28 grudnia 2016 roku odbyło się nadzwyczajne zebranie Rady DZ LZS zwołane w wyniku rezygnacji z funkcji prezesa Zygmunta Worsy (przyczyny osobiste). Rada przyjęła rezygnację dotychczasowego prezesa oraz jednogłośnie powołała na to stanowisko dotychczasowego wiceprezesa Leszka Noworóla ze Świdnicy. Na stanowisko wiceprezesa powołany został Waldemar Chwajoł z Oławy. Jednocześnie Rada powołała do Zarządu DZ LZS Aleksandra Wrońskiego ze Żmigrodu.
26 listopada w Łodzi w Parku Baden-Powella odbyły się Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w biegach przełajowych. Startowało w nich 15 kobiet, które biegły na 6 km — wygrała Sofia Ennaoui, do niedawna zawodniczka LKS Lubusz Słubice, obecnie reprezentująca barwy MKL Szczecin, tytuł wicemistrzowski wywalczyła Katarzyna Rutkowska KS Podlasie Białystok. W biegu mężczyzn, dystans 8 km, najlepszy z naszych zawodników Szymon Ostrowski (LKS Pszczyna) zajął 6 miejsce. Startowało 20 biegaczy. W oddzielnych biegach startowali również seniorzy i juniorzy, gdyż zawody były eliminacjami do Mistrzostw Europy, które odbędą się 12 grudnia w miejscowości Chia (Włochy). Reprezentować nas tam będzie 11 zawodników i zawodniczek, w tym 4 zawodniczki z naszych klubów.
26 listopada w miejscowości Długie/k. Koluszek rozegrano Drużynowe Mistrzostwa Województwa Łódzkiego LZS w tenisie stołowym. W zawodach wzięło udział 15 drużyn (8 żeńskich i 7 męskich) z następujących klubów: LKS Koluszki, LZS Działoszyn, LZS Opoczno, MULKS Brzeziny, ULKS Moszczenica, UKS Maków, MLUKS „Dwójka” Rawa Mazowiecka, ULKS „Kusy” Łobudzice. Tytuły drużynowych mistrzów zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn zdobyły zespoły MLUKS „Dwójka” Rawa Mazowiecka.
25 listopada w PSP w Skarszewach z inicjatywy Wiesława Szczodrowskiego, nestora Ludowych Zespołów Sportowych odbyła się uroczystość 70-lecia Pomorskiego LZS. Była to okazja do wspomnień oraz spotkania pokoleń sportowców, trenerów i działaczy, którzy tworzyli sport wiejski na tym terenie. Wśród zaproszonych gości było wielu olimpijczyków wywodzących się z LZS oraz władze samorządowe na czele z Krzysztofem Trawickim, wicemarszałkiem Województwa Pomorskiego, Jackiem Pauli burmistrzem Skarszew, Januszem Kupcewiczem b. znakomitym piłkarzem, obecnie Radym Sejmiku Wojewódzkiego, dyrektorem departamentu Sportu UM, Maciejem Kowalczukiem oraz ks. proboszcz Andrzej Taliński z Kamionki, znany nie tylko w środowisku sportowym jako „Ksiądz Maradona”. Głównym punktem imprezy był ogłoszenie wyników XVII Plebiscytu na 10 Najpopularniejszych Sportowców i Trenerów LZS na Pomorzu w 2016 roku. Najpopularniejszym sportowcem została Klaudia Maruszewska, lekkoatletka z UKS Jantar Ustka, a najlepszym trenerem Henryk Michalski, jej szkoleniowiec.
20 listopada 2016 r. w Stężycy odbyła się trzecia edycja Wojewódzkich Halowych Igrzysk Seniorów, których organizatorem było Wojewódzkie Zrzeszenie LZS w Lublinie. Imprezę dofinansowało Ministerstwo Sportu i Turystyki. W zawodach uczestniczyli przedstawiciele 7 powiatów, rywalizując w 15 konkurencjach (4 drużynowe i 11 indywidualnych) — w sumie ponad 200 osób. W szranki stanęli też przedstawiciele samorządów lokalnych. Rywalizacja na tych zawodach jest co roku bardzo wyrównana i o każdy punkt trzeba walczyć w pocie czoła. W tym roku zwyciężyła drużyna powiatu ryckiego, zdobywając 4 medale drużynowe oraz 12 medali indywidualnych.
W wieku 69 lat 18 listopada 2016 zmarł Stanisław Trebunia-Tutka, prezes LKS „Biali” w Białym Dunajcu, członek Rady Małopolskiego Zrzeszenia LZS, członek Okręgowej Komisji Zrzeszenia LZS w Nowym Sączu, członek Rady Powiatowego Zrzeszenia LZS w Nowym Targu.
Stanisław Trebunia-Tutka zaczynał przygodę ze sportem jeszcze w latach 50. XX wieku. Od 1959 roku był piłkarzem i narciarzem w klubie LKS Poroniec Poronin, w którym zdobywał medale mistrzostw Polski juniorów, był mistrzem Polski seniorów w kombinacji norweskiej, został powołany do kadry olimpijskiej, ale na olimpiadę w Grenoble ostatecznie nie pojechał.
W dniach 16-20.11.2016 w Barnaby (Kanada) odbyły się Mistrzostwa Świata Juniorów w taekwondo olimpijskim — najważniejsza impreza sportowa roku 2016 dla tej kategorii wiekowej. Polskę reprezentowało 8 zawodników (6 dziewcząt i 2 chłopców), w tym trójka z naszego klubu SKS Start Olsztyn. Jedyny medal dla Polski — brązowy — w tych mistrzostwach wywalczyła Natalia Nikliborc z SKS Start Olsztyn, startująca w kategorii 55 kg. W drodze po medal pokonała 4 przeciwniczki. Natalia startuje w kategorii juniora pierwszy rok, w 2015 roku przywiozła z Francji brąz mistrzostw Europy kadetów.
7 grudnia 2016 roku w pałacu Staszica (siedziba Polskiej Akademii Nauk) w Warszawie odbędzie się seminarium „Sport a zmiana społeczna na polskiej wsi 1946-2016”. Początek o godz. 11.00. Organizatorami tego naukowego spotkania są: Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN, Krajowe Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe oraz Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. Swoje wystąpienia zaprezentują: dr Rafał Szubert z AWF Wrocław, dr hab. prof. Eligiusz Małolepszy, Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie, Marek Mazur, wiceprzewodniczący Krajowe Zrzeszenia LZS, Agnieszka Żeglińska z Europejskiego Funduszy Rozwoju Wsi oraz dr Konrad Burdyka z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN.