28 grudnia 2016 roku odbyło się nadzwyczajne zebranie Rady DZ LZS zwołane w wyniku rezygnacji z funkcji prezesa Zygmunta Worsy (przyczyny osobiste). Rada przyjęła rezygnację dotychczasowego prezesa oraz jednogłośnie powołała na to stanowisko dotychczasowego wiceprezesa Leszka Noworóla ze Świdnicy. Na stanowisko wiceprezesa powołany został Waldemar Chwajoł z Oławy. Jednocześnie Rada powołała do Zarządu DZ LZS Aleksandra Wrońskiego ze Żmigrodu.
17 kwietnia po raz XI odbył się w Lini Wojewódzki Kaszubski Bieg Przełajowy Terenami Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Organizatorami tej największej imprezy sportowej w gminie jest Gminne Stowarzyszenie Ludowe Zespoły Sportowe w Lini oraz Gminny Dom Kultury w Lini. Współorganizatorami: Urząd Gminy w Lini, Starostwo Powiatowe w Wejherowie, Urząd Marszałkowski w Gdańsku, Pomorskie Zrzeszenie LZS w Gdańsku. Przed biegiem głównym na dystansie 10 km, do którego zgłosiło się 200 osób rozegrano 10 biegów dla dzieci i młodzieży od rocznika 1998 do 2009, w których wystartowało prawie 400 uczestników. Bieg główny wśród kobiet wygrała wielokrotna medalistka mistrzostw Polski Dominika Nowakowska LKB im. Braci Petk z Lęborka, wśród mężczyzn najlepszy był Andrzej Rogiewicz z LKS Zantyr Sztum również medalista mistrzostw Polski.
23 kwietnia w auli im. Jana Pawła II Gimnazjum im. Kazimierza Jagiellończyka w Trąbkach odbył się IX Turniej Indywidualny Mistrzostw Województwa Pomorskiego LZS w Szachach o Puchar „Złotej Wieży” 2016 oraz IX Memoriał Szachowy im. Mieczysława Goczewskiego w kategorii open. W turnieju startowało 60 zawodników, reprezentujących 6 klubowych sekcji szachowych z 19 miejscowości z powiatów: kartuskiego, gdańskiego, tczewskiego, wejherowskiego, starogardzkiego, malborskiego oraz puckiego. Turniej poprzedziła uroczystość obchodów 70-lecia działalności LZS. Wyróżniono kilkanaście osób. Gośćmi imprezy byli m.in.: Stefan Skonieczny — starosta powiatu gdańskiego, Jan Wiczling — zastępca wójta gminy Trąbki Wielkie Jan Wiczling, Wioleta Frydrych — sołtys Trąbek Wielkich oraz Sylwester Maliszewski — pierwszy przewodniczący Gminnej Rady LZS w Trąbkach Wielkich.
W dniach 22-23 kwietnia w Pabianicach odbyły się Mistrzostwa Polski juniorów (20 lat) w zapasach w stylu klasycznym. Wystartowało 115 zawodników z 41 klubów, reprezentujących 11 województw, w tym 20 klubów z naszego Zrzeszenia. Drugie miejsce w klasyfikacji drużynowej zajął Orlik Wierzbica. Zapaśnicy z klubów Zrzeszenia zdobyli 12 medali — 1 złoty, 4 srebrne i 7 brązowych. Mistrzem Polski został Albert Nowak Orlik Wierzbica w kat. 66 kg. Poniżej lista pozostałych medalistów.
