28 grudnia 2016 roku odbyło się nadzwyczajne zebranie Rady DZ LZS zwołane w wyniku rezygnacji z funkcji prezesa Zygmunta Worsy (przyczyny osobiste). Rada przyjęła rezygnację dotychczasowego prezesa oraz jednogłośnie powołała na to stanowisko dotychczasowego wiceprezesa Leszka Noworóla ze Świdnicy. Na stanowisko wiceprezesa powołany został Waldemar Chwajoł z Oławy. Jednocześnie Rada powołała do Zarządu DZ LZS Aleksandra Wrońskiego ze Żmigrodu.
Zainspirowani wynikami badań, prowadzonych podczas wspólnego projektu fundacji i KZ LZS pod nazwą „Sport otwarty dla kobiet. Pozwól im działać!” które wskazują jednoznacznie na niższą aktywność fizyczną dziewcząt i kobiet w stosunku do swoich męskich rówieśników (m.in. badanie HBSC, Eurobarometr nr 412), wiemy, że nie ma na co czekać, czas zacząć działać! Chcesz rozruszać dziewczyny i kobiety w Twojej okolicy, ale nie masz pomysłu jak? Domyślasz się jakiej oferty sportowej oczekują? Myślałaś/eś o tym, aby uczynić z tego sposób na życie zawodowe? A może jak nikt inny rozumiesz bariery niepozwalające im na aktywność fizyczną? Weź udział w tym kursie.
Kurs dostępny jest na stronie internetowej: http://dziewczynynamedal.pl w zakładce „szkolenie on-line (należy wpisać hasło: gAy4breD)“ bez żadnych opłat. Pamiętaj, że po jego ukończeniu możesz otrzymać specjalny certyfikat. Wyślij mail na adres info@dziewczynynamedal.pl i umów się na konsultacje Skype z jednym z naszych trenerów. Podczas pierwszej rozmowy otrzymasz wskazówki dotyczące przygotowania pracy końcowej. Podczas drugiej dostaniesz informację zwrotną na temat Twojej pracy oraz dyplom w wersji elektronicznej. Więcej na stronie www.v4sport.eu
10 lipca w Nowej Rudzie zakończyła się tegoroczna OOM w podnoszeniu ciężarów. Wśród dziewcząt startowało 55 zawodniczek, wśród chłopców 121 młodych atletów. Reprezentowali oni 62 kluby (w tym 37 klubów naszego Zrzeszenia) z 14 województw. Klasyfikację klubową wygrała MKS Unia Hrubieszów przed MGLKS Tarpan Mrocza i Zawiszą Bydgoszcz. Dziewczęta z naszych klubów zdobyły 18 medali na 21 możliwych do zdobycia, a chłopcy również 18 na 24 możliwe do zdobycia. Mistrzyniami OOM zostało 5 zawodniczek, a mistrzami 6 zawodników.
10 lipca zakończyły się Mistrzostwa Europy w lekkiej atletyce w Amsterdamie. Polacy zdobyli 12 medali (6 złotych, 5 srebrnych i 1 brązowy) — wygrali po raz pierwszy w historii punktację medalową, a w punktowej zajęli 3 miejsce za Brytyjczykami i Niemcami. Nasza reprezentacja liczyła 73 osoby — w tym 10 lekkoatletów z klubów naszego Zrzeszenia. Z tej dziesiątki medale zdobyli: Paweł Fajdek (KS Agros Zamość) złoty w rzucie młotem, w tej samej konkurencji brązowy medal zdobył Wojciech Nowicki z KS Podlasie Białystok. Medale zdobyli też zawodnicy, którzy kiedyś zaczynali swoje kariery w ludowych klubach — złoto Adam Kszczot (RKS Łódź) na 800 m, złoto Angelika Cichocka (SKLA Sopot) na 1500 m wychowanka ULKS Talex Borzytuchom. Pozostałe złote medale zdobyli Anita Włodarczyk (RSK Skra Warszawa) w rzucie młotem, Robert Sobera (AZS AWF Wrocław) w skoku o tyczce, Piotr Małachowski (WKS Śląsk Wrocław) w rzucie dyskiem, srebrne wywalczyli: Joanna Linkiewicz (AZS AWF Wrocław) w biegu na 400 m ppł., Marcin Lewandowski (Zawisza Bydgoszcz) na 800 m, Karol Hoffman (MKS Aleksandrów Łódzki) w trójskoku, Michał Haratyk (AZS AWF Kraków) w pchnięciu kulą i sztafeta 4x400 m.
