28 listopada 2015 r. w Świdnicy odbył się V Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy Delegatów Dolnośląskiego Zrzeszenia LZS. Krajowe Zrzeszenie reprezentował, sekretarz Rady Głównej Krzysztof Piasek. Na początku obrad wszyscy uczestnicy uczcili minutą ciszy pamięć kolegów i koleżanek, którzy odeszli, w tym Marka Procyszyna. Sprawozdanie za minioną kadencję przedstawił Leszek Noworól, a w imieniu Komisji Rewizyjnej Henryk Bartoszewski. Delegaci jednogłośnie udzielili absolutorium ustępującym władzom. W wyniku przeprowadzonych wyborów Przewodniczącym Rady Dolnośląskiego Zrzeszenia LZS został Zygmunt Worsa.
Członkami Rady wybrani zostali: Andrzej Bucyk, Stanisław Chorążyczewski, Waldemar Chwajoł, Janusz Cygan, Andrzej Cywiński, Ryszard Dutkowski, Ryszard Dulik, Adam Dymitroca, Stanisław Grędziński, Franciszek Haber, Wiesław Jasiński, Grażyna Jóźwik, Andrzej Kozdrowicki, Wiesław Lipień, Mieczysław Lodziński, Janusz Marcinkowski, Leszek Noworól, Bogdan Ogrodowczyk, Janusz Przybyło, Piotr Rostkowski, Kazimierz Szydełko, Zdzisław Śnioszek, Aleksander Wroński, Zygmunt Wydmuch, Andrzej Zaręba i Marian Żygadło. Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej został Mieczysław Gwiazda.
Wybrano 16 delegatów na Zjazd Krajowy. Przyjęto także uchwałę dotyczącą kierunków działania na lata 2016-2019.
Fundusz Stypendialny Natalii Partyki zawiązał partnerstwo z siecią Biedronka, dzięki czemu uruchomiony został program stypendialny dla młodych zdolnych sportowców borykających się z trudnościami w rozwoju kariery. Jest to jeden z niewielu programów tego typu w Polsce. O stypendium mogą starć się sportowcy w wieku od 16 do 22 lat, którzy osiągają wysokie wyniki w sporcie na poziomie klasy sportowej odpowiedniej do ich kategorii wiekowej, w dyscyplinach indywidualnych lub grach zespołowych, w dyscyplinach olimpijskich lub paraolimpijskich. Stypendium otrzymają kandydaci, którzy z różnych przyczyn mają problemy z rozwojem kariery, ale jednocześnie mają sprecyzowane cele sportowe. Stypendia w wysokości do 1500 zł miesięcznie będą wypłacane od września 2015 r. do czerwca 2016 r. Kandydaci, prócz wypełnionego formularza zgłoszeniowego, muszą przesłać także 1-minutową prezentację wideo. Wnioski stypendialne należy składać do 30 czerwca 2015 r. Szczegółowe zasady przyznawania stypendiów można znaleźć na stronie www.fundusznataliipartyki.pl.
Koniński Klub Piłkarstwa Kobiecego „Medyk” Konin obchodzi w tym roku 30-lecie swojego istnienia. Z tej okazji zaplanowano szereg ciekawych wydarzeń. I tak, 20 maja na swoim stadionie im. Złotej Jedenastki Kazimierza Górskiego,„Medyk”, walczący o obronę tytułu mistrzyń Polski, podejmował reprezentację naszego kraju.„Medyczki” wygrały aż 4:0. Wieczorem w Konińskim Domu Kultury odbyła się gala, w której poza zawodniczkami, działaczami i trenerami uczestniczyli zaproszeni goście. Nie zabrakło samorządowców, sponsorów, sportowców i kibiców. Roman Jaszczak założyciel klubu, jego prezes i trener zabierał zasłużone gratulacje i życzenia. Krajowe Zrzeszenie LZS, którego klub jest członkiem, także życzy klubowi wszystkiego najlepszego, a przede wszystkim sukcesów w kobiecej Lidze Mistrzyń. Informujemy też, że od sezonu 2014/15 pełna nazwa drużyny to KKPK Medyk POLOmarket Konin, klub ma również nowe logo, które prezentujemy obok.
