W dniach 27-31 marca w Człopie odbyły się 88. Mistrzostwa Polski Seniorów w Boksie. W turnieju startowało 140 zawodników z 57 klubów. Bokserzy z klubów Zrzeszenia LZS wywalczyli 3 medale — 2 złote i 1 srebrny. Złote medale wywalczyli w kat. 60 kg Marek Pietruczuk z MUKS Victoria Ostrołęka i w kat. 75 kg Bartosz Gołębiewski KKB Rushh Kielce, który w bratobójczej walce pokonał swojego kolegę klubowego Daniela Adamca (w ubiegłym roku w Sokółce kolejność była odwrotna). W klasyfikacji klubowej zawodnicy z Kielc zdobyli drugie miejsce. W mistrzostwach wystąpiło 7 zawodników z KKB Rushh Kielce.
Ministerstwo Sportu i Turystyki we współpracy z Polską Fundacją Narodową, dzięki środkom ze spółek skarbu państwa, wkrótce uruchomi nowy program o roboczej nazwie „Team 100”. Opowiada o tym w „Przeglądzie Sportowym” minister Witold Bańka. Poniżej fragmenty tego wywiadu, który przeprowadził Michał Pol.
W dniach od 11 do 13 lutego w Toruniu odbyły się Halowe Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce U-18 (kadeci) i U-20 (juniorzy). Startowało ponad 800 zawodników z ok. 100 klubów. Świetnie spisali się zawodnicy z klubów Zrzeszenia LZS, którzy łącznie w obydwu kategoriach wiekowych zdobyli 50 medali. Kadeci zdobyli ich 26 (8 złotych, 11 srebrnych i 7 brązowych), a juniorzy 24 (7 złotych, 9 srebrnych i 8 brązowych. Wywalczyli je zawodnicy z 36 klubów naszego Zrzeszenia — najwięcej zdobyli lekkoatleci z RLTL Radom — 4 (3 złote i 1 brązowy). W sumie medale zdobyli zawodnicy z 80 klubów. Zapewne wielu z nich zobaczymy na mistrzostwach seniorów, które odbędą się w dniach 18-19 lutego w Toruniu.
Gospodarzem jubileuszowych 80. Mistrzostw Polski w Kolarstwie Przełajowym, które odbyły się w dniach 7-8 stycznia, był klub naszego Zrzeszenia LKK LUKS Sławno. Mistrzostwa odbyły się w arktycznych warunkach — zawodniczki i zawodnicy rywalizowali przy słupku rtęci — 10 C i słonecznym niebie. Z powodu mrozów początek ścigania lekko przesunięto. O tytuły mistrzowskie walczyli juniorzy młodsi, juniorzy, orlicy i elita. Rozegrano także wyścigi żaków, młodzików i mastersów. Startowali zawodnicy z 36 klubów, w tym 19 to kluby naszego Zrzeszenia. Tytuł klubowego mistrza Polski wywalczyła ekipa Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team, a dwa kolejne miejsca zajęły nasze kluby — LKK LUKS Sławno i KLKS Azalia Brzóza Królewska. Zawodnicy z naszych klubów zdobyli łącznie 11 medali — 4 złote, 4 srebrne i 3 brązowe medale.
9 stycznia w Centrum Olimpijskim PKOl w Warszawie odbyło się Spotkanie Rodziny Olimpijskiej 2017. Wspotkaniu uczestniczył m.in.: Prezydenta RP Andrzej Duda wraz z małżonką, Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska, przedstawicieli świata biznesu, olimpijczycy i medaliści olimpijscy z Rio de Janeiro, działacze i trenerzy oraz gospodarze, czyli władze PKOl na czele z jego prezesem Andrzejem Kraśnickim. Uhonorowano wiele firm-sponsorów i sportowców. Wręczono także nagrodę im. Eugeniusza Pietrasika dla nadziei olimpijskich. Otrzymali je: Szymon Sajnok, kolarz z naszego klubu GKS Cartusia Kartuzy (trener Dariusz Malecki), młodzieżowy wicemistrz Europy w torowym wieloboju i Klaudia Zwolińska Start Nowy Sącz, mistrzyni świata juniorek i mistrzyni Europy w slalomie kajakowym w konkurencji K-1 (trener Bogdan Okręglak).
