28 grudnia 2016 roku odbyło się nadzwyczajne zebranie Rady DZ LZS zwołane w wyniku rezygnacji z funkcji prezesa Zygmunta Worsy (przyczyny osobiste). Rada przyjęła rezygnację dotychczasowego prezesa oraz jednogłośnie powołała na to stanowisko dotychczasowego wiceprezesa Leszka Noworóla ze Świdnicy. Na stanowisko wiceprezesa powołany został Waldemar Chwajoł z Oławy. Jednocześnie Rada powołała do Zarządu DZ LZS Aleksandra Wrońskiego ze Żmigrodu.
Na mistrzostwach świata kadetów w Tbilisi (Gruzja) Gerard Kurniczak wywalczył w stylu klasycznym w kategorii do 100 kg złoty medal. Zawodnik KS Sobieski Poznań pokonał w finale Irańczyka Vahida Abadiego 2:1. Jest to jego największy sukces w karierze. W 2015 roku był mistrzem Europy w kategorii do 85 kg. W tym roku w kat. 100 kg zdobył srebrny medal na ME. Przegrał wtedy z Rosjaninem Alikhanovem, którego na MŚ pokonał w 1/8 finału. Jest to jedyny medal klasyków na tych mistrzostwach — o medale będą walczyć przez następne dni kobiety i wolniacy.
Ponad 850 sportowców wzięło udział w XIX Ogólnopolskich Igrzyskach LZS, które w tym roku odbyły się w dniach 26-28 sierpnia w Tarnowie Podgórnym (woj. wielkopolskie). Honorowy patronat nad igrzyskami sprawował Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Były to także centralne obchody 70-lecia działalności LZS. Rozegrano 19 konkurencji. W klasyfikacji generalnej pierwsze miejsce zajęła reprezentacja woj. lubelskiego, drugie woj. wielkopolskiego, a trzecie pomorskiego. Klasyfikację medalową wygrało woj. wielkopolskie — 10 medali (6-3-1), drugie miejsce zajęło woj. lubelskie 10 medali (4-5-1), a trzecie woj. pomorskie 7 medali (3-2-2). Organizatorem igrzysk było Krajowe Zrzeszenie LZS i Wielkopolskie Zrzeszenie LZS przy współpracy Urzędu Gminy w Tarnowie Podgórnym i miejscowego OSiR oraz finansowym wsparciu MSiT, Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu, Starostwa Powiatowego w Poznaniu. Uroczystego otwarcia igrzysk dokonał przewodniczący Krajowego Zrzeszenia LZS Władysław Kosiniak-Kamysz.
Od 31 sierpnia do 4 września trwały mistrzostwa Polski elity w kolarstwie torowym oraz mistrzostwa kraju juniorów młodszych w konkurencjach nieolimpijskich. Choć zabrakło kilkoro świetnych zawodników i zawodniczek wyścigi były emocjonujące. Zawodnicy z klubów Zrzeszenia LZS zdobyli łącznie w elicie 53 medale, juniorzy młodsi mogą się pochwalić 18 medalami. W elicie kobiet rozegrano 11 konkurencji i komplet medali — 33 — zdobyły zawodniczki z klubów naszego zrzeszenia, mężczyźni zdobyli 20 medali — 6 złotych, 6 srebrnych i 8 brązowych. Najwięcej medali wśród kobiet zdobyły Natalia Rutkowska (7) i Edyta Jasińska (6) — obie TKK Pacific Nestle Fitness Cycling Team, wśród mężczyzn Mateusz Rudyk (4) z ALKS Stal — Ocetix — Iglotex Grudziądz i Michał Rzeźnicki (4) z (LUKS Trójka Piaseczno). Wśród juniorów młodszych wyróżnili się dwaj zawodnicy UKS Koźminianka Koźminek Damian Papierski, zdobywca trzech złotych medali i Wiktor Richter, który zdobył 4 medale (2-1-1).
Szymon Kulka (ULKS Lipinki) ten sezon może zaliczyć do udanych. W czerwcu wywalczył tytuł mistrzowski w biegu ulicznym na 5 km i ustanowił rekord życiowy — 13.56. Na początku sierpnia podczas Międzynarodowego Biegu Św. Dominika w Gdańsku wywalczył tytuł mistrza kraju na 10 km. A teraz w Pile zdobył tytuł mistrza kraju w półmaratonie (26 Półmaraton Philipsa). Szymon Kulka to rocznik 1993. Złoty medalista mistrzostw Polski w kategoriach kadetów, juniorów oraz młodzieżowców. Jest brązowym medalistą Europy juniorów na 10 km (2011, Tallinn), mistrzem Europy w biegach przełajowych juniorów (2012, Budapeszt).
W dniach 2-4 września w Bielawie odbyły się Mistrzostwa Krajowego Zrzeszenia LZS w Zapasach młodzików w stylu wolnym i klasycznym oraz młodziczek. W zawodach wystartowało blisko 200 zawodników z 37 klubów z całej Polski. Organizatorem mistrzostw było Krajowe Zrzeszenie LZS oraz Zapaśniczy Klub Sportowy „Bielawianka” Bielawa (w tym roku klub obchodzi 70-lecie swojego istnienia), współorganizatorami: Dolnośląskie Zrzeszenie LZS, Starostwo Powiatowe w Dzierżoniowie, Urząd Miasta Bielawa. Zawody uzyskały dofinansowanie z MSiT. Klasyfikację drużynową w stylu klasycznym wygrał KS Agros Żary, w stylu dowolnym ZKS Koszalin, wśród młodziczek MLUKS Gwiazda Szczuczyn. Zawodnicy gospodarzy zdobyli 2 złote, 1 srebrny i 4 brązowe medale.
7 września Polski Związek Kolarski ogłosił skład naszej reprezentacji na Mistrzostwa Europy w Kolarstwie Szosowym, które odbędą się w dniach 14-18 września we francuskim Morbihan-Bretagne. Wystartuje elita, młodzieżowcy i juniorzy — kobiety i mężczyźni. W sumie Polskę reprezentować będzie 18 kolarzy i 14 kolarek. W tej ekipie znalazło się 14 sportowców z klubów Zrzeszenia LZS oraz wielu naszych wychowanków, jak Katarzyna Niewiadoma i Katarzyna Pawłowska. Najliczniej reprezentowani jesteśmy w kategorii junior. Na mistrzostwach zabraknie Rafała Majki i Michała Kwiatkowskiego.
W dniach 8-11 września w Zgierzu odbyły się Mistrzostwa Polski w zapasach seniorów — o medale walczyli zawodnicy w stylu wolnym i klasycznym oraz kobiety. Startowało w sumie ponad 220 zapaśników i zapaśniczek. Sportowcy z klubów Zrzeszenia LZS zdobyli łącznie 37 medali — klasycy 10 (4 złote, 2 srebrne, 4 brązowe), wolniacy 14 (5 złotych, 2 srebrne i 7 brązowych), a zapaśniczki 13 (4 złote, 2 srebrne i 7 brązowych). W stylu klasycznych walczyło 105 zapaśników z 21 klubów (w tym 9 naszych klubów), w stylu wolnym 69 z 20 klubów (13 klubów Zrzeszenia) i 48 zapaśniczek z 20 klubów (11 klubów Zrzeszenia).