14 grudnia Krajowe Zrzeszenie LZS dokonało podsumowania roku sportowego. Wyróżniono najlepsze kluby i województwa we współzawodnictwie młodzieżowym oraz województwa w prowadzonym współzawodnictwie Mistrzostw Zrzeszania LZS. W spotkaniu wzięli udział trenerzy i przedstawiciele klubów, władze Rady Głównej Krajowego Zrzeszenia LZS na czele z przewodniczącym ministrem Władysławem Kosiniakiem — Kamysz. Wśród gości obecni byli m.in.: dyrektor Departamentu Sportu dla Wszystkich Wojciech Kudlik i Tadeusz Rożej oraz przedstawiciele związków sportowych: Jerzy Nowak, wiceprezes PZPC oraz Kazimierz Kocik, wiceprezes, Henryk Jurzak i Jarosław Walaszek z Polskiego Związku Łuczniczego. Najlepszym klubom i województwom wręczono wyróżnienia w formie pucharów.
Na posiedzeniu Rady Głównej podsumowano realizację zadań zorganizowanych w 2013 r.
Krajowe Zrzeszenie LZS w mijającym roku zrealizowało 8 zadań powierzonych mu przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zadania te realizowano wspólnie z jednostkami wojewódzkimi i klubami LZS.
Zorganizowano;
— 18 mistrzostw Zrzeszenia LZS w 11 sportach, w których udział wzięło 3230 zawodniczek i zawodników,
— 10 zgrupowań w 5 sportach dla 371 zawodników i zawodniczek,
— szkolenie w 218 WLKS szkolono dla ok. 10 000 zawodników i zawodniczek w 38 sportach,
— szkolenie w 60 OSSM LZS dla 603 młodych sportowców,
— „Sportowe wakacje” dla 191 uczestników (2 obozy centralne w Mielnie) oraz 16 imprez sportowych dla dzieci i młodzieży w ramach akcji „Lato z LZS” — blisko 6000 uczestników.
— 183 imprez eliminacyjnych, regionalnych w ramach zadania „Sport Dla Wszystkich” — 84 921 uczestników,
— w ramach Masowe Imprezy Sportowe LZS zorganizowano 7 finałów centralnych, w tym Igrzyska LZS, turnieje Piłkarska Kadra Czeka Chłopców i Dziewcząt (Duża i Mała), turniej o Złotą Wieżę, biegi przełajowe oraz Rodzinne Rozgrywki Sportowe dla 3025 uczestników,
— w programie organizator sportu dzieci i młodzieży w środowisku wiejskim uczestniczyło 214 osób z 16 województw,
— zorganizowano 11 imprez turystycznych (uczestniczyło 1670 osób)
— 77 imprez dla prawie 33 tys. uczestników w ramach konkursu Ministra Sportu i Turystyki „Orlik dla Wszystkich” w 16 województwach,
— prowadzono działalność sportowo-turystyczną w szkołach rolniczych dla ponad 17 tysięcy uczestników.
Współzawodnictwo w sporcie młodzieżowym
Zrzeszenie LZS w 2013 roku zdobyło — 33 643,90 pkt. Punkty zdobywało 716 klubów w 57 sportach (na 70 punktujących w systemie), co stanowi 22,67% punktów możliwych do zdobycia. Na spotkaniu wyróżniono 34 najlepsze kluby.
Kolarstwo
1. ALKS Stal Grudziądz Lekka atletyka
1. KS Podlasie Białystok Łucznictwo
1. LKS Łucznik Żywiec Narciarstwo klasyczne
1. KS Wisła Ustronianka w Wiśle Podnoszenie ciężarów
1. CLKS Mazovia Ciechanów Zapasy kobiet
1. MKS Cement Gryf Chełm Zapasy styl wolny
1. LKS Mazowsze Teresin Zapasy styl klasyczny
1. AKS Piotrków Trybunalski Tenis stołowy
1. GLKS Nadarzyn Badminton UKS Hubal Białystok Biathlon BLKS Żywiec Boks KKB Rushh Kielce Hokej na trawie M LKS Gąsawa Jeździectwo SKJ Sopot |
Kajak polo UKS Tanew Księżpol Kajakarstwo klasyczne MKS Piast Człuchów Kajakarstwo slalomowe LKK Drzewica Koszykówka K MLKS Rzeszów Łyżwy krótkie Warmińsko-Mazurski KS Olsztyn Łyżwiarstwo szybkie LKS Poroniec Poronin Piłka nożna K KKPK Medyk Konin Piłka nożna M PLUKS Pomologia Prószków Piłka ręczna K MUKS Koźmin Wielkopolski Piłka ręczna M MKS Padwa Zamość Piłka siatkowa K MKS Świdnica Sporty saneczkowe UKS Nowiny Wielkie Sporty wrotkarskie TUKS Roztocze Tomaszów Lubelski Strzelectwo sportowe KS Społem Łódź Sumo KS Agros Zamość Szachy MUKS Stoczek 45 Białystok Taekwondo ITF KS Dragon Janów Taekwondo olimpijskie ULKS Borne Sulinowo Unihokej MLUKS Jedynka Trzebiatów Żeglarstwo WKŻ Wolsztyn |
We współzawodnictwie Wojewódzkich Zrzeszeń LZS w sporcie młodzieżowym w 2013 roku pierwsze miejsce zajęło woj. wielkopolskie — 4202,84 pkt., drugie woj. lubelskie — 3712,54 pkt., a trzecie woj. mazowieckie — 2720,47 pkt.
