28 grudnia 2016 roku odbyło się nadzwyczajne zebranie Rady DZ LZS zwołane w wyniku rezygnacji z funkcji prezesa Zygmunta Worsy (przyczyny osobiste). Rada przyjęła rezygnację dotychczasowego prezesa oraz jednogłośnie powołała na to stanowisko dotychczasowego wiceprezesa Leszka Noworóla ze Świdnicy. Na stanowisko wiceprezesa powołany został Waldemar Chwajoł z Oławy. Jednocześnie Rada powołała do Zarządu DZ LZS Aleksandra Wrońskiego ze Żmigrodu.
To był ostatni ślizg treningowy tego dnia. Polska kobieca dwójka bobslejowa wjechała właśnie w ostatni zakręt na torze w łotewskiej Siguldzie. Nagle bob runął ze szczytu wirażu na sam dół przy prędkości przekraczającej 90 km/h. Jedna z zawodniczek — Agnieszka Borowska — poważnie uszkodziła kręgosłup. To był 24 października 2015 roku. 25-letnia lekkoatletka LKS Zantyr Sztum to multimedalistka mistrzostw Polski w wieloboju. Dwa razy — w latach 2013 i 2014 — była najlepsza w kraju w siedmioboju. Reprezentowała Polskę na mistrzostwach świata juniorów i na młodzieżowych mistrzostwach Europy. Pomorskie Zrzeszenie LZS włączyło się do akcji charytatywnej na rzecz Agnieszki, którą organizuje jej klub — potrzebne są pieniądze na rehabilitację i sprzęt. 19 listopad odbędzie się wokół J. Zajezierskiego bieg, marsz nordic walking oraz XVIII Grand Prix Sztumu w Biegach Przełajowych na dystansie 9 km podczas, którego odbędzie się zbiórka pieniężna. Ale ty też możesz pomóc Agnieszce wpłacając datek na numer konta: 36 8309 0000 0032 7022 2000 0010 z dopiskiem „DLA AGNIESZKI”.
W kompleksie wystawowym EXPO XXI w Warszawie odbyły się w dniach 8-9 października 13. Mistrzostwa Polski Kobiet i 49. Mężczyzn do lat 23. Po raz pierwszy w historii mistrzostwa odbyły się podczas trwania największych w Europie Środkowo-Centralnej targów fitness i wellness FIWE. Startowało 21 kobiet i 57 mężczyzn z 39 klubów (w tym 20 klubów z Zrzeszenia LZS). Zawodnicy z klubów naszego Zrzeszenia zdobyli łącznie 17 medali — 7 kobiety (2 złote, 4 srebrne i 1 brązowy), 10 mężczyźni (6 złotych, 1 srebrny i 3 brązowe). W klasyfikacji sinclair’a drugie miejsce wśród kobiet zajęła Monika Dzienis z UKS Talent Wrocław, a wśród mężczyzn najlepszy był Daniel Bajer MGLKS Tarpan Mrocza. Klasyfikację klubową wygrał UKS Talent Wrocław — gratulacje dla trenera Leszka Rabórskiego.
W dniach od 7 do 9 października odbyły się Mistrzostwa Polski w skokach narciarskich na igielicie. Jako pierwsze wystartowały kobiety. Zawody odbyły się Szczyrku na skoczni HS-77. Trzecie z kolei mistrzostwa nieoczekiwanie wygrała zawodniczka naszego klubu PKS Olimpijczyk Gilowice/SMS Szczyrk Anna Twardosz. Srebrny medal wywalczyła Kinga Rajda z SSR LZS Sokół Szczyrk/SMS Szczyrk, ubiegłoroczna mistrzyni. 8 października o medale na skoczni HS-134 w Wiśle walczyli mężczyźni — mistrzem został Maciej Kot (AZS Zakopane), a najlepszym zawodnikiem z klubów naszego Zrzeszenia okazał się Aleksander Zniszczoł z WSS Wisła. Ostatniego dnia mistrzostw rozdano medale drużynom — wicemistrzem Polski został pierwszy zespół WSS Wisła, a brązowy medal wywalczył LKS Klimczok Bystra.
Z okazji jubileuszu 70-lecia Ludowych Zespołów Sportowych 6 października 2016 na sali konferencyjnej hotelu „ElWit” w Krośnie spotkali się działacze oraz zawodnicy LZS w liczbie 118. Historię LZS, tą z czasów PRL i tą z „nowej” Polski przedstawił Józef Habrat, pomysłodawca, organizator i sponsor jubileuszu. Była to okazja do podziękowania zasłużonym działaczom i sportowcom za osiągnięcia rozsławiające Powiat Krośnieński na polskich i światowych arenach sportowych. Wyróżnieni działacze zostali nagrodzeni „Listami Gratulacyjnymi Starosty Krośnieńskiego” i „Powiatowego Zrzeszenia LZS”, statuetkami i medalami 70-lecia LZS oraz odznakami „Zasłużony Działacz LZS”. W spotkaniu wzięli również udział zaproszeni goście: Adolf Kasprzyk — wicestarosta Powiatu Krośnieńskiego, Jolanta Urbanik — burmistrz Gminy Jedlicze, Wojciech Farbaniec — burmistrz Gminy Rymanów, Adam Dańczak — wójt Gminy Jaśliska, Józef Krzywonos — prezes Podkarpackiego Zrzeszenia LZS, Łukasz Aszklar — prezes Powiatowego Zrzeszenia LZS w Krośnie, Józef Szymbara — prezes Podkarpackiego Związku Narciarskiego, Wojciech Sokołowski — prezes Okręgowego Związku Piłki Nożnej.
