28 grudnia 2016 roku odbyło się nadzwyczajne zebranie Rady DZ LZS zwołane w wyniku rezygnacji z funkcji prezesa Zygmunta Worsy (przyczyny osobiste). Rada przyjęła rezygnację dotychczasowego prezesa oraz jednogłośnie powołała na to stanowisko dotychczasowego wiceprezesa Leszka Noworóla ze Świdnicy. Na stanowisko wiceprezesa powołany został Waldemar Chwajoł z Oławy. Jednocześnie Rada powołała do Zarządu DZ LZS Aleksandra Wrońskiego ze Żmigrodu.
Sukcesem zakończył się udział piłkarzy U-15 GOSRiT/el professional Luzino w Turnieju Danube Challenge Cup, który odbył się w dniach 13-16 maja w Austrii w miejscowości Gerasdorfi k. Wiednia. Podopieczni trenerów Pawła Radeckiego i Rafała Kaczmarczyka w międzynarodowym gronie zakończyli zawody na 3 miejscu, przegrywając walkę o awans do wielkiego finału z późniejszymi triumfatorami FŠ Mareka Hamšíka (Słowacja) po serii rzutów karnych. W sumie w całym turnieju, rozgrywanym w 5 kategoriach wiekowych uczestniczyło ponad 50 zespołów z 10 krajów.
W Kartuzach w dniach 13-15 maja odbyły się Mistrzostwa Krajowe Zrzeszenia LZS w zapasach w stylu klasycznym. O tytuły mistrzowskie rywalizowali kadeci i juniorzy/młodzieżowcy. W sumie ponad 100 zawodników z 15 klubów. Klasyfikację drużynową kadetów wygrał AKS Piotrków Trybunalski przed Agrosem Żary i Cartusią Kartuzy, w klasyfikacji juniorów/młodzieżowców zwyciężyli gospodarze Cartusia Kartuzy, przed Orlikiem Wierzbica i KKS Kartuzy. Najlepszym zawodnikiem turnieju został Patryk Kamiński (Cement Gryf Chełm), a najlepszym zawodnikiem z Kaszub Sebastian Bir.
Organizatorem mistrzostw było Krajowe Zrzeszenie LZS, które na zawodach reprezentował wiceprzewodniczący RG Wacław Hurko i GKS Cartusia Kartuzy, współorganizatorami Pomorskie Zrzeszenie LZS, Urząd Marszałkowski w Gdańsku, Starostwo Powiatowe Kartuzy, Urząd Miasta Kartuzy oraz Polski i Pomorski Okręgowy Związek Zapaśniczy.
21 maja w siedzibie PKOl w Warszawie odbędzie się XVIII Krajowy Zjazd Delegatów Zrzeszenia LZS. Podsumowana zostanie kadencja 2012-15. Delegaci wybiorą nowe władze i uchwalą program działania na lata 2016-2019. W Zjeździe udział weźmie 126 delegatów, wybranych podczas 16 zjazdów wojewódzkich. W przerwie zjazdowych obrad otwarta zostanie wystawa poświęcona 70-leciu działalności LZS. Nosi ona nazwę — Nasze dziedzictwo. Jesteśmy dumni z naszej historii. Została ona przygotowana wspólnie z Muzeum Sportu i Turystyki (można ją oglądać do 9 czerwca br). Obydwie imprezy, w ramach obchodów 70-lecia LZS, objęte są Patronatem Honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
W ramach ogólnopolskich obchodów 70-lecia Ludowych Zespołów Sportowych na terenie całego kraju odbywają się Jubileuszowe Olimpijskie Biegi Sztafetowe „Z Czarnowąsów do Rio de Janeiro (Chełmno)”. Pierwsze odbyły się, o czym już informowaliśmy, 15 marca w Czarnowąsach. Kolejne w kwietniu w Strzelcach Krajeńskich, podczas „Piątki na Rynku” (30.04), w Wolborzu z okazji Wiosennych Masowych Biegów Przełajowych Zrzeszenia LZS Województwa Łódzkiego w ramach Ogólnopolskich Dni Olimpijczyka (21.04), w Horyńcu-Zdroju (6-10.04) podczas Indywidualnych Mistrzostw Polski Juniorów w warcabach 100-polowych, w Zarzeczu z okazji Wiosennego Galicyjskiego Turnieju Piłki Ręcznej (16.04), w Iwoniczu podczas Wiosennych Biegów Przełajowych.
24 kwietnia nasza sztafeta odbyła się podczas rozpoczęcie 52. Crossu Ostrzeszowskiego. Gościem imprezy była m.in. Urszula Włodarczyk, trzykrotna olimpijka, dyrektor Departamentu Sportu Wyczynowego w MSiT. Poniżej filmowa relacji z tej imprezy.
W Kielcach, podczas 7. Memoriału Zdzisława Furmanka, Paweł Fajdek (Agros Zamość) rzucając 79.12 został liderem światowych tabel w rzucie młotem. Już w drugiej serii uzyskał 78.64 i wypełnił minima PZLA na igrzyska w Rio oraz na kontynentalny czempionat w Amsterdamie. Swój najlepszy wynik nasz dwukrotny mistrz świata wyśrubował jeszcze w szóstym rzucie na 79.12. Dzięki dzisiejszemu rezultatowi zawodnik zamojskiego Agrosu został liderem światowych tabel. Była to też 19. wygrana z rzędu. Polak pozostaje niepokonany od 27 marca ubiegłego roku. Drugie miejsce zajął w Kielcach Wojciech Nowicki (KS Podlasie Białystok) — 74.24.
Zakończyły się kwalifikacje do IO w zapasach kobiet, w zapasach w stylu wolnym i klasycznym. Na ostatnim turnieju — w Stambule (Turcja) — zakończonym 8 maja. Dwie ostatnie zdobyły wychowanki naszych klubów — Iwona Matkowska (Agros Żary) i Monika Michalik (Orlęta Trzciel), obecnie reprezentują Grunwald Poznań. W sumie reprezentanci Polski zdobyli 8 kwalifikacji olimpijskich — 4 w zapasach kobiet i 4 w stylu wolnym mężczyzn. Niestety, w Rio zabraknie naszych „klasyków”. To smutne, bo w tym roku obchodzimy 20-lecie największego sukcesu w historii polskich zapasów, czyli pięciu medali olimpijskich w Atlancie. Wszystkie z nich zdobyli nasi klasycy…
Zawodnicy SKB Litpol-Malow Suwałki obronili tytuł drużynowego mistrza kraju. Pokonali w finale ubiegłorocznego wicemistrza UKS Hubal Białystok 4:2. Finał odbył się 7 maja w Sali OSiR w Suwałkach. To 15 tytuł mistrzowski tego klubu.
Poznaliśmy także listę kwalifikantów na Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro 2016. Pięcioro zawodników z Polski, w sierpniu, walczyć będzie o zdobycie najważniejszego badmintonowego tytułu — wszyscy są zawodnikami klubów Zrzeszenia. O ich wyjeździe zadecydował światowy ranking.