W dniach 15-17 kwietnia odbyły się Yonex Mistrzostwa Polski Juniorów i Młodzieżowców w Badmintonie. Impreza rozgrywana była w hali Zespołu Szkół Rolniczych w Białymstoku. W zawodach udział wzięło ponad 160 uczestników: zawodników, trenerów oraz sędziów. Ciekawostką podczas mistrzostw był krótki badmintonowy pojedynek zastępcy prezydenta Białegostoku Rafała Rudnickiego z Marszałkiem Województwa Podlaskiego Jerzym Leszczyńskim. Najlepszymi zawodnikami mistrzostw zostali podwójni złoci medaliści w kategorii juniorów Paweł Śmiłowski z UKS Hubal Białystok i Magdalena Świerczyńska z UKS Baranowo a w kategorii młodzieżowców Miłosz Bochat z MLKS Solec Kujawski i Joanna Stanisz z klubu UKS Sokół Ropczyce. W sumie zawodnicy z naszych klubów zdobyli 17 medali — juniorzy 6 (3 złote, 1 srebrny i 2 brązowe), młodzieżowcy 11 (3 złote, 3 srebrne i 5 brązowych).
W dniach 22-23 Kwietnia w Chełmie odbyły się Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w zapasach kobiet. Na starcie stanęło 71 zawodniczek z 27 klubów, w tym 20 klubów z Zrzeszenia LZS. W sumie zawodniczki z naszych klubów zdobyły 20 medali — 4 złote, 4 srebrne i 12 brązowych. Klasyfikację klubową wygrał Cement Gryf Chełm przed Sobieskim Poznań. Mistrzyniami Polski zostały: w kat. 55 kg Paulina Nastarowicz Suples Kraśnik, 63 kg Katarzyna Mądrowska Feniks PESTA (Stargard), 69 kg Anna Uroda Zapasy Kołobrzeg i w kat. 75 kg Anna Urbanowicz Cement Gryf Chełm. Podczas uroczystego otwarcia z udziałem zastępcy prezydenta Miasta Chełm Stanisława Mościckiego i wicemarszałka województwa Krzysztofa Grabczuka, prezes Cementu Gryfa Tadeusz Radzięciak wręczył Katarzynie Krawczyk pokaźny tort z logo zbliżających się Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro, do których awansowała przed kilkoma dniami. Poniżej lista pozostałych medalistek.
W dniach 22-24 kwietnia w Nidzicy odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorów (do lat 20) w podnoszeniu ciężarów. Startowało 47 zawodniczek i 125 zawodników z 53 klubów (w tym 33 kluby Zrzeszenia), reprezentujących 13 województw. Zawodnicy z naszych klubów na 24 możliwe do zdobycia medale wywalczyli ich 18, a zawodniczki na 21 medali — 15. Dominacja totalna. Juniorki zdobyły 3 złote, 5 srebrnych i 7 brązowych medali, juniorzy — 6 złotych, 7 srebrnych i 5 brązowych. Klasyfikację klubową wygrał LKS Budowlani Całus Nowy Tomyśl, trzecie miejsce zajął LKS Znicz Biłgoraj. Klasyfikację sinclair’a wśród kobiet wygrała Agata Rok SKS Feniks Siedlce, wśród mężczyzn Mateusz Skulimowski MULKS Zirve Terespol. Poniżej lista medalistów.
Zapaśnicy stylu wolnego Zbigniew Baranowski (AKS Białogard) w kat. 86 kg i Robert Baran (Ceramik Krotoszyn) w kat. 125 kg zdobyli na Światowym Turnieju Kwalifikacyjnym do Igrzysk w Rio, który odbył się w dniach 20-24 kwietnia w Ułan Bator (Mongolia), brązowe medale, co dało im kwalifikacje na turniej olimpijski. Baranowski i Baran zajęli trzecie lokaty i stoczyli dodatkowe pojedynki z rywalami, którym przypadła identyczna lokata o prawo startu w Rio, bowiem paszporty w Ułan Bator przysługiwały trzem najlepszym w każdej z sześciu kategorii olimpijskich. Baranowski pokonał Feng Zhanga (Chiny) 4:3, a Baran — Lubena Iliewa (Bułgaria) 5:1. Ostatnia szansa wywalczenia paszportów nadarzy się w 2. światowym turnieju kwalifikacyjnym w Stambule w dniach 6-8 maja.