Rok 1984 nie był dobry dla polskiej piłki nożnej. Trzecia drużyna mistrzostw świata z 1982 roku, nie zakwalifikowała się do mistrzostw Europy, choć przeciwników nie miała najgorszych. Więc jak zwykle zaczęło się mówić o kryzysie piłkarskim i braku młodych zawodników. Tym bardziej, że zarówno PZPN i jak i znane kluby nie interesowały się szkoleniem najmłodszych adeptów sztuki piłkarskiej. Wtedy to Adam Gocel z Redakcji Rolnej Telewizji Polskiej wpadł na pomysł zorganizowania akcji popularyzującej piłkę nożną wśród młodzieży ze środowiska wiejskiego i małych miasteczek, bo przecież talenty są wszędzie. Nazwano ją „Piłkarska Kadra Czeka” — audycja pod tym tytułem od jesieni 1984 roku emitowana była raz w tygodniu w TVP.
Choć telewizja to uznana marka, sama by takiemu przedsięwzięciu nie podołała. Do współpracy zaproszono więc kilku trenerów m.in.: Stanisława Tymowicza (na zdjęciu) i Rudolfa Kaperę, akcję wsparli znani sędziowie: Michał Listkiewicz, Teresa Orzechowska, Wiesław Tokarczyk. A pomocy eksperckiej i organizacyjnej udzielały:
Zrzeszenie LZS, Szkolny Związek Sportowy, Polski Związek Piłki Nożnej oraz Ministerstwo Oświaty i Wychowania. One też fundowały nagrody. — Jeździliśmy w teren i tam z pomocą uznanych szkoleniowców prowadziliśmy treningi, później można było obejrzeć to w „okienku” — mówił w jednym z wywiadów z 1986 r. Adam Gocel. — Inną formą działania był pokaz gry i treningu znanych piłkarzy — Pelego, Platiniego, Bońka, Deyny. No i sprawa konkretna — organizowaliśmy rozgrywki. W pierwszej edycji 1984/85 wystartowało 1507 gmin. Kolejne etapy to mistrzostwa województw i makroregionów. W sumie w pierwszym roku akcji uczestniczyło ponad 70 tys. chłopców w wieku od 11 do 15 lat. Dla 8 najlepszych drużyn zorganizowaliśmy obóz szkoleniowy na obiektach Igloopolu Dębica.
Dwie najlepsze drużyny z tego obozu spotkały się na Łazienkowskiej przed jesiennym mecze ligowym Górnik Zabrze –Legia Warszawa. SP Nr 7 Leszno pokonało SP 3:1 SP nr 2 Oborniki Wlkp. A 15 najlepszych zawodników z pierwszej edycji pojechało na międzynarodowy turniej do Anglii, rozgrywany na stadionie Ipswich Town, gdzie zajęli 3 miejsce.
Szybko audycja stała się bardzo popularna — w kolejnych edycjach startowało ponad 60 tysięcy uczestników. A w 1987 roku jej autor otrzymał nawet nagrodę „Złoty Ekran”.
Finalistów z roku 1988 zaproszono na stadion warszawskiej Legii i na zakończenie meczu pierwszej ligi (Legia — ŁKS) wręczono im nagrody. Tak relacjonowano tę uroczystość w TVP — Młodzi piłkarze mieli szerokie audytorium warszawskiej publiczności, które nie mniej gorąco oklaskiwało najlepsze zespoły tego turnieju, niż strzelca dwóch bramek dla stołecznej Legii, wychowanka LKS Grybovia Andrzeja Łatkę. Wielki polski trener, wiceprezes PZPN Kazimierz Górski wręczył puchar Polskiego Związku Piłki Nożnej zdobywcom pierwszego miejsca, drużynie LZS Kłaczyna reprezentującą SP w Roztoce (woj. wałbrzyskie). Zwycięscy otrzymali również cenną nagrodę ufundowaną przez Radę Główną Zrzeszenia LZS — puchar oraz 15 par korkotrampków i tyleż strojów piłkarskich.
Niewątpliwą zasługą Adama Gocela jest także odkrycie Janusza Chomontka, do którego należy 17 rekordów Guinnessa w żonglowaniu różnymi rodzajami piłek i w różnych miejscach. Program „Piłkarska Kadra Czeka” zorganizował na boisku Hutnika Warszawa Mistrzostwa Polski w Żonglowaniu Piłką (1986 rok) — wygrał je właśnie Chomontek (startowało 15 najlepszych zawodników), który zrobił międzynarodową karierę, najbardziej popularny był we Włoszech, gdzie pobił rekord 7 tysięcy odbić piłki należący do Diego Maradony — nasz zawodnik uzyskał 35 tysięcy odbić!