Od 15 do 17 maja w Siedlcach odbywały się Mistrzostwa Krajowego Zrzeszenia LZS w Podnoszeniu Ciężarów do lat 15 i 17 kobiet i mężczyzn. Startowało ponad 250 zawodniczek i zawodników z 40 klubów. Gospodarzem mistrzostw był WLKS Nowe Iganie. Współorganizatorami: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Mazowieckie Zrzeszenie LZS i Starostwo Powiatowe w Siedlcach. Turniej dofinansowało Ministerstwo Sportu i Turystyki. Krajowe Zrzeszenie LZS reprezentował Wacław Hurko, wiceprzewodniczący Rady Głównej, na otwarciu i zakończeniu mistrzostw obecni byli m.in.: wiceprezes PZPC ds. sportowych Jerzy Nowak, były prezes PZPC Zygmunt Wasiela, kierownik Wyszkolenia PZPC Bogusław Maliszewski. Klasyfikację klubową wygrał LKS Budowlani Nowy Tomyśl, przed CLKS Mazovią Ciechanów i Promieniem Opalenica, wśród województw — najlepsze lubelskie przed łódzkim i mazowieckim. Padł jeden rekord Polski do lat 15 i 17 — ustanowił go Mikołaj Dach (KS Promień Opalenica), w kategorii wagowej 50 kg — 102 kg w podrzucie.
Po zakończeniu mistrzostw w siedleckiej siłowni przy ulicy Kazimierzowskiej odbył się memoriałowy Turniej im. Jana Hawrylewicza, byłego prezesa WLKS Siedlce Nowe Iganie, który zmarł w 2011 roku.
Już tylko niecałe dwa tygodnie dzielą nas od Mistrzostw Świata Juniorów w Podnoszeniu Ciężarów — odbędą się one 3-13 czerwca we wrocławskiej hali „Orbita”. Biało-czerwoni wystąpią w komplecie — 7 zawodniczek i 8 zawodników. Wśród nich będzie 5 zawodniczek z klubów naszego Zrzeszenia i 6 zawodników. Jak widać „młode ciężary” oparte są o kluby Zrzeszenia. Poniżej lista „naszych” uczestników tych mistrzostw.
Nasz mistrz świata i aktualny lider światowych tabel w rzucie młotem został 17 maja ojcem. Jego pociecha waży 2800 gramów i mierzy 54 centymetry. Szczęśliwym Rodzicom składamy serdeczne gratulacje! Dzień wcześniej Paweł Fajdek wygrał konkurs rzutu młotem w 41. mityngu Werfertage w niemieckim Halle. Uzyskał wynik 82,76 m, najlepszy w tym roku na świecie (rekord Polski należy do niego i wynosi 83,48). Zawodnik klubu Agros Zamość pozostaje jedynym, który w tym sezonie pokonał granicę 80 m — wyprzedza mistrza olimpijskiego Krisztiána Parsa 79.42 i Wojciecha Nowickiego (KS Podlasie Białystok) 78.71.
16 maja w Wieliczce odbyły się Mistrzostwa Polski seniorów w biegu na 10 000 metrów. Wśród kobiet wygrała Paulina Kaczyńska, zawodniczka WMLKS Pomorze Stargard Szczeciński, która poprawiła na bieżni Małopolskiej Areny Lekkoatletycznej swój rekord życiowy o ponad 2 minuty — jej czas to 33:26.59. Wśród kobiet startowało 12 zawodniczek, wśród mężczyzn 30 zawodników.
Foto: PZLA — Wiesław Perucki
W dniach 14-17 maja w Luboniu odbyły się Indywidualne i Drużynowe Mistrzostwa Polski Młodzików w Tenisie Stołowym. Zawodnicy zrzeszeni w klubach KZ LZS zdobyli 12 medali — 2 złote (gra podwójna i drużyna — zawodnicy z UKS Płomień Limanowa — Bartosz Sułkowski i Dawid Kosmal), 2 srebrne i 8 brązowych. Prawo startu w mistrzostwach miało po 32 zawodniczek i zawodników najlepszych w rankingu PZTS oraz po dwoje tenisistów z każdego województwa również najlepszych w rankingu. Wśród młodziczek startowało 28 zawodniczek z naszych klubów (na 64 uczestniczące) i 21 młodzików (też na 64 uczestniczących).