Chłopa.
„Złotą Wieżę” wywalczyła trójka szachistów z LZS PZGS Lubartów (woj. lubelskie), grająca w składzie: R. Czermiński, E. Jabłoński i E. Kutnik.
W 1967 roku, Polski Związek Szachowy wprowadził turniej „Złotej Wieży”. do swojego kalendarza imprez sportowych.
IX turniej, w 1967 roku zorganizował Malbork — odbył się w sali rycerskiej na zamku, a w innych komnatach zamkowych rozgrywano imprezy towarzyszące, takie jak turnieje błyskawiczne, konkursy, seanse gry jednoczesnej. Ale największy podziw wzbudziło starannie i efektownie przygotowane widowisko „żywych szachów”. Na wielkim dziedzińcu zamkowym zmierzyły się raz jeszcze wojska Władysława Jagiełły z rycerzami w białych płaszczach z czarnymi krzyżami. Widowisko przygotowali uczniowie z koła ZMW i LZS Technikum Rolniczego z Nowego Stawu k. Malborka. To był pierwszy turniej z tak rozbudowanym programem, a „żywe szachy” na wiele lat zagościły w programie imprezy.
Apogeum rozwoju imprezy przypada na lata 1968–1971 — w XI i XII turnieju wystartowało drużynowo odpowiednio 248156 i 282000 uczestników, a w XIII turnieju do zawodów indywidualnych przystąpiło ponad 297 tysięcy (!) zawodników.
Organizatorzy X finału (1968) w Żaganiu doskonale powiązali szachy z innymi dyscyplinami sportowymi. Był więc turniej siatkówki i piłki ręcznej, pokazy gimnastyki akrobatycznej oraz arcyciekawy, chociaż wówczas dość humorystyczny mecz piłki nożnej… kobiet — w wykonaniu dziewcząt z Technikum Włókienniczego w Żaganiu. W „żywych szachach” młodzież z Technikum Rachunkowości Rolnej z Iłowej nawiązała do bohaterskiej obrony piastowskiego Głogowa przed najazdem wojsk cesarza niemieckiego Henryka V.
Sensacją XII finału (1970) w Kętrzynie był występ 13 letniej Hanny Jagodzińskiej. Wygrała wszystkie partie. W następnych latach Hania wielokrotnie występowała w finałach mistrzostw Polski.
Jedną z imprez towarzyszących XIII finałowi w Łańcucie, był konkurs rzeźbiarski dla plastyków amatorów i twórców ludowych — temat, oczywiście szachy, wykonane w dowolnym materiale. Udział w konkursie wzięło około 100 plastyków.
Od XIV turnieju (1972), który odbył się w Cieszynie, „Złota Wieża” stała się imprezą międzynarodową. Do finału indywidualnego zaproszono szachistów z Czechosłowacji, którzy w swoim kraju od sześciu lat walczyli o... Srebrną Wieżę.
Jednym z najlepiej zorganizowanych finałów był ten z 1974 roku w Płocku. Grano w salach zamku Książąt Mazowieckich. „Żywe szachy” wystawione przez młodzież z Technikum Budowlanego w Płocku w amfiteatrze u podnóża zamku, tym razem przedstawiały partię graną przez Napoleona na wyspie św. Heleny.
XX jubileuszowy turniej (1978) przeprowadzono w pałacu w Wilanowie. Wśród imprez towarzyszących nowością był turniej warcabowy na 100–polowej planszy, a temat „żywych szachów” — to oczywiście Jan III Sobieski pod Wiedniem.
XXII finał rozegrany w Lublinie w 1980 roku zamknął najlepszy okres dla tej imprezy. W następnych turniejach rozgrywano zawody tylko drużynowe, a najlepszych zawodników wybierano na poszczególnych szachownicach.
XL (40) Jubileuszowy finał rozegrano w pałacu w Koszęcinie — siedzibie zespołu „Śląsk”. Wygrała drużyna LKS Rolnik Róża (d. woj. tarnowskie). A imprezę zakończył Wieczór Wspomnień, na który przybyli zawodnicy, sędziowie i działacze związani przez 40 lat z turniejem.
L (50) Jubileuszowy turniej odbył się w Pułtusku 30 czerwca 2008 roku, startowało 16 drużyn. W uroczystości otwarcia wzięła udział m.in. Maria Moldenhawer-Frey, żona twórcy „Złotej Wieży”.
Analizując tabele turniejów finałowych z ostatnich lat przed XXX finałem zauważono, że ton rozgrywkom nadają wyczynowe, II-ligowe kluby startujące w barwach LZS, takie jak Piast Słupsk, Legrol Legnica, Hańcza Suwałki czy Nadnarwianka Pułtusk. Prawdziwi amatorzy z LZS-ów odpadają na szczeblu wojewódzkim. Do kolejnego turnieju dopuszczeni zostali tylko szachiści do II kategorii.
Kolejna zmiana w regulaminie turnieju nastąpiła w 1996 roku — aby jednak nie dyskryminować najlepszych szachistów pionu LZS, a jednocześnie utrzymać masowość imprezy postanowiono, że w latach parzystych mają prawo uczestnictwa wszyscy zawodnicy LZS (LKS) bez względu na posiadaną kategorię, zaś w latach nieparzystych– zawodnicy i zawodniczki do I kategorii.
Od 1999 roku turniej był rozgrywany systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund w konwencji awansu do finału centralnego 16 mistrzów wojewódzkich, obrońcy tytułu i drużyny klubu współorganizatora turnieju do roku 2008 włącznie.
W ostatnich latach regulamin ulegał kolejnym zmianom, było to spowodowane powrotem do konwencji większej masowości turnieju. Obecny system umożliwia start zarówno arcymistrzom jak i początkującym szachistom:
W roku 2009 w finale centralnym w Ostródzie po prawie 23 latach przerwy organizatorzy przygotowali inscenizację Bitwy Pod Grunwaldem — partię żywych szachów na szachownicy o wymiarach 9x9 metrów. Pokaz w wykonaniu Drużyny Rycerskiej Komturii Ostródzkiej i Młodzieży z Gimnazjum nr 2 w Ostródzie prowadzili arcymistrz Aleksander Miśta (brąz na MP 2009) i Grzegorz Miśta, prezes Warmińsko-Mazurskiego Związku Szachowego. Marzy się powrót do dawnej tradycji rozgrywania turnieju w pięknych zamkach i pałacach (ostatnie takie finały po długiej przerwie odbyły się: w roku 1997 w Pałacu w Kobylnikach i w roku 2001 na Zamku w Ostródzie) oraz z atrakcjami takimi jak partie żywych szachów.
W 2013 roku LV (55). Finał odbył się w dniach 6–11 czerwca 2013 roku w Sali Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego Delegatura w Zamościu.