Z okazji jubileuszu 70-lecia działalności Krajowego Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe, zespół autorski pod kierunkiem prof. dra hab. Eligiusza Małolepszego przygotował monografię pt. Z dziejów sportu i turystyki w działalności Krajowego Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe w latach 1975-2015.
Książkę można zakupić w cenie 21 zł (brutto) plus koszty wysyłki w Wydawnictwie Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.
Adres Wydawnictwa: 42-200 Częstochowa, ul. Waszyngtona 4/8, tel. (034) 378-43-28, fax. (034) 378-43-19. Więcej informacji — wydawnictwo@ajd.czest.pl.
Polecamy, znajdziecie w niej drodzy Czytelnicy wiele ciekawych informacji oraz fajnych zdjęć.
W dniach 7-10 lipca na obiektach Pomologii Prószków oraz kompleksie sportowym Orlika w Reńskiej Wsi rozegrano ogólnopolski finał VI Ogólnopolskiego Turnieju LZS „Mała Piłkarska Kadra Czeka” im. Marka Procyszyna dla chłopców i dziewcząt do lat 13. Wygrały drużyny LKS Ceramika Opoczno — chłopcy i KKPK Medyk Konin — dziewczęta. W turnieju chłopców wystartowało 14 drużyn, w turnieju dziewcząt 13. Dziewczęta strzeliły 156 bramek w 30 meczach, a chłopcy rozegrali 33 mecze i strzelili 139 bramek. Medale i puchary wręczali uczestnikom m.in.: syn Marka Procyszyna Łukasz i jego żona Maria, wiceprzewodniczący KZ LZS Marek Mazur, przewodniczący WZ LZS w Opolu Gerard Halama i wicewójt Reńskiej Wsi Jan Domek. Organizatorami turnieju było Krajowe Zrzeszenie LZS, Opolskie Zrzeszenie LZS oraz samorządy lokalne w Reńskiej Wsi i Prószkowie. Finał dofinansowało Ministerstwo Sportu i Turystyki.
238 sportowców w 23 dyscyplinach powołanych zostało do reprezentacji na rozpoczynające się 5 sierpnia igrzyska w Rio de Janeiro. Skład został 14 lipca zatwierdzony przez zarząd Polskiego Komitetu Olimpijskiego. W biało-czerwonych barwach wystąpi 100 kobiet i 138 mężczyzn. Jest ośmiu zawodników rezerwowych oraz 190 osób współpracujących, w tym m.in. trenerzy, lekarze, mechanicy, fizjoterapeuci. Igrzyska w Rio de Janeiro potrwają od 5 do 21 sierpnia. W składzie polskiej reprezentacji jest 28 sportowców z klubów Zrzeszenia LZS oraz ok. 20 wychowanków lub do niedawna zawodników z klubów „Zielonego Bractwa”, takich jak m.in.: Michał Kwiatkowski, Rafał Majka, Katarzyna Niewiadoma czy bracia Adrian i Tomasz Zielińscy. Zawodnicy z naszych klubów wystąpią w następujących sportach: badminton, kolarstwo torowe, lekkoatletyka, łucznictwo, pływanie, podnoszenie ciężarów i zapasy. Poniżej lista naszych olimpijczyków.
W dniach 23-26 czerwca w Zakopanem odbyło się szkolenie animatorów do działania „Aktywny senior LZS”. Wzięło w nim udział 20 osób (w tym 3 osoby kadry), które wcześniej zakwalifikowały się do programu na podstawie przysłanych ankiet. Uczestnikami szkolenia byli organizatorzy sportu LZS, animatorzy życia sportowego dla seniorów środowisku wiejskim, działacze i pracownicy jednostek LZS, którzy prowadzą lub planują prowadzić działalność w tym zakresie oraz instruktorzy i nauczyciele, współpracujący ze Zrzeszeniem LZS w zakresie aktywności fizycznej seniorów. Szkolenie dla animatorów odbyło się już drugi rok z rzędu. W tym czasie udało się nam przeszkolić prawie 70 osób. Szkolenie zostało dofinansowane przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.