28 grudnia 2016 roku odbyło się nadzwyczajne zebranie Rady DZ LZS zwołane w wyniku rezygnacji z funkcji prezesa Zygmunta Worsy (przyczyny osobiste). Rada przyjęła rezygnację dotychczasowego prezesa oraz jednogłośnie powołała na to stanowisko dotychczasowego wiceprezesa Leszka Noworóla ze Świdnicy. Na stanowisko wiceprezesa powołany został Waldemar Chwajoł z Oławy. Jednocześnie Rada powołała do Zarządu DZ LZS Aleksandra Wrońskiego ze Żmigrodu.
Sylwia Zyzańska (LKS Łucznik Żywiec), rezerwowa zawodniczka na IO w Rio 2016, podopieczna trenera Jana Lacha, zdobyła brązowy medal ME juniorek w Bukareszcie, pokonując w małym finale Marię Horackową z Czech. Anna Tobolewska (ULKS Zryw Dobrcz) weszła do ćwierćfinału, gdzie przegrała z Sylwią zajmując ostatecznie 7 miejsce. Dziewiąta była Karolina Farasiewicz (KS Obuwnik Prudnik). Mistrzostwa Europy juniorów i juniorów młodszych, z udziałem 358 zawodniczek i zawodników z 38 krajów, odbywały się w dniach 18-23 lipca w stolicy Rumunii Bukareszcie. Polskę reprezentowało 13 łuczników i łuczniczek, w tym 10 z klubów naszego Zrzeszenia.
W dniach od 19 do 24 lipca w stolicy Szwecji Sztokholmie odbywały się Mistrzostwa Europy w Zapasach kadetów — kobiet i mężczyzn. Mężczyźni walczyli w stylu wolnym i klasycznym. Nasza reprezentacja wróciła z trzema medalami — wszystkie zdobyli zawodnicy z naszych klubów. Karolina Martyka MULKS Junior Dzierżoniów w kat. 60 kg wywalczyła brąz a Ewelina Ciunek LKS Orzeł Namyvsłów zdobyła srebro w kat. 70 kg. Gerard Kurniczak z KS Sobieski Poznań bronił tytułu mistrza Europy w kat. 100 kg w stylu klasycznym, przegrał tym razem złoty medal w walce z reprezentantem Rosji. W stylu wolnym na 12 reprezentantów 9 pochodziło z klubów LZS, w stylu klasycznym na 12 — 6 zapaśników z naszych klubów, wśród kadetek na 12 reprezentantek aż 10 to zawodniczki z klubów LZS.
Oskar Stachnik ULKS Uczniak Szprotawa, podopieczny trenera Zygmunta Szwarca, poprawiając rekord życiowy, został w Bydgoszczy wicemistrzem świata U20 w rzucie dyskiem i na zakończenie czempionatu zdobył czwarty medal dla Polski. Mistrzostwa odbywały się w Bydgoszczy od 19 do 24 lipca. Poprzednio medale zdobywali złote: Konrad Bukowiecki (Gwardia Szczytno) w pchnięciu kulą z imponującym rekordem świata w tej kategorii wiekowej, Klaudia Maruszewska LKS Jantar Ustka w rzucie oszczepem i srebro w biegu na 100 m Ewa Swoboda (Czwórka Żory). W klasyfikacji medalowej zajęliśmy 6. miejsce (na podium stawali przedstawiciele 47 krajów) — na takiej samej pozycji znaleźliśmy się w klasyfikacji punktowej z dorobkiem 58 oczek. Polska reprezentacja liczyła 51 osób, w tym 20 (8 kobiet i 12 mężczyzn) zawodników to członkowie klubów naszego Zrzeszenia.
W dniach od 12 do 17 lipca we włoskim Montichiari odbyły się Młodzieżowe Mistrzostwa Europy w Kolarstwie Torowym (uczestniczyli juniorzy i zawodnicy U-23). Reprezentacja polski zdobyła na nich 18 medali (5 złotych, 6 srebrnych i 7 brązowych) — 14 z nich zdobyli kolarze i kolarski z klubów Zrzeszenia LZS (3 złote, 4 srebrne i 7 brązowych medali). Indywidualnie mistrzami Europy zostali m.in. Justyna Kaczkowska (UKKS Imielin Team) w wyścigu indywidualnym orliczek, Michał Rzeźnicki (UKS Trójka Piaseczno) w scratchu orlików oraz Mateusz Rudyk (ALKS Stal Grudziądz) w sprincie orlików. Nasza reprezentacja liczyła 18 młodzieżowców — 8 kobiet (wszystkie z klubów LZS) i 10 mężczyzn (8 z klubów LZS) oraz 15 juniorów — 6 kobiet (wszystkie z klubów LZS) i 9 mężczyzn (4 z klubów LZS). W klasyfikacji medalowej Polska zajęła 2. miejsce — zarówno pod względem zdobytych złotych medali (za Włochami), jak i łącznej liczbie krążków (za Wielką Brytanią).
