28 grudnia 2016 roku odbyło się nadzwyczajne zebranie Rady DZ LZS zwołane w wyniku rezygnacji z funkcji prezesa Zygmunta Worsy (przyczyny osobiste). Rada przyjęła rezygnację dotychczasowego prezesa oraz jednogłośnie powołała na to stanowisko dotychczasowego wiceprezesa Leszka Noworóla ze Świdnicy. Na stanowisko wiceprezesa powołany został Waldemar Chwajoł z Oławy. Jednocześnie Rada powołała do Zarządu DZ LZS Aleksandra Wrońskiego ze Żmigrodu.
W dniach 29 lipca — 31 sierpnia 2016 w Dobrczu odbyła się Olimpiada Młodzieży w łucznictwie, która była jednocześnie Mistrzostwami Polski Juniorów Młodszych (do lat 17). W olimpiadzie udział wzięło 91 zawodników i 81 zawodniczek. Reprezentowali oni 43 kluby (w tym 21 z naszego Zrzeszenia) z 13 województw. Klasyfikację klubową wygrał LKS Łucznik Żywiec. Mistrzynią Polski indywidualnie została Wiktoria Toczek z ŁKS Sagit Humniska, a mistrzem Oskar Kasprowski z LKS Łucznika Żywiec. Łącznie zawodnicy z klubów naszego Zrzeszenia zdobyli 12 medali (5 złotych, 2 srebrne i 5 brązowych).
Miłośników wszelakich gier karcianych zapraszamy w najbliższy weekend do Luzina. Odbędą się tam Mistrzostwa Europy w Baśkę oraz Festiwal Baśki i Kopa. Organizatorem Mistrzostw Europy jest Polska Federacja Baszka — Kop oraz KTS-K GOSRiT Luzino. Patronat honorowy sprawuje Jarosław Wejer, Wójt Gminy Luzino, partnerem mistrzostw jest Wojewódzkie Zrzeszenie LZS w Gdańsku. Mistrzostwa Europy zaliczane są do rankingu Masters Polska 2016. W turnieju zostaną rozegrane 4 rundy po 40 rozdań. Wszyscy zawodnicy będą rywalizować o 50 pucharów oraz wiele nagród rzeczowych. Mistrzostwa odbędą się 14 sierpnia w Hali Widowiskowo-Sportowej w Luzinie przy ul. Mickiewicza 22. Dzień wcześniej, w sobotę 13 sierpnia odbędzie się Festiwal Baśki i Kopa.
4 sierpnia w Tarnowie Podgórnym odbyła się konferencja prasowa nt. XIX Igrzysk LZS. Członkowie Komitetu Organizacyjnego poinformowali o stanie przygotowań do igrzysk i ich programie. Mimo wakacyjnego okresu na spotkanie przybyli przedstawiciele najważniejszych lokalnych mediów.
Byli m.in.: red. Milczewski z TVP3, red. Ratajczak Radio Merkury, red. Lechna Nasz Głos Poznański, red. Górski „Rzeczpospolita” oraz „Sąsiadka Czytaj” w osobie Agnieszki Rzeźnik. Zabrakło tylko red. Patroniaka z „Głosu Wielkopolskiego”, który poinformował, że będzie pisał na łamach swojej gazety o igrzyskach. Już kilka godzin po spotkaniu ukazała się informacja w TVP3. Materiał o igrzyskach ukaże się także w sierpniowym wydaniu „Wiadomości Sportowych”.
6 sierpnia odbyły się 7. Mistrzostwach Polski na dystansie 10 km, rozegrane w ramach 23. Biegu św. Dominika. Triumfował Szymon Kulka (ULKS Lipinki) w czasie 29:33. Przez ponad 8 km Szymon Kulka biegł razem z Tomaszem Grycką wyprzedzając swego rywala na mecie o 7 sekund. Walkę o brązowy medal rozstrzygnął na swoją korzyść Damian Kabat (WMLKS Pomorze Stargard), pokonując o 6 sekund Łukasza Kujawskiego (GKS Żukowo). 23. Bieg św. Dominika wygrał Ukrainiec Dmytro Laszyn 29:30, przed Szymonem Kulką i Tomaszem Grycką. Szymon Kulka był wicemistrzem Polski na 10 km przed dwoma laty. Zawodnik ULKS Lipinki w sobotę zdobył 12. tytuł mistrza Polski — pierwszy wśród seniorów, jego wcześniejszy złoty dorobek w MP: U16 — 1 (2000 m), U18 — 1 (3000 m), U20 — 3 (3000m i 2 x 5000 m), U23 — 4 (5000 m i 3 x 10000 m) oraz w hali: U18 (2000 m) i U20 (3000 m).
Fot. trójmiasto.pl
W dniach od 4 do 6 sierpnia we Wrocławiu odbyła się Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w lekkiej atletyce. Świetnie spisali się zawodnicy i zawodnicy z klubów naszego Zrzeszenia — zdobyli łącznie 50 medali, w tym 15 złotych, 18 srebrnych i 16 brązowych. Dziewczęta zdobyły 21 medali, a chłopcy 28 medali. Pierwsze miejsce w klasyfikacji klubowej zajął RLTL ZTE Radom, trzeci był ZLKL Zielona Góra, a piąte KS Podlasie Białystok (w ubiegłym roku na pierwszym miejscu). Punkty zdobyli zawodnicy z 220 klubów. Najwięcej medali zdobył RLTL ZTE Radom — 7 (2-4-1). Poniżej lista naszych medalistów.
Rafał Majka zdobył pierwszy dla Polski medal igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. Wywalczył brązowy medal w wyścigu ze startu wspólnego, który liczył 237,5 kilometra. Trasa była piekielnie trudna, do tego panował niesamowity upał. Przez prawie 180 km na czele jechała 6-osobowa grupka, w której był inny nasz wychowanek (Pacific Toruń), mistrz świata z 2014 roku Michał Kwiatkowski. Rafał Majka to wychowanek WLKS Kraków i trenera Zbigniewa Klęka. 6 miejsce w wyścigu ze startu wspólnego kobiet zajęła również wychowanka WLKS Kraków Katarzyna Niewiadoma.
Trzy dni ścigania na szosie to nie byle co dla najmłodszych kategorii wiekowych. Od wielu lat taki trzyetapowy wyścig dla żaków, młodzików i juniorów młodszych organizuje na trasie Kobyla Góra — Ludwików — Droszew Wielkopolski Związek Kolarski przy wsparciu KZ LZS, MSiT oraz lokalnych władz samorządowych i sponsorów. W tym roku wyścig odbył się w dniach 1-3 lipca. W kategorii juniorów młodszych w klasyfikacji łącznej zwyciężył Stefan Michalick ze Słowacji, wśród juniorek młodszych triumfowała Wiktoria Polak KTK Kalisz. W kategorii młodzików odpowiednio Kacper Majewski KKS Gostyń i Maja Wróblewska UKS Ratusz Maszewo, a w kategorii żaków Arkadiusz Kusiak LUKS Trójka Piaseczno.