Trzeba mieć sokole oko Czym skorupka... Dalej, wyżej, szybciej Biegaj z nami Spryt i tradycja Czar dwóch kółek

Aktualności

6 marca 2017

Wielki triumf polskich lekkoatletów na HME w Belgradzie — 12 medali i wygrana w klasyfikacji drużynowej

5 marca zakoń­czyły się w Bel­gra­dzie Halowe Mi­strzo­stwa Eu­ropy w lek­kiej atle­tyce senio­rów. Pol­ska repre­zen­ta­cja zdo­była 12 medali — 7 zło­tych, 1 sre­brny i 4 brą­zowe. W 34­-oso­bo­wej eki­pie było 5 zawo­dni­ków z na­szych klu­bów. Naj­le­piej spi­sali się: Tomasz Jasz­czuk (WLKS Nowe Iga­nie), który w skoku w dal zajął 4 miej­sce i Damian Czy­kier (KS Pod­la­sie Bia­ły­stok), który co pra­wda nie awan­so­wał do fi­nału biegu 60 m przez płotki, ale po­pra­wił swój re­kord ży­cio­wy (7.65), a awans do naj­lep­szej ósemki mi­strzostw prze­grał o 0,002 sekundy.

Brązowy medal w biegu na 1500 m zdobyła Sofia Ennaoui, która do niedawna była zawodniczką LKS Lubusz Słubice. Złoty medal w skoku wzwyż wywalczył Sylwester Bednarek (RKS Łódź), którego trenerem od niedawna jest Mariusz Lićwinko z KS Podlasie Białystok. Największym rozczarowaniem był brak awansu do finału Kamili Lićwinko (KS Podlasie Białystok), ale na usprawiedliwienie można dodać, że start w tych mistrzostwach nie był tegorocznym priorytetem zawodniczki. Miała opóźnienia w treningach i niewiele startów. Zdecydowała się na wyjazd do Belgradu po dobrym występie na Lotos Cup, podczas którego skoczyła 1.96 cm. Ale już jej występ na mistrzostwach Polski pokazał, że Kamila nie jest w ustabilizowanej formie. Podobnie można powiedzieć o Karolinie Kołeczek (MUKS Junior Wisła Sandomierz), która również nie zakwalifikowała się do finału. Nasza płotkarka dokonała w swojej karierze sportowej diametralnej zmiany — przeniosła się do Anglii, zmieniła trenera i szykuje formę na ME w Londynie. W pchnięciu kulą reprezentowało Polskę 3 kulomiotów, wśród nich był Rafał Kownatke z naszego klubu LKS Ziemi Puckiej Puck — niestety w kwalifikacjach uzyskał tylko 19.28, a trzeba było pchać powyżej 20 metrów.

Dwanaście medali zdobytych przez polskich lekkoatletów to wyrównanie najlepszego wyniku w historii halowych mistrzostw Europy. Poprzednio tak bogaty dorobek Biało-Czerwoni osiągnęli w Rotterdamie w 1973 roku. Przed dwoma laty w Pradze polscy lekkoatleci zdobyli 7 medali, ale tylko jeden złoty.

Złote medale w Belgradzie zdobyli: Piotr Lisek (OSOT Szczecin) w skoku o tyczce, Sylwester Bednarek (RKS Łódź) w skoku wzwyż, Konrad Bukowiecki (PKS Gwardia Szczytno), który ustanowił w pchnięciu kulą absolutny rekord kraju 21.97 m, Adam Kszczot (RKS Łódź) w biegu na 800 m, Marcin Lewandowski (CWZS Zawisza Bydgoszcz) w biegu na 1500 m oraz obie nasze sztafety — kobiet i mężczyzn — na 4x400m. Srebrny medal w biegu na 400 m wywalczył Rafał Omelko (AZS AWF Wrocław). Brązowe medale zdobyli: Paweł Wojciechowski (CWZS Zawisza Bydgoszcz) w skoku o tyczce, Sofia Ennaoui (MKL Szczecin) w biegu na 1500 m, Ewa Swoboda (AZS AWF Katowice) w biegu na 60 m i Justyna Święty (AZS AWF Katowice) w biegu na 400 m.