Trzeba mieć sokole oko Czym skorupka... Dalej, wyżej, szybciej Biegaj z nami Spryt i tradycja Czar dwóch kółek

Aktualności

15 lipca 2016

Paweł Fajdek — złoto, Wojciech Nowicki — brąz na ME w lekkiej atletyce

10 lipca zakończyły się Mi­strzo­stwa Eu­ropy w lek­kiej at­le­tyce w Am­ster­da­mie. Po­lacy zdo­byli 12 me­dali (6 zło­tych, 5 sre­brnych i 1 brą­zowy) — wy­grali po raz pier­wszy w hi­storii pun­kta­cję me­da­lową, a w pun­kto­wej za­jęli 3 miej­sce za Bry­tyj­czy­kami i Niem­cami. Na­sza re­pre­zen­ta­cja li­czyła 73 osoby — w tym 10 lek­ko­at­le­tów z klu­bów na­szego Zrze­sze­nia. Z tej dzie­sią­tki me­dale zdo­byli: Pa­weł Faj­dek (KS Agros Zamość) zło­ty w rzu­cie mło­tem, w tej sa­mej kon­ku­ren­cji brą­zo­wy me­dal zdo­był Woj­ciech No­wi­cki z KS Pod­la­sie Bia­ły­stok. Me­dale zdobyli też za­wo­dnicy, któ­rzy kie­dyś za­czy­nali swoje ka­riery w lu­do­wych klu­bach — złoto Adam Kszczot (RKS Łódź) na 800 m, zło­to An­ge­lika Ci­cho­cka (SKLA Sopot) na 1500 m wy­cho­wanka ULKS Ta­lex Bo­rzy­tuchom. Po­zos­tałe zło­te me­dale zdo­byli Anita Wło­dar­czyk (RSK Skra War­szawa) w rzu­cie mło­tem, Ro­bert So­bera (AZS AWF Wro­cław) w skoku o ty­czce, Piotr Ma­ła­chow­ski (WKS Śląsk Wro­cław) w rzu­cie dy­skiem, sre­brne wy­wal­czyli: Jo­anna Lin­kie­wicz (AZS AWF Wrocław) w biegu na 400 m ppł., Mar­cin Le­wan­dow­ski (Za­wi­sza Byd­goszcz) na 800 m, Ka­rol Hof­fman (MKS Alek­san­drów Łódzki) w trój­skoku, Mi­chał Ha­ra­tyk (AZS AWF Kraków) w pchnię­ciu kulą i szta­feta 4x400 m.

Przypomnijmy, że na MŚ w Pekinie Fajdek i Nowicki zdobyli takie same medale. W Amsterdamie Fajdek najdalej rzucił 80.93, a Nowicki 77.53. Polaków rozdzielił Białorusin Iwan Cichoń, który w przeszłości miał wpadkę dopingową.

W biegu na 110 m pł Damian Czykier (KS Podlasie Białystok) w finale zajął 4 miejsce (13.40). — Do medalu zabrakło mi niewiele, stąd złość po przekroczeniu mety. Nie miałem dobrego startu, takiego jak w trakcie rozgrzewki. W sumie jednak wytrzymałem ciśnienie i jestem zadowolony — powiedział na mecie.

Liczyliśmy na medal także Sofii Ennaoui, do niedawna zawodniczki LKS Lubusz Słubice w biegu na 1500 m. Tempo tego biegu było bardzo wolne, dopiero na kilkaset metrów przed metą ruszyła Sofia. Przesuwała się do przodu, ale na ostatnim wirażu została wypchnięta przez rywalki. — Zanim się pozbierałam to o medalu mogłam już zapomnieć — powiedziała Sofia, kręcąc ze złości głową.

Sztafecie 4x100 m nie udało się wywalczyć kwalifikacji na igrzyska w Rio, zajęła 6 miejsce, a do kwalifikacji zabrakło ok. 0.2 sekundy — na pierwszej zmianie tej sztafety biegł Grzegorz Zimniewicz zawodnik UKS Achilles Leszno.

Drużyna 4x400 m biegła w składzie: w składzie: Łukasz Krawczuk, Kacper Kozłowski, Jakub Krzewina (wychowanek LZS) i Rafał Omelko i wywalczyła srebrny medal (za Belgami) z wynikiem 3:01.18. Na ostatniej zmianie biegł Rafał Omelko, który wyprzedził Brytyjczyka Hudsona-Smitha i był bliski pokonania Belga Kevina Borlee.

Szymon Kulka (ULKS Lipinki) w półmaratonie zajął 16 miejsce — to jego pierwszy udział w tak dużej seniorskiej imprezie.

W rzucie oszczepem Kacper Oleszczuk (KS Polonia Pasłęk) zajął 8 miejsce z wynikiem 79.34. — Ósme miejsce młodzieżowca w seniorskiej imprezie nie jest złe. Ale oczywiście jest niedosyt, bo nie rzucałem dziś tak, jak potrafię — stwierdził młodzieżowy mistrz Europy sprzed roku.

Płotkarz RLTL ZTE Radom — Patryk Adamczyk nie awansował do finału biegu na 400 m ppł. — zajął 7 miejsce. 22-letni Adamczyk ustanowił rekord życiowy 50.12. Jak na debiut w seniorskiej reprezentacji to obiecujący występ.

Półfinału na 100 m pł nie przebrnęła Karolina Kołeczek (MUKS Wisła Junior Sandomierz). Jej wynik — 13.09 — jest daleki od minimum na igrzyska w Rio. A głównie taki był cel naszej płotkarki.

Eliminacyjny konkurs oszczepniczek rozegrano w centrum miasta, przy Placu Muzeów. W grupie A rzucała mistrzyni Europy juniorek sprzed roku, Maria Andrejczyk (LUKS Hańcza Suwałki). Podopieczna trenera Karola Sikorskiego nie poradziła sobie z silnym, przeciwnym wiatrem. Wynik 57.93 dał jej 13 miejsce. Do awansu zabrakło 20 centymetrów…