28 grudnia 2016 roku odbyło się nadzwyczajne zebranie Rady DZ LZS zwołane w wyniku rezygnacji z funkcji prezesa Zygmunta Worsy (przyczyny osobiste). Rada przyjęła rezygnację dotychczasowego prezesa oraz jednogłośnie powołała na to stanowisko dotychczasowego wiceprezesa Leszka Noworóla ze Świdnicy. Na stanowisko wiceprezesa powołany został Waldemar Chwajoł z Oławy. Jednocześnie Rada powołała do Zarządu DZ LZS Aleksandra Wrońskiego ze Żmigrodu.
Można powiedzieć, że rozpoczęliśmy na sportowo ogólnopolskie obchody 70-lecia Ludowych Zespołów Sportowych. Na terenie gminy Dobrzeń Wielki 15 marca odbyły się pierwsze z całego cyklu Jubileuszowe Olimpijskie Biegi Sztafetowe „Z Czarnowąsów do Rio de Janeiro (Chełmno)”. Dlaczego tu? Bo na terenie tej gminy działa LZS „Swornica” Czarnowąsy — pierwszy oficjalnie zarejestrowany — ludowy zespół sportowy. Rejestracji dokonano 16 marca 1946 roku — datę tę uznaje się jako oficjalną datę powstania Ludowych Zespołów Sportowych. Należy jeszcze wyjaśnić drugi człon nazwy biegów sztafetowych. W tym roku w Rio de Janeiro odbędą się igrzyska olimpijskie. A 17 czerwca w Chełmnie odbędą się XV Igrzyska Olimpijskie Sportowców Wiejskich Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Tradycja tej imprezy liczy sobie 56 lat i jest jedyną taką w LZS a nawet w Polsce. Od 1960 roku, od igrzysk w Rzymie, co cztery lata ponad 2000 sportowców spod znaku LZS staje do walki o medale tych igrzysk w ponad 20 dyscyplinach sportowych. W Chełmnie podczas ich otwarcia odbędzie się nasza ostatnia jubileuszowa sztafeta olimpijska. Poniżej relacja z Czarnowąsów oraz film.
Klaudia Kusińska wywalczyła swój pierwszy w karierze medal w turnieju singlistek Mistrzostw Polski seniorek. Zawodniczka GLKS Wanzl Scania Nadarzyn w rozgrywanym w Wałbrzychu, w dniach 18-20 marca 2016, mistrzostwach sięgnęła po brązowy medal w grze pojedyńczej. W półfinale popularna „Kusa” uległa późniejszej mistrzyni, naturalizowanej Chince Li Qian z Tarnobrzegu.
W dniach 19-20 marca w Żaganiu odbyły się Mistrzostwa Polski w biegach przełajowych juniorów młodszych, juniorów i seniorów. Trasa była niezwykle trudna, przebiegała na poligonie czołgowym.
19 marca przy sprzyjającej, bezwietrznej pogodzie o medale walczyły młodsze roczniki. 20 marca odbyły się 88. Mistrzostwa Polski Seniorów w Biegach Przełajowych. Seniorzy nie mieli takiego szczęścia do pogody jak ich młodsi koledzy. Padał deszcz, ale sportowych emocji nie brakowało. Na starcie stanęło ponad 530 biegaczy. Zawodnicy z klubów naszego Zrzeszenia zdobyli łącznie 16 medali — 3 złote, 4 srebrne i 9 brązowych.
20 marca w Portland (USA) zakończyły się Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce. Reprezentanci Polski zdobyli 3 medale — srebro sztafeta kobiet 4x400 m (Małgorzata Hołub, Justyna Święty, Ewelina Ptak i Magdalena Gorzkowska), brąz Piotr Lisek (OSOT Szczecin) w skoku o tyczce i zawodniczka KS Podlasie Białystok Kamila Lićwinko w skoku wzwyż. Polska zajęła 16. miejsce w klasyfikacji medalowej, ex aequo z Wielką Brytanią. Zwyciężyli Amerykanie (23 medale, w tym 13 złotych). W klasyfikacji punktowej nasz zespół na wysokiej, 4. pozycji. Nasza reprezentacja liczyła 17 osób.
Ponad 200 młodych zapaśniczek z całego kraju (od Suwałk po Dąbrowę Górniczą, od Dzierżoniowa po Zamość) stawiło się 5 marca w Siedlcach, by w hali Agencji Rozwoju Miasta Siedlce, przy ul. Prusa 6 powalczyć o medale Mistrzostw Polski juniorek oraz I Puchar Polski juniorek młodszych. Gospodarzem mistrzostw był nasz klub WLKS Siedlce Nowe Iganie. W mistrzostwach startowały 74 zawodniczki z 30 klubów (w tym 20 klubów LZS). Juniorki z klubów Zrzeszenia LZS zdobyły 24 medale — 5 złotych, 5 srebrnych i 14 brązowych. Pierwsze miejsce drużynowo wywalczył Cement Gryf Chełm, a drugi był Suples Kraśnik. W I Pucharze Polski juniorek młodszych startowało 147 zawodniczek z 37 klubów — zawodniczki z klubów LZS zdobyły łącznie 30 medali (8 złotych, 7 srebrnych i 15 brązowych).
12 i 13 marca w Łukowie, już po raz VIII odbył się Memoriał Janusza Kowalczyka — wieloletniego trenera, wychowawcy w ŁKS Orlęta Łuków, który trenował m.in. braci Dołęgów. Startowało w nim 25 zawodników z trzech województw: lubelskiego, warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego. Sztangiści rywalizowali w kategorii do lat 15, 17 i 23. Następnie rozegrano Mistrzostwa LZS Województwa Lubelskiego, w których startowały 34 kobiety i 64 mężczyzn — kategorie U15, U18 i U23. Organizatorem zawodów byli: Wojewódzkie Zrzeszenie LZS w Lublinie, ŁKS Orlęta Łuków, miasto Łuków, Klub Olimpijczyka Ziemi Łukowskiej. Patronat nad imprezą sprawował burmistrz Łukowa — Dariusz Szustek.