Począwszy od IV edycji w ramach akcji „Piłkarska Kadra Czeka” rozpoczęto regularne rozgrywki pn. Ogólnopolski Turniej Juniorów Młodszych, a opiekę nad turniejem przejęła Rada Główna LZS. Rozgrywki były i są wieloszczeblowe (od 1987 roku obejmowały gminy, województwa i makroregiony, a później powiaty, od 2011 wykluczono makroregiony).
W turnieju uczestniczyło w latach 1987/1999 od 42 do 49 województw, a w latach 1999/2000 od 13 do 16. Średnio w każdej edycji startuje około 50 tysięcy młodzieży, tj. około 3 tysięcy drużyn. Z naszej akcji wywodzi się około 25 piłkarzy grających w ligach krajowych i zagranicznych.
Patronem tych rozgrywek na początku lat 90–tych XX w. został Stanisław Tymowicz, związany z turniejem „Piłkarska Kadra Czeka” od początku jego istnienia. Mówiono o nim — nauczyciel piłkarskiego narybku. To on pokierował talentem takich piłkarzy jak Jan Tomaszewski, Lesław Ćmikiewicz, Tadeusz Świątek, Marek Ostrowski, Marek Rzepka i wielu, wielu innych. W piłce nożnej — jak sam mówił — zakochał się już od najmłodszych lat. Za piłką, w rodzinnym Lwowie, uganiał się razem z Kazimierzem Górskim, z którym łączyły go serdeczne więzi koleżeńskie i szkoleniowe. To on, obok inicjatora rozgrywek red. Adama Gocela, zauważył głęboki sens telewizyjnej akcji. Jeździł na mecze, obserwował młodych chłopców. Do końca życia pozostał cichym, skromnym bohaterem tego turnieju. Doczekał zaledwie pięciu edycji rozgrywek „Piłkarska Kadra Czeka” — zmarł w 1990 roku.
Piłka nożna kobiet jest w Polsce dużo mniej popularna niż ta w wydaniu mężczyzn. Choć jako ciekawostkę można podać, że w naszym kraju panie grały już w piłkę nożną na początku XX wieku, a w 1921 roku w Poznaniu utworzono pierwszy w historii kobiecy zespół piłkarski. Po II wojnie światowej pierwszym założonym zespołem kobiecym byli Czarni Sosnowiec (1974). W 1979 roku zainaugurowała rozgrywki I Liga kobiet (dziś ekstraklasa). Obecnie w Polsce uprawia piłkę nożną ok. 5 tysięcy kobiet, i ok. 80 procent z nich nie przekroczyło 19 roku życia (gdzie nam co prawda do Niemiec, tam jest prawie milion piłkarek).
Pod koniec lat 90–tych XX wieku przy piłkarskich klubach LZS zaczęły powstawać sekcje kobiece. Piłka stawała się też coraz bardziej popularna w szkołach. Krajowe Zrzeszenie LZS postanowiło więc wprowadzić do swojego programu turniej piłkarski dziewcząt — i tak w 2001 roku rozegrano I Finał Centralny Ogólnopolskiego Turnieju „Piłkarska Kadra Czeka” Dziewcząt. Ten pierwszy turniej wygrały piłkarki z GLKS „Zryw”, Książki, woj. kujawsko-pomorskie. W turniejach w latach 2001–2012 uczestniczyło od 11 do 16 województw. Wiele uczestniczek tych turniejów było lub jest reprezentantkami Polski w kadrach od seniorskiej do U-15.
W 2010 roku zauważono, że mało jest turniejów, które kończą się finałem centralnym dla chłopców i dziewcząt do lat 13 (do tego wieku dzieci trenują wspólnie) postanowiono więc do „Kadry” dołączyć osobny turniej. Finał Centralny I Ogólnopolskiego Turnieju Dziewcząt i Chłopców „Mała Piłkarska Kadra Czeka” odbył się w Opolu w 2011 roku. Wygrała go wśród dziewcząt drużyna LKS Rolnik Biedrzychowice, woj. opolskie, a wśród chłopców najlepsi byli piłkarze KS Włókniarz 1925 Kalisz, woj. wielkopolskie.
Zwycięzcy Ogólnopolskiego Turnieju Dziewcząt i Chłopców „Mała PKCz” 2011-2016.pdf
Zwycięzcy Turnieju „Piłkarska Kadra Czeka” w latach 1985-2016 – chłopcy.pdf
Zwycięzcy Turnieju „Piłkarska Kadra Czeka” w latach 2001-2016 – dziewczęta.pdf