Na zakończonych 17 lipca w Tbilisi (Gruzja) Mistrzostwach Europy Juniorów Młodszych Polska zdobyła 5 medali — jeden złoty, dwa srebrne i dwa brązowe. Złoty medal zdobył Łukasz Niedziałek WLKS Nowe Iganie w chodzie na 10 000 metrów, srebrny medal wywalczyła w biegu na 400 metrów zdobyła Karolina Łozowska KS Podlasie Białystok, srebrny medal zdobyła sztafeta szwedzka dziewcząt, w składzie której były 3 zawodniczki z naszych klubów — Alicja Potasznik GUKS As Dywity, Martyna Kotwiła RLTL ZTE Radom, Karolina Łozowska KS Podlasie. Czwartą zawodniczką była Klaudia Adamek KS Gwardia Piła, która zdobyła także brązowy medal w biegu na 100 m. Brązowy medal wywalczyła też sztafeta szwedzka chłopców, składająca się z zawodników z klubów LZS. Biegi w niej: Maciej Wójcik ZLKL Zielona Góra, Damian Sztejkowski LKS Polkowice, Rafał Pająk LKS Zabrzeg oraz Szymon Kreft LKS Ziemi Puckiej Puck. Naszej reprezentacja zajęła 12. miejsce w tabeli medalowej, w klasyfikacji punktowej Polska na siódmej pozycji z dorobkiem 75 pkt. Reprezentacja liczyła 43 zawodników — 24 z nich to zawodnicy z klubów LZS. Poniżej wyniki innych naszych zawodników.
3 lipca w nowej hali klubu MGLKS Tarpan Mrocza odbyły się 23. Mistrzostwa Polski Kobiet i 86. Mężczyzn. Najlepsze wyniki uzyskali bracia Zielińscy — Adrian w wadze 105 kg i Tomasz Zieliński w kat. 94 kg — przypomnijmy, że bracia Zielińscy w tym roku zmienili barwy klubowe, opuścili Tarpan Mrocza i przenieśli się do Zawiszy Bydgoszcz. Ten klub zdominował mistrzostwa. Zawodniczki z naszych klubów wywalczyły 7 medali (2 złote, 2 srebrne i 4 brązowe), zawodnicy również 7 (3 srebrne i 4 brązowe). PZPC ogłosił skład naszych zawodników na igrzyska w Rio — pojadą tam — Patrycja Piechowiak (LKS Budowlani Całus Nowy Tomyśl) oraz Adrian I Tomasz Zielińscy, Bartłomiej Bonk i Arkadiusz Michalski — obaj Budowlani Opole.
8 lipca w wieku 77 lat zmarł Rudolf Kapera — były trener piłkarski i działacz Polskiego Związku Piłki Nożnej. Był wykładowcą na warszawskiej AWF. Spod jego ręki wyszło kilku czołowych trenerów ligowych: Piotr Stokowiec, Leszek Ojrzyński, Maciej Skorża, Jacek Zieliński. Starsi kibice zapewne pamiętają, że jako trener prowadzący Legię Warszawa o mały włos nie ograł słynnej Barcelony Johana Cruyffa na jej stadionie podczas Pucharu Zdobywców Pucharów w 1989 roku (było 1:1).
Rudolf Kapera urodził się 1 września 1938 r. w miejscowości Zábřeh w ówczesnej Czechosłowacji. Jako piłkarz występował w takich klubach jak Mazur Karczew, Rozwój Katowice czy Stal Giżycko. Dużo więcej osiągnął jako trener. Choć głównie zajmował się szkoleniem młodzieży prowadził także m.in. drużyny KSZO Ostrowiec Świętokrzyski, Radomiaka, Polonii i Legii Warszawa. Pracował także w Ruchu, był asystentem legendarnego Michala Vicana w połowie lat 70. Współpracował też z LZS. Po śmierci Stanisława Tymowicza, od 1991 roku do 1997 prowadził zgrupowania szkoleniowe podczas turniejów „Piłkarska Kadra Czeka”.
Pogrzeb śp. Rudolfa Kapery odbędzie się 15 lipca w Pyrach k. Warszawy. Cześć Jego Pamięci!