Trzeba mieć sokole oko Czym skorupka... Dalej, wyżej, szybciej Biegaj z nami Spryt i tradycja Czar dwóch kółek

Aktualności

4 kwietnia 2016

Mistrzostwa Polski seniorów, młodzieżowców i juniorów A w biegach narciarskich oraz seniorów skokach i biathlonie — 23 medale naszych zawodników

W dniach od 19 do 24 marca przy pię­knej, sło­ne­cznej pogo­dzie na Po­la­nie Ja­ku­szyc­kiej od­były się Mi­strzo­stwa Pol­ski Se­nio­rów, Mło­dzie­żow­ców i Ju­nio­rów A w biegach nar­ciar­skich oraz MP se­nio­rów bia­thlo­nie. Z kolei na sko­czni im. Ada­ma Mały­sza w Wi­śle­-Ma­lince roze­grano konkursy sko­ków indywi­du­alnych i dru­ży­no­wych. We wszyst­kich tych mi­strzo­stwach za­wo­dnicy z na­szych klu­bów zdo­byli 23 me­dale — w bie­gach nar­ciar­skich 21 me­dali (mul­ti­me­da­liści Syl­wia Jaś­ko­wiec, Ur­szu­la Łętocha i Jan An­tolec), w bia­thlo­nie 1 (zło­to Grze­gorza Gu­zika) i sko­kach 1 (brąz dru­żyny WSS Wisła).

Rywalizację w krajowym czempionacie w biegach narciarskich zapoczątkowały zmagania zawodników w sprincie drużynowym. Spośród dziewięciu damskich ekip najlepsze okazały się zawodniczki klubu LKS Hilltop Wiśniowa-Osieczany, czyli Sylwia JaśkowiecUrszula Łętocha, srebrne medale wywalczyły Katarzyna StokfiszMonika Skinder z klubu MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski. Wśród mężczyzn srebrny medal zdobyli Jan i Kacper Antolec z klubu LKS Poroniec Poronin.

W sprincie techniką dowolną złoty medal zdobyła Sylwia Jaśkowiec, a srebrny jej koleżanka klubowa Urszula Łętocha. Brązowy medal wywalczył Jan Antolec.

W biegu na 15 km techniką dowolną złoto zdobyła Urszula Łętocha, brąz Agata Warło NKS Trójwieś Beskidzka. W biegu na 30 km tą samą techniką srebro zdobył Jan Antolec.

Na 5 km kobiet klasykiem wystartowała Justyna Kowalczyk (AZS AWF Katowice) i oczywiście zdobyła złoty medal. Srebrną medalistką została Sylwia Jaśkowiec z klubu LKS Hilltop Wiśniowa-Osieczany, która do zwyciężczyni straciła minutę 10 sekund. Także w biegu na 10 km klasykiem srebrny medal zdobył Jan Antolec.

Ostatniego dnia mistrzostw rozegrano biegi sztafetowe. Na starcie zobaczyliśmy 13 drużyn: pięć ekip damskich (4x5 km) oraz osiem zespołów męskich (4x7,5 km). Wśród kobiet bezkonkurencyjne okazały się zawodniczki klubu LKS Hilltop Wiśniowa-Osieczany w składzie: Sylwia Jaśkowiec, Weronika Kaleta, Urszula ŁętochaIwona Piekarz. Złote medalistki o prawie dwie i pół minuty pokonały zawodniczki MKS Halicz Ustrzyki Dolne. W sztafecie męskiej zabrakło naszych zawodników na podium.

W biegu na 5 km techniką dowolną Młodzieżowych Mistrzostw Polski złoty medal zdobyła Urszula Łętocha, brąz wywalczyła Magdalena Czusz MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski. W biegu mężczyzn na 10 km brązowy medal zdobył Bartłomiej Rucki NKS Trójwieś Beskidzka. W sprincie U-23 złoty medal zdobyła Urszula Łętocha a brązowy Bartłomiej Rucki.

W biegu na 30 km wśród juniorów srebrny medal zdobył Kacper Antolec LKS Poroniec Poronin, brązowy zaś Wojciech Fojcik NKS Trójwieś Beskidzka, wśród juniorek, które biegły na 15 km złoto dla Agaty Warło a brąz dla Katarzyny Stokfisz MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski.

Na skoczni w Wiśle-Malince tytułu mistrza Polski bronił Kamil Stoch (wychowanek naszych klubów LKA Ząb i LKS Poroniec Poronin, obecnie KS Eve-nement Zakopane). Jak wiadomo nasz mistrz olimpijski w tym roku miał tragiczny sezon, był bez formy. Nie udało mu się obronić tytułu mistrzowskiego — zajął 3 miejsce. Przegrał z Maciejem Kotem (AZS Zakopane) i Stefanem Hulą (KS Eve-nement Zakopane). Najlepszym z zawodników z klubów naszego Zrzeszenia był Piotr Żyła (WSS Wisła), który zajął 6 miejsce. W konkursie drużynowym brązowy medal zdobyła drużyna WSS Wisła I w składzie: Tomasz Byrt, Artur Kukuła, Aleksander Zniszczoł oraz Piotr Żyła, który dla swojej drużyny wywalczył wiele cennych punktów. Mistrzostwa Polski wyszły mi tak jak cały sezon zimowy, czyli w kratkę. Trzeba będzie powoli zacząć myśleć o trenowaniu do kolejnej zimy. Sezon się skończył i czekają nas teraz zmiany, jednak myślę, że skupię się na sobie, bo trzeba cały czas walczyć o to, by było dobrze z formą — podsumował krótko Piotr Żyła.

Na czwartej pozycji znalazł się LKS Klimczok Bystra (883,3 pkt.), czołową szóstkę zamknął zespół SS-R LZS Sokół Szczyrk (667,5 pkt.).

W mistrzostwach w biathlonie rozgrywano tylko sztafety i bieg sprinterski. Złoty medal w biegu sprinterskim zdobył Grzegorz Guzik BLKS Żywiec.