Trzeba mieć sokole oko Czym skorupka... Dalej, wyżej, szybciej Biegaj z nami Spryt i tradycja Czar dwóch kółek

Aktualności

26 lipca 2016

Oskar Stachnik wicemistrzem świata w rzucie dyskiem młodzieżowców

Oskar Stachnik ULKS Ucz­niak Szpro­tawa, pod­opie­czny tre­nera Zy­gmun­ta Szwa­rca, po­pra­wia­jąc re­kord ży­cio­wy, zo­stał w By­dgo­szczy wi­ce­mis­trzem świa­ta U20 w rzucie dy­skiem i na za­koń­cze­nie czem­pio­natu zdo­był czwar­ty me­dal dla Pol­ski. Mi­strzo­stwa od­by­wały się w Byd­gosz­czy od 19 do 24 lipca. Po­prze­dnio me­dale zdo­by­wali zło­te: Kon­rad Bu­ko­wie­cki (Gwar­dia Szczy­tno) w pchnię­ciu kulą z im­po­nu­ją­cym re­kor­dem świa­ta w tej ka­te­gorii wie­kowej, Klau­dia Ma­ru­szew­ska LKS Jan­tar Ustka w rzu­cie oszcze­pem i sre­bro w biegu na 100 m Ewa Swo­boda (Czwórka Żory). W kla­sy­fi­ka­cji me­da­lo­wej za­ję­liśmy 6. miej­sce (na po­dium sta­wali przed­sta­wi­ciele 47 kra­jów) — na ta­kiej samej po­zycji zna­le­źli­śmy się w kla­sy­fi­kacji pun­kto­wej z do­rob­kiem 58 oczek. Pol­ska re­pre­zen­ta­cja liczyła 51 osób, w tym 20 (8 ko­biet i 12 mę­żczyzn) za­wo­dni­ków to człon­ko­wie klu­bów na­szego Zrze­sze­nia.

W sztafecie 4x400 kobiet, która w finale zajęła 6 miejsce biegły m.in. Natalia Kaczmarek ALKS PWSZ Gorzów Wlkp. i Karolina Łozowska KS Podlasie Białystok. W sztafecie 4x100, która w finale zajęła 4 miejsce biegła Martyna Kotwiła Z RLTL ZTE Radom. Sztafeta 4x100 m w składzie: Jakub Gałandziej MLKS Agros Żary, Adrian Wesela UKS Orkan Środa Wlkp., Damian Sztejkowski LKS Polkowice i Eryk Hampel LUKS Orkan Września (biegnąca na wewnętrznym torze) osiągnęła czas 40.25 i zajęła 8 miejsce. Aneta Konieczek WMLKS Nadodrze Powodowo sprawiła miłą niespodziankę poprawiając czasem 10:00.58 rekord Polski do lat 20 w biegu na 3000 metrów z przeszkodami, co dało jej 9 miejsce. Szybciej od juniorki z Wielkopolski biegła w tym roku jedynie olimpijka Matylda Szlęzak. W finale rzutu młotem Kinga Łepkowska wynikiem 60.86 ustanowiła rekord życiowy zajmując szóste miejsce. Zwyciężyła Norweżka Llano 64.33. Pecha miała Weronika Grzelak LKS Górnik Wałbrzych — po sześciu konkurencjach osiągnęła wynik, który dawał szansę na poprawienie rekordu Polski, jedna za przekroczenie linii podczas biegu na 800 m została zdyskwalifikowana — zero punktów. Mistrzostwa zakończyła na 21. miejscu.

Eryk Hempel w eliminacjach biegu na 100 m ustanowił rekord życiowy wynikiem 10.39, niestety odpadł w półfinale. Natalia Kaczmarek w półfinałowym biegu na 400 m na zajęła 6 miejsce i nie awansowała do finału. Olga Niedziałek WLKS Iganie Nowe w chodzie na 10 000 m zajęła 17 miejsce (na 35 startujących), ale ustanowiła rekord życiowy. Agnieszka Filipkowska LKB Rudnik była 17 na 3000 m. Jej kolega klubowy Mateusz Borkowski, w eliminacjach na 800 m uzyskał 22 czas i nie zakwalifikował się dalej. Mateusz Kaczor RLTL ZTE Radom był 33 na 10 000 m. Maciej Grynienko UKS Orlica Domaniów skoczył wzwyż 2.13 co dało mu 17 miejsce.

Za dwa lata 17. IAAF Mistrzostwa Świata U20 odbędą się pomiędzy 10 i 15 lipca, a ich gospodarzem będzie Tampere. Tymczasem już w 2017 najlepsi lekkoatleci Europy przybędą na stadion Zawiszy Bydgoszcz, aby walczyć o medale 11. Mistrzostw Europy U23.