5 października 2016 roku w Centrum Olimpijskim PKOl odbyła się Gala Olimpijska Rio 2016, podczas której dokonano wręczenia nagród za wyniki sportowe osiągnięte przez polskich sportowców podczas Igrzysk XXXI Olimpiady w Rio de Janeiro 2016. Uroczystości rozpoczęły się od odsłonięcia medali na Ścianie Chwały Polskiego Sportu w Muzeum Sportu i Turystyki przez medalistów olimpijskich w asyście ich trenerów, Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Jego małżonki, Prezesa PKOl, Andrzeja Kraśnickiego, Członkini MKOl Ireny Szewińskiej, Ministra Sportu i Turystyki Witolda Bańki, Sekretarza Generalnego PKOl Adama Krzesińskiego i Szefowej Misji Olimpijskiej Marzenny Koszewskiej. Następnie złote medalistki w wioślarstwie wraz Szefową Misji Olimpijskiej odsłoniły pamiątkową tablicę upamiętniającą start polskiej reprezentacji w Igrzyskach w Rio de Janeiro. Tego samego dnia Prezydent RP Andrzej Duda uhonorował odznaczeniami państwowymi reprezentantów Polski na Igrzyskach Olimpijskich i Paraolimpijskich w Rio de Janeiro oraz Olimpiady Szachowej w Azerbejdżanie. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczona została nasza paraolimpijka, złota i brązowa medalista Barbara Niewiedział, Złoty Krzyż Zasługi po raz drugi otrzymał jej trener Mariusz Żabiński (LUKS MGOKSiR Korfantów), a Srebrny Krzyż Zasługi otrzymał nasz lekkoatleta, brązowy medalista w rzucie młotem Wojciech Nowicki (KS Podlasie Białystok).
W dniach od 29 września do 2 października 2016 roku na obiektach Ośrodka Rekreacyjno-Wypoczynkowego „Bystre” w Bystrem k. Baligrodu odbył się II Finał Centralny Programu Rodzinnej Promocji Aktywności Fizycznej Dla Zdrowia, Sportu i LZS. Organizatorem zawodów było Krajowe Zrzeszenie LZS i Podkarpackie Zrzeszenie LZS. Koordynatorem finału była Iwona Kusińska-Kania z Krajowego Zrzeszenia LZS, sędzią głównym Józef Krzywonos przewodniczący Podkarpackiego Zrzeszenia LZS. W finale udział wzięło 16 rodzin z 12 województw — łącznie z obsługą i organizatorami 106 osób. W uroczystości otwarcia i zakończenia zawodów uczestniczyli: Marian Kozak honorowy członek WZ LZS w Lublinie, Jerzy Kula przewodniczący Świętokrzyskiego Zrzeszenia LZS, Zygmunt Mularz członek GKR RG KZ LZS, Anna Kasprzyk członek GKR RG KZ GKR, Wacław Słomkowski przewodniczący Komisji Sportu Powszechnego KZ LZS, Elżbieta Skalimowska sekretarz Podlaskiego Z LZS, Andrzej Matejski z-ca Przewodniczącego PZ LZS w Rzeszowie. Najmłodszymi uczestniczkami zawodów były: Milena Szurkiewicz, woj. podkarpackie i Zuzia Baranowska, woj. podlaskie (8 lat). Impreza dofinansowana ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Jak wiemy, z różnych danych, zamieszczanych w badaniach naukowych i prasie nasi seniorzy nie mogą pochwalić się wysokim poziomem aktywności fizycznej — tylko 12% Polaków w wieku 60+ przyznaje się do podejmowania aktywności fizycznej raz w tygodniu, aż 75% nie ćwiczy nigdy. Stąd próg niesprawności intelektualnej i fizycznej dopada nas wcześniej niż inne narody Europy. A przecież nawet umiarkowany wysiłek fizyczny ma zbawienny wpływ na kondycję i zdrowie jednostki. Co więc zrobić by „ruszyć z kanapy i sprzed telewizora” seniorów”? Jak ich przekonać do aktywności fizycznej, choćby właśnie tej umiarkowanej? Na te pytania staraliśmy się znaleźć odpowiedź podczas „Szkolenie animatorów do działania Aktywny senior LZS”, które odbyło się w dniach 15-18 września 2016 roku w Mielnie. Wzięło w nim udział 25 osób, w tym 4 osoby kadry szkoleniowej. Uczestnikami szkolenia byli organizatorzy sportu i animatorzy życia sportowego dla seniorów ze środowisku wiejskim, w tym działacze i pracownicy jednostek LZS. Szkolenie podsumował z-ca przewodniczącego RG KZ LZS Marek Mazur.