We współzawodnictwie Wojewódzkich Zrzeszeń LZS w Mistrzostwach KZ LZS w 2013 roku kolejność na trzech pierwszych miejscach była identyczna: 1. Wielkopolskie — 1455 pkt. i 12 startów, 2. Lubelskie — 1029 pkt. i 9 startów. 3. Mazowieckie — 879 pkt. i 10 startów.
Więcej informacji w najnowszym numerze „Wiadomości Sportowych”. Poniżej prezentacja pokazująca realizację zadań oraz film ze spotkania w Warszawie. Pełna dokumentacja udziału LZS we współzawodnictwie w sporcie młodzieżowym w broszurze (wystarczy kliknąć na zielone pole na stronie głównej).
Podsumowanie 2013 roku Krajowego Zrzeszenia LZS.pptx
W informacjach regionalnych znajdziecie nowe wiadomości z województw: małopolskiego, dolnośląskiego, śląskiego, wielkopolskiego, warmińsko-mazurskiego, pomorskiego i zachodniopomorskiego. Chcesz by informacja o zorganizowanej przez twój UKS, LZS, LKS czy gminne lub powiatowe zrzeszenie LZS znalazła się na naszej stronie internetowej, przyślij e-maila na adres iwona.derlatka@lzs.pl
W dniach 19-20 października na torze BGŻ Arena w Pruszkowie odbyły się Mistrzostwa Zrzeszenia LZS w kolarstwie torowym. Walczono w sprincie indywidualnym i drużynowym, wyścigu drużynowym na 3000 i 4000 metrów, wyścigu punktowym, keirinie, wyścigu eliminacyjnym i scratchu. Startowali młodzieżowcy, juniorzy oraz juniorzy młodsi, reprezentujący 15 klubów w 9 województw. Klasyfikację wojewódzką wygrało woj. kujawsko-pomorskie.
We Wrocławiu 27 października zakończyły się Mistrzostwa Świata w podnoszeniu ciężarów kobiet i mężczyzn. Jedyny medal dla Polski zdobył Bartłomiej Bonk w kategorii 105 kg (Górnik Polkowice). Jak startowali zawodnicy z naszych klubów? Adrian Zieliński w kategorii 85 kg zajął 4 miejsce, jego brat Tomasz był 8 w kat. 94 kg (obaj Tarpan Mrocza). Marzena Karpińska (kat.48 kg) z przytupem chciała wrócić na pomost po odwieszonej dyskwalifikacji, ale zajęła 5 miejsce w swojej wadze. Ewa Mizdal z Unii Hrubieszów była 8 w kat. 75 kg (pobiła rekord Polski w rwaniu, podnosząc 106 kg). Patrycja Piechowiak z Budowlanych Nowy Tomyśl w tej samej kategorii startowała w grupie B i zajęła tam czwarte miejsce (13 generalnie), a Anna Leśniewska (kat. 63 kg) z CLKS Mazovia (też startująca w grupie B) była 14.
24 października w Warszawie, w Centrum Olimpijskim, z inicjatywy Minister Sportu i Turystyki Joanny Muchy oraz pod patronatem Minister Edukacji Narodowej Krystyny Szumilas odbyła się uroczysta inauguracja projektu Mały Mistrz. Honorowym patronem projektu został mistrz olimpijski — Władysław Kozakiewicz. Ambasadorami projektu są: Zofia Klepacka — brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich w Londynie, mistrzyni i dwukrotna wicemistrzyni świata w klasie RSX, Paweł Fajdek — złoty medalista mistrzostw świata w rzucie młotem, Mariusz Jurkiewicz — reprezentant Polski w piłce ręcznej, brązowy medalista mistrzostw świata z 2009 r. Główną ideą projektu Mały Mistrz jest zachęcenie uczniów klas I-III szkół podstawowych do zdobywania nowych umiejętności ruchowych oraz podnoszenie poziomu sprawności fizycznej, kształtowanie odpowiednich nawyków i postaw, w tym też tych dotyczących zdrowego stylu życia.
W dniach 24-25 października zebrała się Komisja Konkursowa, która rozstrzygnęła trwający od kwietnia Konkurs Ministra Sportu i Turystyki oraz Krajowego Zrzeszenia LZS pn.„Orlik dla Wszystkich”. Komisja po zapoznaniu się ze wszystkimi 32 projektami, które trafiły do finału dokonała ich końcowej oceny, zgodnie z przyjętymi kryteriami zawartymi w regulaminie konkursu i uszeregowała je od pierwszego do trzydziestego drugiego miejsca. Oficjalne wyniki konkursu zostaną ogłoszone 16 listopada w Warszawie podczas uroczystego podsumowania, które odbędzie się w Centrum Olimpijskim, a na które zostaną zaproszeni wszyscy nagrodzeni.
Dla Pawła Fajdka, młociarza Agrosu Zamość, mijający sezon lekkoatletyczny był niezwykle udany. Do największych sukcesów należy zaliczyć tytuł mistrza świata zdobyty w Moskwie, tytuł mistrza Uniwersjady oraz triumf w cyklu IAAF Hammer Throw Challenge. Nic dziwnego, że sypią się nagrody. Niedawno ogłoszono, że zajął trzecie miejsce wśród mężczyzn w plebiscycie European Athlete of the Year Trophy, a 13 października wręczono mu w Warszawie „Złote Kolce” — najbardziej prestiżową nagrodę w polskiej lekkoatletyce.