14 i 15 stycznia, w parku komunalnym za Słubickim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji odbyły się dwie ważne imprezy popularnych „błotniaków” — Finał XI Edycji Pucharu Polski oraz Mistrzostw Krajowego Zrzeszenia LZS. Blisko 150 sportowców na malowniczej i bardzo ciekawej trasie walczyło o miano najlepszych. O tytuły mistrzów Zrzeszenia LZS walczyli juniorzy młodsi, juniorzy i orlicy (kobiety i mężczyźni). Ponadto odbyły się wyścigi żaków, młodzików, mastersów i amatorów. W mistrzostwach Zrzeszenia startowali zawodnicy z 8 klubów z 4 województw. Klasyfikację klubową wygrała LKS Trasa Zielona Góra, a wojewódzką woj. lubuskie. Organizatorem mistrzostw było Krajowe Zrzeszenie LZS, Lubuskie Zrzeszenie LZS przy współpracy Lubuskiego Związku Kolarskiego, Gminy i Powiatu Słubice. Gospodarzem imprezy był Słubicki Ośrodek Sportu i Rekreacji, dyrektorem wyścigu Ryszard Chustecki. Mistrzostwa dofinansowało MSiT. Wśród wręczających medale byli m.in.: Krzysztof Piasek, sekretarz Rady Głównej KZ LZS, Tomasz Ciszewicz, burmistrz Słubic, Leopold Owsiak, wicestarosta słubicki, Piotr Kosmala, wiceprezes PZKol, Tadeusz Jasionek, prezes Lubuskiego Związku Kolarskiego, Jan Antkowiak, trener Kadry Narodowej, Zbigniew Sawicki, prezes SOSiR.
Mirosław Begger (12.07.1950 — 16.01.2017). Zasłużony działacz kultury fizycznej i Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi RP i wieloma odznaczeniami Polskiego Związku Zapaśniczego oraz medalem PKOl. Pasjonat sportu, szczególnie zapasów, którym poświęcił niemal całe swoje życie — najpierw był zapaśnikiem, a później założycielem wielu sekcji na terenie woj. pomorskiego. Jego ukochanym „dzieckiem” był Uczniowski Klub Sportowy „Olimpik” w Lubichowie, któremu pomagał i serdecznie kibicował.
Organizator licznych spotkań olimpijczyków z dziećmi i młodzieżą na terenie Gdańska, Starogardu Gdańskiego, Kartuz, Lubichowa, Pelplina, Smętowa Granicznego, Skarszew i wielu innych miejscowości. Słynne były jego konkursy wiedzy „Na olimpijskim szlaku”, na których wręczał zwycięzcom swoje skromne nagrody pozyskane z PKOl. Bywało, że brakowało Mirosławowi zdrowia na wyjazdy w teren, ale nie brakowało siły i konsekwencji w działalności na Ludowych Zespołów Sportowych.
Redaktor Mirosław Begger był żarliwym piewcą Pomorza, a zwłaszcza Kociewia i Kaszub. Był synem polskiego patrioty, nauczyciela Władysława Beggera, który walczył o niepodległość Polski. Mirosław swój patriotyzm odważnie prezentował w licznych próbach literackich. Miał też epizod w filmie Marka Piwowskiego pt. „Krok”, z czego był bardzo dumny.
Dysponował niemal fenomenalną pamięcią i do kontaktów ze środowiskiem nie potrzebował książki telefonicznej. Ta pamięć pozwalała mu być, jednym z najlepszych dziennikarzy sportowych w kraju, przynajmniej jeśli chodzi o ulubioną dyscyplinę — zapasy. Współpracował z wieloma mediami, m.in.: z „Dziennikiem Bałtyckim”, „Kurierem Kaszubskim”, „Gazetą Kociewską”, „Magazynem Olimpijskim”, „Naszym Gdańskiem”, „Wiadomościami Sportowymi„, „Zapaśnikiem” — z tego powodu zwany był żartobliwie „redaktorem wszystkich gazet”.
Los sprzyjał Mirosławowi w realizacji jego sportowych pasji, ale też boleśnie go doświadczał — silny za młodu mężczyzna od czasu wypadku samochodowego borykał się ze zdrowiem, ale nie przeszkadzało mu to być wyjątkowo aktywnym działaczem LZS, a zarazem dziennikarzem sportowym.
Wiesław Szczodrowski