28 grudnia 2016 roku odbyło się nadzwyczajne zebranie Rady DZ LZS zwołane w wyniku rezygnacji z funkcji prezesa Zygmunta Worsy (przyczyny osobiste). Rada przyjęła rezygnację dotychczasowego prezesa oraz jednogłośnie powołała na to stanowisko dotychczasowego wiceprezesa Leszka Noworóla ze Świdnicy. Na stanowisko wiceprezesa powołany został Waldemar Chwajoł z Oławy. Jednocześnie Rada powołała do Zarządu DZ LZS Aleksandra Wrońskiego ze Żmigrodu.
Na podsumowaniu działalności Krajowego Zrzeszenia LZS za rok 2016 w Uniejowie (9-10 grudnia) wręczono nagrody dla organizatorów 10 najlepszych projektów w konkursie „Promowanie aktywności fizycznej i sportu dla wszystkich poprzez wyróżnienie najlepszych projektów realizowanych w środowisku wiejskim”. Przypomnijmy, że w tym roku organizatorzy zgłosili do konkursu 50 projektów, w których zaplanowali udział ponad 20 tysięcy osób. Do finału dotarło 17 projektów. Nagrody w postaci środków finansowych na zakup sprzętu sportowego oraz gadżety promujące zadanie otrzymało tylko 10 najlepszych projektów. Wszystkie nagrody ufundowało Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wszystkim serdecznie gratulujemy.
Lista nagrodzonych
Obejrzyj prezentację oraz relację filmową.
W tym roku po raz pierwszy Krajowe Zrzeszenie LZS zrealizowało Program Rodzinnej Promocji Aktywności Fizycznej Dla Zdrowia, Sportu i LZS. W jego ramach odbyły się dwa finały centralne — pierwszy w dniach 6 — 9 lipca w Mielnie, drugi w Bystrem w dniach 29 września — 2 października 2016. Uczestniczyły w nich 32 rodziny, spośród 110, które zgłosiły się do projektu. Na finałach centralnych poprzez odpowiednio przygotowany program rekreacyjny wybrano najlepsze rodziny, które 10 grudnia w Uniejowie otrzymały specjalne wyróżnienia. Na liście laureatów znalazły się następujące rodziny: Jarzewskich (woj. warmińsko-mazurskie), Dobieszów (woj. mazowieckie), Butrymów (woj. lubuskie), Dziubów (woj. opolskie) i Stroków (woj. dolnośląskie). Dodatkowo rodziny mogły w dowolny sposób opisać, udokumentować swój udział w programie (album, zdjęciowy, prezentacja, kartka pocztowa, rysunki itp.). Wyróżnienia za tę „nadprogramową” aktywność otrzymali: rodzina Baranowskch (woj. podlaskie), Patryk Steckiewicz (woj. świętokrzyskie) i Miłosz Dziuba (woj. opolskie).
Obejrzyj prezentacje.
Podsumowanie Programu i Prezentacja Patryka Steckiewicza.ppsx |
Moja_aktywna_rodzina_Miłosz_Dziuba.ppsx |
Rodzina_Baranowskich.ppsx |
10 grudnia zakończyły się w Ejlacie mistrzostwa Europy do lat 20 i 23 kobiet i mężczyzn. Startowało w nich łącznie 30 reprezentantów naszego kraju — 14 kobiet i 16 mężczyzn. Wśród nich było 7 zawodniczek i 9 zawodników z klubów naszego Zrzeszenia. Polska ekipa wywalczyła 4 brązowe medale — wszystkie zdobyli młodzieżowcy, w tym Daniel Bajer z MGLKS Tarpan Mrocza w kategorii 77 kg. Pozostałe medale wywalczyły kobiety — kat. 48 kg Katarzyna Feledyn (Wisła Puławy), kat. 58 kg Katarzyna Kraska (KPC Górnik Polkowice) i kat. 69 kg Jolanta Wiór (Andaluzja Piekary Śląskie).
10 grudnia na Hali Widowiskowo-Sportowej GOSRiT w Luzinie odbyła się Gala Sportu podsumowująca mijający rok. W uroczystości wzięły udział m in. władze gminy z wójtem Jarosławem Wejerem oraz przewodniczącym Rady Gminy Luzino Bartłomiejem Formela na czele, liczni sponsorzy i darczyńcy oraz grupa ponad 600 luzińskich sportowców i trenerów. Piotr Klecha, dyrektor GOSRiT Luzino a zarazem przewodniczący Pomorskiego Zrzeszenia LZS podziękował nestorom luzińskiego sportu, którzy udostępnili swoje sportowe pamiątki, które można było oglądać na luzińskiej hali z okazji jubileuszu 70-lecia działalności LZS. Wśród zdjęć zachowała się m.in. fotografia LZS Luzino z 1946 roku.
W hali sportowej w Linii (powiat wejherowski) 10 grudnia rozegrano I Mistrzostwa Województwa Pomorskiego LZS w halowej piłce nożnej Weteranów w kategorii 50+. Na zaproszenie odpowiedziało 8 zespołów z różnych stron województwa. Głównymi organizatorami zawodów byli: Gminny Dom Kultury w Linii, Gminne Stowarzyszenie LZS w Linii i miejscowy Urząd Gminy. Zawody były częścią obchodów 70-lecia LZS. Pomysłodawcą imprezy był Jan Trofimowicz, wiceprzewodniczący Rady Wojewódzkiej LZS w Gdańsku. Impreza dofinansowana została ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego. W wielkim finale AP Marco Gol Gdańsk po bardzo wyrównanym meczu pokonał Gminę Puck 2:1. W meczu o miejsce III Władysławowo pokonało Gminę Wejherowo 1:0.
7 grudnia br. w Warszawie w siedzibie Polskiej Akademii Nauk odbyło się interdyscyplinarne seminarium zatytułowane „Sport a zmiana społeczna na polskiej wsi 1946-2016”. Jego organizatorem byli: Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN, Krajowe Zrzeszenie LZS i Europejski Fundusz Wsi Polskiej. W seminarium udział wzięli liczni naukowcy oraz przedstawicieli instytucji działających na rzecz popularyzacji kultury fizycznej w środowisku wiejskim. Seminarium otworzyli swoimi obszernymi wystąpieniami: dr hab. Monika Stanny, dyrektor IRWiR PAN i Władysław Kosiniak-Kamysz, przewodniczący Krajowego Zrzeszenia LZS. Wśród prelegentów byli: dr Rafał Szubert z Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, dr hab. prof. AJD Eligiusz Małolepszy z Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, Marek Mazur, wiceprzewodniczący KZ LZS, dr Konrad Burdyka z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN oraz Agnieszka Żeglińska z EFRWP.
W dniach 25-27 listopada 2016 w Kraśniku odbył się Jubileuszowy XXV Międzynarodowy Turniej o Puchar Ziemi Kraśnickiej w zapasach styl wolny. Jego głównym organizatorem, jak co roku był LUKS Suples Kraśnik. Zawody miały rangę jesiennego Pucharu Polski kadetów. Patronat nad turniejem objął minister sportu Witold Bańka, do rodzinnego miasta przybył jego zastępca Jarosław Stawiarski. Finałowe walki komentował najbardziej medialny „człowiek zapasów”, czyli Andrzej Supron. Rywalizowało prawie 250 kadetów i juniorów z Polski, Kanady, Niemiec, Słowacji, Łotwy, Rosji i Białorusi. Jednym ze współorganizatorów tego turnieju jest Wojewódzkie Zrzeszenie LZS w Lublinie.